Ako sa zbaviť nepríjemností z nadmerného potenia?

Nadmerné potenie, teda hyperhidróza, nepridáva na sebavedomí a znižuje kvalitu života. Ako každá iná choroba. Potenie je prirodzený proces, ktorým sa organizmus v prvom rade ochladzuje a v druhom zbavuje toxínov.

Pri bežnom potení, kedy je pot vylučovaný cez enkrinné žľazy, ho tvorí 99 % vody a 1 % soli. Existuje aj iný druh potenia cez apokrinné žľazy, vtedy obsahuje aj bielkoviny a tuky a prejavuje sa nepríjemným zápachom.
Až 30 až 50 % ľudí trpí nadmerným potením. Začína už v puberte a prejavuje sa napríklad mokrými fľakmi po celom oblečení, nielen pod pazuchami, stále vlhkými dlaňami či spotenými nohami.
Nočné potenie nie je príznakom hyperhidrózy, ale môže signalizovať cukrovku, poruchu štítnej žľazy, neliečený vysoký krvný tlak a iné.

istockphoto_w_hot_22

Zdroj: www.istockphoto.com

Keď je potenie choroba

„Ľudia trpiaci hyperhidrózou, teda nadmerným potením, majú hyperaktívne potné žľazy,“ vysvetľuje MUDr. Marek Štefánik z kliniky zdravia a krásy Chirkoz. „Rozoznávame primárnu a sekundárnu hyperhidrózu. V prvom prípade ide o nadmerné potenie na rôznych častiach tela vrátane tváre a podkolenných jamiek, v druhom prípade je potenie spôsobené inou chorobou alebo hormonálnymi výkyvmi a zažívajú ho napríklad ženy v menopauze, ale aj ľudia chorí na cukrovku, dnu alebo užívajúci niektoré druhy liekov.“

Ako odstrániť príčinu

Podľa doktora niekedy pomôže zmena životného štýlu, jedálnička, vysadenie niektorých liekov, psychoterapia, ak je potenie spôsobené nadmerným stresom.

V mnohých prípadoch je jediným riešením inhybovanie, teda akési uspanie potných žliaz, ktoré pracujú na viac než sto percent. „Jeden z najlepšie preskúmaných spôsobov liečby hyperhidrózy je aplikácia botulotoxínu typu A. Ten sa injekčne aplikuje do oblasti podpazušia a princíp fungovania tejto metódy spočíva v tom, že botulotoxín zamedzí prenosu vzruchu medzi nervovou sústavou a enkrinnými potnými žľazami. Tento spôsob terapie sa dá podstúpiť kedykoľvek v priebehu roka bez ohľadu na ročné obdobie. Účinok sa prejaví po 48 hodinách a trvá pol roka až 12 mesiacov,“ ozrejmuje odborník z Chirkoz.

Ďalšou možnosťou, ktorá zabraňuje nadpráci potných žliaz na dlaniach alebo chodidlách, je ionoferéza. Ide o druh elektroliečby, kedy elektrina dočasne „vypína“ potné žľazy na dlaniach a chodidlách.

istockphoto_m_hot_22

Zdroj: www.istockphoto.com

Ak nadmerné potenie súvisí s ochorením štítnej žľazy, sa niekedy pristupuje k chirurgickému zákroku, kedy sa laserom alebo skalpelom prerušuje signál, ktorý sa prenáša z oblasti štítnej žľazy k potným žľazám.

„Riešenie nadmerného potenia, ktoré vás znepríjemňuje život, patrí do rúk odborného lekára. Aby sa zistila príčina tohto stavu – ak je to možné – a podľa toho sa nastavilo riešenie. Aplikácia botulotoxínu ani ionoferéza nemajú trvalé účinky, ale dajú sa robiť opakovane a pacientovi prinášajú zásadnú úľavu,“ uzatvára MUDr. M. Štefánik z kliniky Chirkoz.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.