Komplikuje HPV vírus život iba ženám?

HPV vírus je v súčasnosti rýchlo sa šíriaca sexuálne prenosná infekcia. Podľa štatistík sa s vírusom minimálne raz za život stretne 80 % populácie. Čo sa deje potom a prečo je nebezpečný?

sos_vagina_422

HPV (ľudský papilomavírus) je agresívny vírus zo skupiny papiloma vírusov, pre ktorý je charakteristické to, že napáda kožu a sliznicu ľudských buniek. Je vysokonákazlivý, no v mnohých prípadoch sa nákaza dlho nijako neprejaví. U niektorých žien a mužov sa môže ohlásiť vo forme bradavíc na vonkajších a neskôr aj na vnútorných častiach pohlavných orgánov.

Zdokumentovaných je viac než 150 typov HPV vírusu, pričom z pohľadu ľudského zdravia predstavuje problém asi 40 z nich. Niektoré sú vysokorizikové (typ 16 a 18) - spôsobujú rakovinu.

Ako sa vírus prenáša

„HPV vírus sa prenáša orálnym, vaginálnym alebo análnym sexom. Že sme nakazení, si bez špeciálneho vyšetrenia v rámci preventívnej prehliadky u gynekológa, respektíve urológa, zrejme ani nevšimneme, pretože vírus je bezpríznakový. V organizme však medzitým pomaly napáda bunky epitelu, až nakoniec zmení ich DNA a vznikajú rakovinotvorné bunky,“ vysvetľuje  MUDr. Eva Žďárská. 

Čo sa deje, ak ste infikovaní

Vírus napáda tkanivá najskôr genitálu, čo sa prejaví vznikom bradavíc. Neskôr môže preniknúť hlbšie do organizmu a spôsobiť rakovinu krčka maternice, penisu či análneho otvoru. Od infikovania sa vírusom po vznik nádoru môže prejsť 10 až 15 rokov.

„Zákernosť HPV vírusu je v tom, že v pokročilom štádiu sa dajú liečiť len jeho prejavy,“ upozorňuje gynekologička. Vírus HPV v tele zostáva aj po preliečení, takže po liečbe napríklad genitálnych bradavíc môže vzniknúť opakovaná infekcia.

Pri prevencii aj liečbe sú dôležité pravidelné prehliadky u odborného lekára (gynekológ, urológ) a posilňovanie imunity.

V desiatkach klinických a experimentálnych štúdií bolo dokázané, že mikronizovaný beta glukán z hlivy ustricovej podporuje imunitné bunky organizmu, prostredníctvom ktorých pomáha riešiť zápaly, vplýva na mykózy, prejavy a priebeh ochorení spôsobených HPV vírusom a čiastočne upravuje aj menštruačný cyklus,“ potvrdzuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.

Organizmus so silným a správne fungujúcim imunitným systémom lepšie zvládne aj nákazu HPV vírusom.

Prevencia

„Okrem chráneného pohlavného styku a sexuálnej zdržanlivosti je jedinou prevenciou tohto ochorenia očkovanie,“ prízvukuje MUDr. E. Žďárská.
Vakcína proti HPV má najvyššiu účinnosť pri aplikácii pred prvým pohlavným stykom, preto sa odporúča od veku 12 rokov. Očkovať sa však dá aj neskôr.

hpv_ilu_422

Náklady na očkovanie hradia zdravotné poisťovne buď v plnej sume (pri očkovaní detí a mládeže), alebo čiastočne. O výške úhrady sa informujte u svojho všeobecného lekára alebo špecialistu (gynekológ, urológ), alebo v poisťovni.

Čo by ste mali vedieť o HPV?

- muži sú v rovnakom ohrození ako ženy

- účinnou prevenciou je očkovanie, posilňovanie imunity a sexuálna zdržanlivosť

- vakcína proti HPV má najvyššiu účinnosť pri aplikácii pred prvým sexuálnym stykom (očkuje sa od 12. roku života alebo kedykoľvek potom)

- HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia, až 80 % populácie sa s vírusom aspoň raz za život stretne

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje pre rýchlosť šírenia nákazy HPV za závažnejší než epidémiu HIV

- očkovanie má zmysel, aj keď už sexuálne žijete

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.