Nie je ľahké byť alergikom

Niektorí nešťastníci majú v tomto období stále plný nos. V minulosti by sme nad smrkajúcim mávli rukou a súcitne mu podali vreckovku. Dnes je každý upchatý nos podozrivý. Pandémia covidu je síce na ústupe, ale nádcha a plné dutiny sú naďalej potenciálnym prejavom nákazy omikronom.

alergia_zaciatok21

Mnohým začínajú krušné chvíle – začína sa totiž sezóna alergií.

Vďaka, rúško!

Smrkanie, kýchanie a fúkanie nosa sa stalo „neakceptovateľným“. Pritom onedlho začína sezóna, počas ktorej mnohí ľudia žijú a fungujú s plným nosom a upchatými dutinami celé týždne. K tým doterajším sa každý rok pridá množstvo nových, doteraz neodhalených alergikov. Lekári upozorňujú, že alergia sa môže prejaviť kedykoľvek v živote, teda aj u tých, ktorí ju nikdy nemali. Čo to spôsobí? Vysvetľuje odborníčka MUDr. Alena Staníková, PhD.  z Medicínskeho centra Mlynská Dolina v Bratislave: „Alergia môže byť aj geneticky daná, ale alergická reakcia imunitného systému na cudzorodú látku môže vzniknúť kedykoľvek počas života. Niekedy sa pacienti alergizujú nesprávnou samoliečbou akútnych infekcií.“ To znamená, že sa môžu stať alergickými na lieky, ktoré užívajú pri akýchkoľvek infekciách. Ak pri nádche zakaždým užívame tie isté antibiotické kvapky, je vysoká pravdepodobnosť, že pri opakovanom kontakte s určitou látkou sa môžu alergizovať. Správne indikované sú pritom skvelým liečivom, ale to neznamená, že sú vhodné pri každom výtoku z nosa. 

Vďaka, rúško!

Kedy je jasné, že nejde o klasickú nádchu, ale kýchanie a tečenie z nosa je príznakom alergie? Hovorí otorinolaryngologička MUDr. Staníková: „Kýchanie pri alergii sa vyskytuje pravidelne v určitom období a prichádza v tzv. salvách. Niekto sa ráno zobudí, bosými nohami sa postaví na studenú podlahu a začne kýchať. Postupom času zistí, že sa to deje pravidelne. Neskôr sa k rannému kýchaniu pridruží svrbenie očí a nosa.“ Spozornieť treba, keď opakovane svrbia oči, nos, hrdlo a pridružia sa salvy kýchania, pocit plného nosa a výtoku číreho vodnatého sekrétu. Je možné to odpozorovať v určitom prostredí. Napríklad prejavy začnú, keď človek vojde do záhrady. Alebo vám opuchne nos v parfumérii, kde je plno vôní. Preto treba v prvom rade sledovať, či sa prejavy vracajú pravidelne, napríklad pri pobyte vonku, alebo v určitých ročných obdobiach alebo miestach (záhrada, les, zoologická záhrada, búranisko...). „Keď máme virózu, kýchanie je začínajúci príznak, kýchame priebežne počas dňa, ale nie kontinuálne počas celej doby trvania virózy. Kýchanie je prítomné pri podráždení sliznice, keď začína puchnúť a je zapálená. U alergikov je kýchanie ako jeden z príznakov dráždenia sliznice výrazne väčší. Mnohí pacienti to majú aj spočítané –  len čo ráno vstanú z postele, 20-krát po sebe si kýchnu.“ – dopĺňa lekárka.  Pre pacienta, ktorý trpí polynózou (alergia na peľ), je vlastne výhodou, že tu máme už dva roky „rúškovú sezónu“. Ak ste na prechádzke v parku alebo v lese stretli niekoho zarúškovaného, možno to vôbec nebol človek s prehnaným strachom z covidu, ale obyčajný alergik. Vložením navlhčenej vreckovky alebo tkaniny do rúška si môže alergik pomôcť na prechádzke rozkvitnutou prírodou, zabráni prieniku peľových častíc na sliznicu nosa.

Keď sa prihlásia dutiny

Ešte predtým, ako sa vyberiete ku špecialistovi – alergiológovi, je potrebná prvotná konzultácia s praktickým lekárom (v prípade detí s pediatrom). Existuje množstvo preparátov, niektoré lepšie účinkujú na alergickú nádchu, iné sú vhodné pri alergických kožných prejavoch, ďalšie sa používajú pri astmatických záchvatoch. Jedným z príznakov alergie bývajú okrem upchatého nosa aj problémy so zapálenými dutinami. Vhodným doplnkom k alergickej liečbe môže byť rastlinný liek Sinupret, ktorý sa používa pri akútnych a chronických zápaloch prínosových dutín a dýchacích orgánov. Je prírodného pôvodu, zložený z niekoľkých bylín (koreň horca, kvet prvosienky a bazy čiernej, vňať štiavca a železníka). Ak ste ako alergik náchylný na dutiny, alebo sa u vás objaví komplikácia v podobe ich zápalu (sinusitídy) skúste k alergickej liečbe pridať rastlinný preparát Sinupret Kvapky alebo tablety na prírodnej báze majú protizápalový účinok, pomôžu s odpuchnutím sliznice a jej regeneráciou. V prípade dekongestívnych sprejov a kvapiek do nosa rastlinný liek podporuje ich účinok. Ak sa symptómy pri bežnej nádche ani po týždni nezlepšia, je najvyšší čas navštíviť lekára.

sinupret_produkty_22

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.