Padajú vám vlasy po prekonanom COVID-19? Takto to zastavíte

Bolia vás po prekonanom koronavíruse svaly, cítite sa unavená, nevládzete, a dokonca máte pocit, že vám už padajú aj vlasy? Áno, aj to je postcovidová realita. Dermatologička radí, ako bojovať s príčinami úbytku vlasov, aj ako obnoviť ich rast.

frais_hair_0122

„Hlavné príčiny spôsobujúce postcovidový syndróm padania vlasov sú reakcia na stres, výživový deficit a prebiehajúci zápal v tele. Vidíme badateľný nárast pacientov sťažujúcich sa na vypadávanie vlasov po prekonaní infekcie COVID-19,“ upozorňuje dermatologička bratislavskej kliniky zdravia a krásy Frais MUDr. Anna Chríbiková.

Vypadne až 400 vlasov denne

Kým u zdravého človek vypadne v priemere denne stovka vlasov, u pandemického pacienta je to 300 až 400 vlasov. „Pacienti pozorujú zvýšené vypadávanie vlasov zvyčajne 30 dní po prekonaní COVID-19, u menšej časti bolo padanie pozorované už v priebehu infekcie,“ hovorí dermatologička. Úbytok vlasov je pri ochorení Covid-19, našťastie, dočasný stav. „Ide o telogénne efluvium - nejazviacu alopéciu,“ vysvetľuje MUDr. Anna Chríbiková. 

Čo sa vlastne deje? „Deje sa to vtedy, keď do fázy vypadávania, teda telogénnej fázy životného cyklu rastu vlasov, súčasne vstúpi viac vlasov ako za fyziologických okolností,“ spresňuje. Namiesto stovky vlasov tak vieme prísť až o štyristo denne.

Môže trvať až deväť mesiacov

Väčšina ľudí pozoruje viditeľné vypadávanie vlasov približne 2 až 3 mesiace po horúčke, alebo chorobe. „Toto vypadávanie však môže trvať 6 až 9 mesiacov,“ upozorňuje doktorka Anna Chríbiková. Intenzita vypadávanie vlasov môže súvisieť so závažnosťou priebehu infekcie COVID-19. „Boli zdokumentované zvýšené hladiny interleukínu 6, ten spomaľuje rast vlasového stvolu ,“ spresňuje. Hoci genetická predispozícia nateraz nie je potvrdená, ako sa ukázalo, častejšie postihuje práve nás, ženy.

Syndrómy neprehliadajte

V prípade, že máte vlasový postcovidový syndróm, dermatologička radí čo najskôr navštíviť ambulanciu a problém riešiť. „Dermatológ, prípadne trichológ stanoví vyšetrením diagnózu a následne nastaví individuálne vhodnú liečbu,“ vysvetľuje. Okrem ambulantnej liečby je  dôležité, aby ste zmenili aj váš životný štýl. Popri pohybe na čerstvom vzduchu a odbúraní stresu by ste mali pridať do jedálnička viac potravín bohatých na železo, vitamín B 12, kyselinu listovú, prípadne aj výživové doplnky.

Účinný laser

V prípade postcovidového padania vlasov veľmi účinne zaberá liečba špeciálnym Fotona laserom. „Ide o inovatívne minimálne invazívne ambulantné ošetrenie, ktoré stimuluje vlasové folikuly, zlepšuje mikrocirkuláciu pokožky, čo má za následok zastavenie, resp. zmiernenie padania vlasov a obnovu ich rastu,“ vysvetľuje dermatologička Frais. Ošetrením sa tiež naštartuje prirodzená produkcia kolagénu, ktorý účinne pomáha obnoviť poškodené tkanivo. Výsledok je viditeľný už po šiestich týždňoch od ošetrenia. V závislosti od stavu a zrednutia vlasov vám prípadne dermatologička môže odporučiť viac ošetrení.

Fotografia: Frais MUDr. Anna Chríbiková

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.