Neignorujte varovné signály!

Ak sa v organizme niečo nezdravé odohráva, telo nám to v predstihu oznámi rôznymi spôsobmi.


Sprievodne javy sa prejavujú najčastejšie bolesťou, kŕčom, silným potením, zmenou farby pokožky alebo zvukom.

Tmavé kruhy pod očami
Príčinou vytvárania kruhov pod očami môže byť ponocovanie, nevhodná skladba jedla, v horšom prípade vážne ochorenie. Zadržiavanie vody v organizme sa prejavuje aj jej kumulovaním v okolí očí, dôsledkom čoho vznikajú tmavé plochy. Spôsobuje to presolená strava, nadmerná konzumácia kávy a fajčenie. V prípade, ak ste vylúčili hore uvedené dôvody, môže ísť o chudokrvnosť či závažnejšie ochorenie obličiek a srdca. V takomto prípade navštívte lekára.

Syndróm suchého a červeného oka
Veľmi častý problém ľudí pracujúcich s počítačom.  Popritom zhoršuje tento stav suché, chladné a veterné počasie, prílišná konzumácia alkoholu a sledovanie televízie.  Na zhoršení sa podieľajú aj niektoré lieky (antidepresíva, antihistaminiká) a napríklad sezónne ochorenia (nádcha, chrípka). Suché oko môže naznačovať aj závažné autoimunitné ochorenie (lupus) alebo zvýšenú činnosť štítnej žľazy.

Popraskané kútiky, krvácajúce ďasna
Dôvodom môže byť nedostatok železa, vitamínu A, C alebo vitamíny zo skupiny B. Z vonkajších vplyvov sú to suché pery,  studené a veterné počasie.
Krvácanie spôsobuje kyselina z baktérií ukrytých v medzizubných priestoroch. Množia sa hlavne v stresovom stave a pri hormonálnej nerovnováhe.  Pomôže dostatočná dentálna hygiena a antibakteriálna ústna voda. 

Ľadové ruky
Nervozita, strach a stres spôsobujú zlú cirkuláciu krvi do rúk. Ak vylúčime spomínané symptómy, studené ruky mávajú aj osoby, ktorým sa pomalšie prekrvujú končatiny. Ďalšou príčinou je cievna diagnóza Raynaudov syndróm a zablokované cievy z dôvodu užívania betablokátorov.

Kŕče v svaloch
Častou príčinou býva nedostatok pohybu – dlhé státie či sedenie, alebo prílišné zaťaženie svalov počas športovania a, nedostatok tekutín. Kŕče spôsobujú aj niektoré hormonálne lieky a zúžené cievy. Ak ste náchylné na kŕče, dodržujte pitný režim a dodávajte pravidelne organizmu v potravinách vápnik, draslík a horčík.

Pukajúce kĺby
Kĺby obklopuje tekutina bohatá na dusík a oxid. Prudkým pohybom sa kĺb roztiahne  a uvoľní plynové bubliny sprevádzané zvukovým efektom. Pukanie spôsobujú aj šľachy, ktoré sa trú o kosti. Pokiaľ je pukanie sprevádzané bolesťou, začervenaním kĺbu alebo je citlivý na dotyk, vyhľadajte lekára. Môže byť poškodená chrupavka alebo trpíte  artritídou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.