Prekyslenie organizmu

Acidóza sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože naše zdravie priamo závisí od acidobázickej rovnováhy v našom tele.


Laicky povedané – prekyslenie je základom väčšiny chorôb. Zároveň to znamená, že dôkladná očista od kyselín a opätovné doplnenie minerálov sú základom každej liečby. Vedeli ste, že prekyslenie stojí za zdravotnými ťažkosťami ako sú napríklad astma, cukrovka, rôzne črevné problémy, neurologické ochorenia (depresie, duševná skleslosť), dýchacie problémy, srdcové ochorenia, osteoporóza, kožné problémy, celulitída či dokonca AIDS?

V súvislosti s našou acidobázickou rovnováhou hovoríme o hodnotách pH. Základná stupnica pH siaha od 1 (kyslé) do 14 (zásadité), pričom 7 je neutrálna hodnota. Naše telo disponuje množstvom spôsobov a ochranných mechanizmov, ktorými udržiava svoje vnútorné prostredie jemne zásadité. Keď však tieto mechanizmy zlyhajú, dochádza k problémom, ktoré často vyústia až do závažných ochorení.

Ideálna acidobázická hodnota vášho vnútorného prostredia je pH 7,4 až 7,5. Pri hodnote pH pod 7 by ste svoje telo mali odbremeniť od prebytku kyselín dodatočným prísunom zásad, či už v podobe zásaditých potravín alebo špeciálnej zásaditej zmesi, ktorú vám namiešajú v lekárňach so špeciálnym laboratóriom. Svoje vnútorné pH si odmeriate jednoducho a lacno – ráno z moču pomocou lakmusového papierika a stupnice z lekárne!

Pite zásadne zásadito!
Pravidelný a správny pitný režim v kombinácii so zdravou životosprávou vás od prekyslenia môže spoľahlivo ochrániť Ak je to možné, pite pravidelne len dobrú, čistú vodu, bez zbytočných bubliniek, lebo  aj oxid uhličitý je len kyselina, ktorú bude treba z tela následne odstrániť a bez toho predsa môžeme byť. Možno vás (ne)prekvapí, že takmer všetko, čo obvykle pijete, je kyslé. Niektoré silne sýtené nápoje majú napríklad hodnotu pH 2 a pomarančová šťava napríklad len 2,2. Alkohol má pH 3,5 a dokonca ani voda z vodovodu nemusí byť dokonale neutrálna a v niektorých oblastiach môže mať jemne kyslú hodnotu pH.

Ak si však myslíte, že svoj pitný režim zachránite kávou, či už instantnou, zalievanou alebo espressom, tak ste tiež na veľkom omyle. Okrem toho, že káva odvodňuje, zároveň aj vo veľkej miere prekysľuje telo, takže pre už prekysleného človeka sa tento nápoj stáva priam jedom. Preto si dajte ku každej šálke aspoň dva poháre vody, najlepšie zásaditej, aby ste si doplnili stratené tekutiny a pomohli svojmu telu opäť nadobudnúť rovnováhu.
 

Zvláštnou kapitolou sú minerálne a pramenité vody. Sýtené minerálky sú kyslejšie a vo väčšom množstve môžu viesť k žalúdočným ťažkostiam. Ak si chcete permanentne udržiavať priaznivé pH v tele, vyberte si minerálnu alebo pramenitú vodu s nízkym obsahom oxidu uhličitého (neperlivé) a vyšším obsahom hydrogénuhličitanov, ktoré zabezpečujú jej zásadité správanie. Stávkou na istotu sú obyčajne dojčenské vody, ktoré musia spĺňať prísne kritériá vhodnosti pre malé deti. Napríklad najznámejšia Lucka, ktorá pre váš dobrý pocit existuje aj v „dospeláckej“ verzii a je vhodná na každodenné použitie. V neperlivej verzii má pH 7,6 aj vďaka vyššiemu podielu hydrogénuhličitanov 367, 5 mg/l, takže priaznivo vplýva na vnútorné prostredie človeka. Dojčenské vody sú zároveň menej mineralizované a majú aj prísnejšie limity na obsah dusičnanov, takže sú vhodné na pitie počas celého dňa.

Okrem toho, zásadité vody spôsobujú pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučovanie močom, pomáhajú lepšie využiť cukor v pečeni a šetria inzulín, vďaka čomu sa často používajú aj ako doplnok pri liečbe cukrovky. Vhodné sú aj pri chorobách dýchacích ciest, zápaloch močového mechúra, žlčových kameňov či chronickom zápale žlčových ciest. A to sú už zaujímavé dôvody na to, prečo sa zamyslieť nad tým, čo budete piť, nemyslíte?

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.