Jarná únava

Malátnosť, bolesti hlavy a poruchy spánku sú v jarnom období považované za typické príznaky jarnej únavy. Čo to ale je, jarná únava?

>> Móda >> Aktuálne >> Jarná únava

Západná medicína vníma a rieši problém jarnej únavy spôsobom sebe vlastným - rázne, bez "zbytočných" úvah a komplikujúcich súvislostí. Naordinuje vitamíny, minerály, v rámci prevencie otužovanie a pohyb na čerstvom vzduchu; a ďalej si poraď ako vieš... Východná (orientálna) medicína pristupuje k tomuto problému citlivejšie a komplexnejšie. Dáva jarnú únavu a jej sprievodné potiaže do súvislosti s celkovou fyzickou kondíciou, dlhodobou životosprávou a v konečnom dôsledku i životnou filozofiou:

- Jarná únava je podľa orientálnej medicíny výrazom prirodzene zníženej psychickej a fyzickej odolnosti organizmu, ktorý sa v prechodnom období dvoch sezón (zima, leto) "prelaďuje" na nové atmosférické a energetické podmienky.

- Na jar, ako je všeobecne známe, energia všetkého živého stúpa. Tomuto faktu je podľa orientálnej medicíny nutné prispôsobiť to, čím najviac ovplyvňujeme svoj organizmus - stravu. Jarná strava má byť ľahká, jednoduchá (so začlenením rôznych zelených výhonkov), zahrňujúca tiež pôst. Postiť sa však neznamená držať hladovku, treba piť riedené ovocné šťavy alebo vitamínové čaje a jesť obilniny alebo ryžu.

- Jarná únava je podľa orientálnej medicíny prirodzenou reakciou organizmu, ale len do tej miery, pokiaľ sú vznikajúce potiaže nevýrazné. V prípade väčších bolestí hlavy, trvalo prerušovaného spánku a orgánových problémov ide o vážne "sťažnosti" tela, ktoré bolo "znečistené" nevhodnou stravou a neprimeranou životosprávou. V takom prípade je nutné prehodnotiť (zvlášť u stredného a vyššieho veku) celkový spôsob života; v opačnom prípade je len otázkou času, kedy dôjde k silnej vyčerpanosti a dysfunkcii viacerých životne dôležitých orgánov.

Ak sa chcete dožiť vysokého veku a prekonávať sezónne únavy bez väčších výkyvov, myslite na svoje telo po celý rok; a dávajte mu to, čo ho posiluje, a nie to, čo ho ničí. Na starobu totiž, ako tvrdí orientálna medicína, zomierajú iba múdri, tí ostatní sa k smrti oveľa skôr prehryzú vlastnými zubami.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.