5 užitočných rád, ako správne nosiť respirátor

Rúška  a respirátory zakrývajú naše tváre už rok, napriek tomu ich nie vždy nosíme správne. Každá ochrana je účinná iba v prípade, že sa používa tak, ako sa má.  Ak chcete respirátor používať opakovane, dajte ho do päťdňovej karantény.

Technologická spoločnosť 3M, renomovaný výrobca respirátorov a ochranných pomôcok, preto zhrnula základné fakty a odporúčania, ako si s nimi poradiť čo najlepšie. Napokon, opakovanie je matka múdrosti a teraz pri povinnom nosení respirátorov v interiéri sa určite bude hodiť!  Správne nosenie rúšok a respirátorov* je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môže urobiť každý, aby pomohol zabrániť šíreniu vírusu.

Látkové rúška vs. chirurgická maska vs. respirátor

Opakovane použiteľné látkové ​​alebo jednorazové rúška ​​môžu pomôcť zachytiť niektoré kvapôčky z dýchacích ciest vylúčené ich nositeľom, čo môže pomôcť pri ochrane ľudí v jeho okolí.

Chirurgické masky používajú zdravotnícki pracovníci ako bariéru, ktorá chráni ich samotných aj pacienta počas lekárskych zákrokov. Zachytávajú napríklad aj častice a kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy a baktérie.

Respirátor s označením N95, poprípade KN95 alebo u nás FFP2 (prípadne vyššia verzia FFP3) je určený na dôkladné utesnenie zakrývajúce ústa a nos. Filtruje najmenej 94 % častíc vo vzduchu s definovateľným priemerom, vrátane tých, ktoré môžu obsahovať vírusy a baktérie. Tu je dôležité upozorniť, že toto číslo predstavuje filtračnú schopnosť a nie o celkovú nepriedušnosť respirátora. Táto filtrácia z veľkej časti závisí od toho, ako dobre respirátor sedí na tvári a do akej miery si ho dokáže nositeľ správne nasadiť.

3m_maska1

Základné pravidlá pre správne nosenie respirátorov

Respirátor je funkčný iba za predpokladu, že dobre tesní. Ak chcete skontrolovať správne utesnenie respirátora, položte naň opatrne obe ruky a zhlboka sa nadýchnite. Vo vnútri respirátora by mal pri nadýchnutí vzniknúť podtlak a pretlak pri vydýchnutí. „Ak uniká vzduch okolo nosa, skúste upraviť polohu respirátora na vašej tvári. Ak uniká pri okrajoch respirátora, utiahnite si záhlavné pásky okolo hlavy. Ak sa vám nedarí respirátor prispôsobiť tak, aby ste dosiahli bezpečné utesnenie, vyskúšajte iný model,“ radí aplikačný inžinier Jan Pavliš, ktorý sa v 3M venuje osobným ochranným pracovným prostriedkom. A aké sú jeho ďalšie odporúčania?

Nenoste respirátor naopak: Kovová svorka v hornej časti vám pomôže respirátor správne utesniť okolo nosa, kde zvykne byť najväčšie riziko prieniku! Ak sa svorka nachádza naopak v blízkosti vašej brady, máte respirátor nasadený naopak a teda nemôže správne priľnúť k tvári. Snáď ani nie je potrebné dodať, že na správnu ochranu si musíte zakryť nos aj ústa.

Nosovú čast respirátora si upravujte oboma rukami: Nosová svorka by mala sledovať krivky nosa a líc. Ak nesedí správne, vzniká medzera, cez ktorú prúdi vzduch a respirátor tak neposkytuje správnu ochranu. Je preto dobré ju pomocou prstov oboch rúk prispôsobiť tvaru vášho nosa.

Používajte obe záhlavné pásky, jednu nad ušami a druhú pod nimi: Nosenie respirátora iba s jednou páskou neposkytuje dostatočné utesnenie. Správne utesnenie a priľnutie sa dá najlepšie dosiahnuť tak, že jedna páska obopína hlavu nad ušami a druhá pod nimi okolo krku.

Ohoľte se: Fúzy, dlhé brady, ale aj strnisko spôsobujú prenikanie častíc do respirátora. Na správne utesnenie je nutné byť dohladka oholený.

3m_maska2

Ak chcete respirátor používať opakovane, dajte ho do päťdňovej karantény

Väčšina respirátorov je určená na jednorazové použitie, či už v priemysle, zdravotníctve alebo na verejnosti, kde sa ich nositeľ vystavuje riziku nákazy vírusom. Akékoľvek neprofesionálne pokusy o dezinfekciu respirátorov spoločnosť 3M neodporúča z dôvodu možného zníženia filtračnej účinnosti alebo mechanického poškodenia, čo môže spôsobiť zvýšenie celkového prieniku. CDC a ECDC (organizácie na prevenciu a kontrolu ochorení v USA a EU) odporúčajú odložiť použité respirátory na bezpečné miesto najlepšie v papierovom vrecúšku do päťdňovej karantény. Po nej je možné respirátor bezpečne znovu použiť. CDC ďalej odporúča takýto respirátor použiť maximálne 5-krát. Samozrejmosťou je nepoužívať veľmi znečistené alebo poškodené výrobky.

* Podľa normy EN 149 + 41 je správnym výrazom „Filtračná  polomaska na ochranu proti časticiam“, pre potreby tlačovej správy používame označenie „respirátor“.

Video o filtrácii bioaerosolov pomocou respirátorov v anglickom jazyku

Doplňujúce informácie nájdete na nasledujúcich linkoch:

https://www.3m.com/3M/en_US/personal-health-care-us/products/facemasks/ 

https://multimedia.3m.com/mws/media/1897424O/3m-n95-non-valved-disposable-cup-shape-respirator.pdf 

https://multimedia.3m.com/mws/media/1897479O/3m-n95-disposable-respirator.pdf


3M rok v boji proti pandémii Covid-19

Na začiatku celosvetovej pandémie spôsobenej ochorením Covid-19 prešla spoločnosť 3M vo svojich závodoch na výrobu respirátorov N95 v plnej kapacite, aby mali pracovníci v prvej línii aj široká verejnosť dostatok osobných ochranných prostriedkov. V USA spoločnosť momentálne vyrába viac ako 95 miliónov respirátorov mesačne. Celosvetovo sa v roku 2020 výroba strojnásobila na 2 miliardy respirátorov.

Po celom svete značka 3M bojovala s prípadmi predaja ich výrobkov za umelo navýšené ceny, ale aj s ich falšovaním alebo dokonca so spoločnosťami, ktoré neoprávnene vystupovali ako jej obchodní partneri. Proti nekalým praktikám preto ihneď podnikla rázne kroky. Spoločnosť 3M prešetrila celosvetovo viac ako 9 900 podozrivých prípadov a zaslúžila sa o zmazanie desiatok tisícov zavádzajúcich ponúk a príspevkov na internete. Peniaze z vyhraných súdnych sporov, iba v USA a Kanade ich vedie 28, daruje neziskovým organizáciám, ktoré sú akokoľvek spojené s bojom proti Covid-19. Okrem toho 3M od vypuknutia pandémie venovalo cez miestne a globálne partnerské humanitárne spolky nielen peniaze (viac ako 20 miliónov dolárov), ale aj produkty osobnej ochrany, ako sú respirátory, chirurgické masky a dezinfekciu. 

Okrem výroby respirátorov 3M zvýšilo aj produkciu ďalších hygienických a dezinfekčných prostriedkov. Pomáhajú aj inovatívnymi riešeniami. V moderných biotechnologických procesoch, ako je napríklad výroba vakcín proti koronavírusu, sa musí podniknúť celý rad krokov čistenia pripravovaného roztoku. Od marca minulého roku preto výrobné linky fungujú nepretržite. Medzi najžiadanejšie technológie pri výrobe vakcín patria hybridná čistička AEX 3M Emphaze a hĺbkový filter 3M Zeta Plus. Filtre z radu Zeta Plus zaisťujú odstránenie buniek a bunkových zvyškov z procesu založenom na rekombinatórnom proteíne. Hybridná čistička Emphaze AEX, ktorá sa zrodila vo vývojovom laboratóriu 3M, zase vie z roztoku odstrániť DNA hostiteľských buniek. Ako prvá svojho druhu kombinuje tri jedinečné technológie – moderné polymérne materiály, netkané textílie z jemných vlákien a porézne membrány

Vo výrobnom závode vo Vroclave v susednom Poľsku sa pre potreby boja proti pandémii vyrábajú napríklad tvárové štíty, filtračnoventilačné masky pre záchranárov a zdravotníkov, filtračné materiály pre biotechnologické procesy, markery pre mikrobiologické testovanie alebo dezinfekčné uzávery na všetky typy intravenóznych infúzii.

A čo je dôležité – 3M je dobrým partnerom v boji proti Covid-19. Na začiatku pandémie si predstavitelia technologickej spoločnosti uvedomili, že bude potrebné nájsť nové spôsoby spolupráce s ostatnými firmami a organizáciami, aby spoločnými silami prišli na inovatívne riešenia v boji proti pandémii. Toto sú niektoré z nich: 

  • V rámci spolupráce s Ford Motor Company zdieľala technologická spoločnosť svoje odborné znalosti o osobných ochranných prostriedkoch, technologických a regulačných požiadavkách. Tým pomohla čo najrýchlejšie vytvoriť nové filtračnoventilačné jednotky (PAPR).
  • S výrobcom motorov Cummins spojilo 3M sily, aby zvýšili produkciu vysoko efektívnych filtrov, ktoré sa používajú v ochranných prostriedkoch od 3M.
  •  3M spolupracovalo s niekoľkými výrobcami a inštitúciami, ktoré hľadajú spôsob, ako pomôcť americkým nemocniciam dekontaminovať respirátory N95 a opakovaným používaním predĺžiť ich životnosť.
  • 3M sa s MIT (Massachusetts Institute of Technology) podieľa na vývoji rýchleho diagnostického testu na Covid-19, ktorý by mal zvládať identifikovať protilátky a poskytnúť výsledky behom niekoľkých minút bez potreby posielať vzorky do laboratória.
  • Spojením s Nissha Medical Technologie 3M vytvorilo nezahmlievajúci sa štít na tvár, aby záchranárom a ošetrujúcemu zdravotníckemu personálu zaistilo počas dlhých zmien lepšiu viditeľnosť a pohodlné nosenie štítov na tvár.
  • 3M spolupracovalo aj s Hewlett Packard. Ich cieľom je bezplatne zdieľať veľkoformátovú grafiku, ktorá sa využije na pripomínanie bezpečných rozostupov a bezpečnostných opatrení na verejnosti a pracoviskách, ktorá zostali aj  počas pandémie otvorené.

•    3M sa spojila s ďalšími spoločnosťami vo výzve "XPRIZE Next-Gen Mask Challenge", ktorá povzbudzuje mladých inovátorov upraviť masky tak, aby boli pohodlnejšie, funkčnejšie a štýlovejšie.  

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.