Utrpenie alergikov počas augusta a septembra

Máme tu druhú polovicu augusta a s ním aj ďalšie silné alergény leta. Niektoré z nich však pretrvajú aj do septembra. Prinášame vám užitočné informácie, ako sa nim vyhnúť a zmierniť tak ich dopad na naše zdravie.

AUGUST
V tomto období alergikov najviac potrápia alergény z lipnicovitých tráv, ambrózie a hlavne peľ paliny ((Artemisia) z čelada Asteraceae - astrovité. Vyššia koncentrácia peľu zlatobyľov a paliny (palina pravá a obyčajná) počas augusta narastá a k nim sa pridávajú ďalšie rastliny z čelade astrovitých, dobre nám známe - astra, slnečnica topinambur, či rumanček a hojne sa vysjkytujúca ambrózia. Peľ paliny patrí medzi tie najagresívnejšie a skrížene reaguje so všetkými ostatnými astrovitými rastlinami. Alergici precitlivení na peľ astrovitých rastlín, by sa mali vyhýbať rumančeku v čaji a na extrakty rumančeka v kozmetike. Okrem vyššie spomínaných alergizujúcich rastlín sa vyskytujú vo vyššej miere koncetrácie peľu pŕhľavy, skoroceľa, mrlíkov, mrkvovitých, tráv, burín a spór húb.

SEPTEMBER
Palinu vystriedala ambrózia na najvyššom rebríčku alergénov. Na ústupe je aj astra, mrkva, skorocel a zo záhradky zeler. Často sa objavujú krížené reakcie po konzumácii koreňovej zeleniny a byliniek (bazalka, rozmarín, majorán a iné...) Ambrózia pochádza zo severnej Ameriky a v mnohých oblastiach Európy sa jej veľmi dobre darí, nevynímajúc juhoslovenskú oblasť so štrkopieskami. Ambróziový peľ vo väčšine prípadov prispieva k ťažkostiam zapríčinené palinou. V septembri sa v ovzduší vyskytujú peľové alergény astra, iva, mrlík, skorocel a spóry húb (plesní).
Okrem vonkajších alergénov nás ohrozujú aj alergény v domácnostiach. Množstvo prachu, roztoče či mačacie alergény.

Som alebo nie som alergik?

Jednou z najčastejších alergií je alergia na roztoče, ktorá spôsobuje veľké problémy predovšetkým v dýchacom ústrojenstve a tiež silnú nádchu a kašeľ. Najviac domácich roztočov sa nachádza v lôžku, kde majú optimálne životné podmienky. Väčšina alergikov tak musí mať špeciálne hypoalergénne lôžkoviny a matrace. K nejagresívnejším potom patria mačacie alergény, ktoré sú veľmi ľahké a lepivé. Hlavným alergénom je bielkovina, ktorá sa nachádza v pote a slinách mačiek. Mačacie alergény sú navyše schopné v domácnosti pretrvať až osem mesiacov po odchode zvieraťa.

alergia interier 2016

5 dôvodov pre domáci test Zistenie alergie

1. Rýchlosť výsledku – čakacia doba na alergológii je až 2 mesiace
2. Diagnostická metóda je vhodná pre všetky vekové kategórie (tj. aj deti)
3. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku je viac ako 40% alergikov*
4. Presná informácia o alergéne môže napomôcť jeho výskyt v okolí vedome eliminovať a tým zlepšiť kvalitu života
5. V 50 % prípadov alergickej nádchy v Európe ide o alergiu na trávy

TIP: Veroval Zistenie alergie
Každý domáci test obsahuje návod s podrobnými inštrukciami krok po kroku. K dispozícii sú aj inštruktážne videá na stránke http://veroval.info/sk-sk a na YouTube kanáli spoločnosti HARTMANN - RICO. Domáci test Zistenie alergie je voľne dostupný v lekárňach za odporúčanú maloobchodnú cenu 19,99 eur s DPH.

1 Komentár

  • Komentár IvetaSlancikova streda, 08 august 2018 11:16 napísal IvetaSlancikova

    Stopalerg.sk a je po problemoch... ci uz je august alebo december :D (v decembri to neuzivajte :D )

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.