Rakovina prostaty? Príčin vzniku je viacero

Karcinóm prostaty je spočiatku bezpríznakový, často sa odhalí až v pokročilom štádiu. Ročne na ochorenie len u nás zomrie približne 500 mužov. „Stačilo by, keby boli chodili na preventívne prehliadky,“ upozorňuje urológ MUDr. Peter Garaj z bratislavskej kliniky Frais. V skorom štádiu je totiž vyliečiteľné.

doctor_man_122

Zdroj foto: Freepik

Väčšinou sú to partnerky, ktoré svojich partnerov presvedčia na preventívnu prehliadku zisťujúcu riziko rakoviny prostaty. I tak je to však len 12 % mužov, ktorí ju absolvujú. „Rakovina prostaty je pritom druhým najčastejším onkologickým ochorením mužov a tretím pokiaľ ide o mortalitu,“ upozorňuje gynekológ bratislavského Inštitútu zdravia a krásy MUDr. Peter Garaj. Vo svete bolo v roku 2020 diagnostikovaných približne 1,5 milióna mužov s rakovinou prostaty.  Len na Slovensku na ňu ročne zomrie okolo 500 mužov. Zvrátiť trend by mohli preventívne prehliadky. „Pri včasnom zachytení karcinómu prostaty je úspešnosť vyliečenia až 97 %,“ konštatuje odborník.

Pozor na prácu v noci

Rizikovým faktorom je jednak genetika, no aj zlý životný štýl, ako fajčenie, nadváha či stres. „Robili sa štúdie, ktoré napríklad ukázali, že aj práca v noci zvyšuje u mužov riziko karcinómu prostaty,“ hovorí doktor Peter Garaj. Riziko vzniku rakoviny prostaty sa všeobecne zvyšuje po 50. roku veku. Najrizikovejšia skupina sú muži medzi 60-70 rokom života. „V prípade, že je v rodine pozitívna anamnéza, riziko prepuknutia onkologického ochorenia je u týchto mužov nielen vyššie, ale sa obvykle objaví o 6 až 7 rokov skôr, ako u ostatných pacientov,“ upozorňuje. Karcinóm sa môže objaviť aj u mladších ľudí, napríklad po tridsiatke, no hoci je to len okolo 3-8 % mužskej populácie, v mladšom veku je častokrát agresívnejšie.

Kontroly už po štyridsiatke

Aj preto je podľa odborníkov dôležité podchytiť prípadný karcinóm čo najskôr, v čom môžu pomôcť preventívne prehliadky. „V prípade pozitívnej anamnézy v rodine by mal muž absolvovať prvú preventívnu prehliadku už v 40. roku života. Inak by malo byť prvé vyšetrenie v 50-tke a následne raz za 2-3 roky,“ hovorí urológ. V počiatočnom štádiu je totiž rakovina prostaty bezpríznaková. „Symptómy sa často objavujú až v pokročilejšom štádiu,“ upozorňuje MUDr. Peter Garaj. Môže ísť o problémy s močením, napríklad nutkanie na častejšie močenie, slabší prúd a pod., krv v moči, krv v ejakuláte alebo erektilná dysfunkcia. „Okrem týchto symptómov v lokálne pokročilých nálezoch sa môžu objaviť celkové symptómy, ktoré vznikajú pri generalizácii tohto ochorenia, ako únava, nechutenstvo či chudnutie. Keďže rakovina prostaty najčastejšie metastázuje v kostiach, často sa pridružuje aj bolesť kostí a chrbtice, objaviť sa môžu patologické zlomeniny, prípadne, ak sa rakovinové bunky šíria do kostnej drene, tak aj anémia,“ vysvetľuje doktor Peter Garaj.

Samotná preventívna prehliadka pozostáva z palpačného vyšetrenia prostaty, teda hmatom. „Vyšetrenie veľa napovie o charaktere prostaty a možnosti nádorového ochorenia prostaty, najmä, ak je prostata tuhšej konzistencie. Vyšetrenie je pritom nebolestivé,“ podotýka. Súčasťou prehliadky je aj odber krvi a moču, ktoré sa posielajú na vyšetrenie, a ultrazvuk prostaty a močových ciest. V prípade zhoršených výsledkov môže lekár vzhľadom na podozrenie na rakovinové ochorenie prostaty odporučiť ďalšie vyšetrenia. „Napríklad biopsiu prostaty, kde nám už histologický nález potvrdí, či tam nádorové ochorenie je,“ dodáva.

Možnosti liečby

Stanovenie liečby závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie podchytí. Či už ide o chirurgický zákrok alebo rádioterapiu. V špecifických prípadoch, ak má pacient nízko agresívny nález, môže lekár odporučiť aj aktívne sledovanie pacienta. Keďže rakovina prostaty je závislá na hladine testosterónu, v odôvodnených prípadoch sa môže nasadiť aj hormonálna liečba, pri ktorej sa testosterón umelo blokuje. Pri včasnom zachytení je pacient po liečebnej terapii vyliečený a jeho stav sa následne v pravidelných intervaloch už len monitoruje. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.