Slováci nie sú pripravení na ďalšiu vlnu koronavírusu

Na prahu ďalšej covidovej vlny sa javí, že Slováci nie sú na ňu pripravení. 40 % Slovákov dlhodobo trpí nedostatkom vitamínu D. Práve dostatočná hladina vitamínu D v krvi pomáha telu posilňovať imunitny systém a tým sa účinne chrániť pred ochorením na COVID-19.

vitamina-d

Slováci nie len, že o nedostatku vitamínu D v tele NEvedia, pretože lekári jeho hladinu v krvi štandardne nevyšetrujú, ale tento rok ho už ani preventívne NEdopĺňajú. Dokazujú to tohtoročné kolísajúce predaje vitamínu D na MojaLekáreň.sk (medziročne poklesol predaj vitamínu D až o 80 %). „Pokiaľ chcete mať v tele dostatok vitamínu D, tak ho začnite užívať minimálne 14 dní pred začiatkom obdobia, kedy sa očakáva nápor na váš imunitný systém“, radí lekárnik Mgr. Ondrej Pleskot. Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 1000-2000 IU.

Ľudia si tento rok prestali strážiť hladinu vitamínu D v tele a na jeho doplnenie mysleli len v chladnejších mesiacoch – v januári, vo februári, v marci. Ukazujú to predaje na najväčšej internetovej lekárne na slovenskom trhu MojaLekáreň.sk. Minulý rok sa vitamín D predával v desiatkach tisícoch kusov balení mesačne takmer v priebehu celého roka. Oproti minulému roku sa teda tento rok záujem o vitamín D prepadol o 80 %. Slováci od začiatku roka nakúpili iba pätinu množstva vitamínu D oproti minulému roku v rovnakom období.

Vitamín D zohráva v ľudskom tele dôležitú úlohu. Ovplyvňuje viac ako 2000 rôznych biochemických reakcií v organizme. Posilňuje správnu funkciu imunitného systému, výrazne sa podieľa na protizápalových reakciách tela a udržuje správnu hladinu vápnika v krvi. Ukladá sa v pečeni. Telo ho v pečeni priebežne dopĺňa ale aj odčerpáva.

Podľa najnovších odporúčaní sa pre aktiváciu imunitných procesov v tele, a zároveň pre ľahšie zvládnutie infekcie, odporúča udržiavať hladinu vitamínu D v krvi 100-125 nmol/l. „Väčšina stredoeurópskej populácie má však podľa výskumu hodnotu oveľa nižšiu, často až pod hranicou 50 nmol/l,“ hovorí Mgr. Ondrej Pleskot, lekárnik z MojaLekáreň.sk. Z uvedenej správy Štátneho zdravotného ústavu Českej republiky vyplýva, že 40 % ľudí trpí dlhodobo nedostatkom vitamínu D.1/

Nie je jednoduché odhaliť nedostatok vitamínu D v tele, pretože lekári jeho hladinu v tele pri bežnom rozbore krvi štandardne nevyšetrujú.

Vitamín D je vhodné dopĺňať priebežne, nečakať, kým príde chrípková epidémia, ďalšia vlna pandémie COVID-19 alebo bude vonku sychravé počasie.

Dopĺňať vitamín D iba stredoeurópskou stravou je v našich klimatických podmienkach ťažké. „Museli by sme zaradiť do jedálnička minimálne štyrikrát týždenne ryby a denne si pridávať na hotové pokrmy rybí olej,“ vysvetľuje Mgr. Ondrej Pleskot. Nestačí sa ani spoliehať na letné obdobie. „V lete síce stačí 20 minúť vystaviť slnku predlaktie a tvár, aby bola splnená denná dávka. Pokiaľ je ale 2 až 3 dni pod mrakom alebo je daždivo, množstvo vitamínu D v krvi opäť klesne pod odporúčanú hladinu,“ dopĺňa Mgr. Ondrej Pleskot.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 2000 IU (50 mikrogramov). „Pre aktiváciu imunitných procesov sa dnes odporúča denne prijať 2000 IU. Pre malé deti, kojencov, tehotné ženy a ženy po menopauze sú určené iné dávky. V týchto prípadoch by odporúčanú dennú dávku mal navrhnúť lekár,“ odporúča Mgr. Ondrej Pleskot. Odbornú radu poskytnú aj skúsení lekárnici v odbornej poradni na webe MojaLekáreň.sk.

V Českej republike nedávno prehodnotil Štátny ústav na kontrolu liečiv povolené množstvo dennej dávky vitamínu D 2/. „SÚKL na základe nových odborných poznatkov o nežiaducich účinkoch vitamínu D na ľudskom organizme povolil vyššie množstvo dennej dávky vitamínu D v doplnkoch stravy,“ potvrdzuje Mgr. Ondrej Pleskot. V praxi to znamená, že sa povolená denná dávka vitamínu D zvýšila o 100% - z pôvodných 1000 IU (medzinárodných jednotiek) na 2000 IU.

Nedostatok vitamínu D vedie k zníženej hladine vápnika v tele. To sa prejavuje pocitom únavy a zníženou výkonnosťou. Medzi ďalšie typické príznaky nedostatku vitamínu D patrí tiež vypadávanie vlasov, pomalé hojenie rán, bolesti svalov a kostí. Hrozí zvýšená kazivosť zubov, zvýšené riziko osteomalácie, osteoporózy a zlomenín kostí, pri deťoch môže prísť k rozvoju krivice.


1/Zdroj: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/vitamín-d-a-zenske-zdravi

2/Zdroj:https://www.sukl.cz/zmena-rozhodovaci-praxe-v-pripadech-vyrobku-s-obsahem?highlightWords=zm%C4%9Bna+rozhodovac%C3%AD+praxe

 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.