Ako pôsobí digitálna doba na naše oči?

V súčasnej dobe sa v spojitosti s nadmerným používaním počítačových a iných  zariadení často stretávame s pojmom digitálna únava zraku. Každý deň presedíme niekoľko hodín pred počítačom, následne pozeráme do mobilu, na televíznu obrazovku a ďalšie elektronické zariadenia. 

Viaceré štúdie sa zhodujú v tom, že ľudia denne trávia pred týmito digitálnymi zariadeniami viac ako desať hodín. A tento čas sa každým rokom predlžuje. Všetky uvedené zariadenia vyžarujú tzv. modré svetlo, v dôsledku ktorého sa narušia cirkadiánne rytmy, teda 24 hodinové cykly v ľudskom tele, ktoré sú súčasťou jeho vnútorných hodín. Prebiehajú takpovediac „na pozadí“, pričom ich úlohou je riadenie vykonávania základných telesných funkcií a procesov ako je napríklad spánok či bdenie. Dôsledkom ich narušenia je bolesť hlavy, malátnosť, bolesti krčnej chrbtice, nadmerné slzenie očí, rozmazané videnie, suché oči či dokonca syndróm suchého oka.

Ako  sa môžeme brániť pred modrým svetlom?

Samozrejmosťou je prevencia, teda pravidelná návšteva a kontrola zraku u očného lekára či optometristu. Pri každodennej práci je vhodné aplikovať pravidlo (20-20-20), ktoré spočíva v tom, že dodržiavame 20 sekundové prestávky s ustáleným pohľadom na predmet, ktorý je vzdialený minimálne 20 stôp, teda asi 6 metrov. Toto aplikujeme vždy po 20 minútach práce. Taktiež je potrebné dodržiavať správnu vzdialenosť od obrazovky, ktorá by mala byť podľa odborníkov 50 - 60 cm. Ďalším vhodným pomocníkom v boji proti modrému svetlu je používanie počítačových či kancelárskych okuliarov. Tieto disponujú technológiou modrého filtra, ktorý eliminuje nadmerné množstvo modrého svetla, vychádzajúceho z obrazoviek technologických zariadení. Výskumom bolo preukázané, že takéto okuliare pomáhajú znížiť namáhanie očí, únavu, ale podieľajú sa aj na zvýšení vizuálneho pohodlia a zlepšujú ostrosť zraku takmer po celý deň.  Samozrejme, nie každý sa cíti komfortne s okuliarmi na nose. Niektorí z nás dávajú prednosť kontaktným šošovkám. V súčasnosti existuje veľa druhov kontaktných šošoviek s modrým filtrom, ktoré sa automaticky prispôsobia rozličným svetelným podmienkam. Našim očiam veľmi pomôže aj to, ak si do počítača nainštalujeme aplikáciu, ktorá zabezpečí zmiernenie intenzity modrého svetla, vyžarovaného z obrazovky.

Ak sa budeme riadiť vyššie uvedenými tipmi, môžeme včas predísť možným problémom, týkajúcim sa očí a zraku ako takého. Avšak ak sa človek už  nachádza v situácii, kedy má permanentne unavené oči, pália ho, režú alebo naopak prejavujú sa extrémnym slzením či extrémnou suchosťou, je potrebné prijať zásadné riešenie. Hovoríme tu o syndróme suchého oka, s ktorým sa v dôsledku dnešnej digitalizovanej doby stretáva stále viac ľudí.

Kedy hovoríme o syndróme suchého oka?

Príčinou vzniku syndrómu suchého oka môže byť porucha bežnej tvorby sĺz, prípadne abnormálne zloženie sĺz. Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi, konkrétne pálením, svrbením, svetloplachosťou, zhoršením videnia, začervenaním očí či pocitom cudzieho telesa v oku. Vyústiť môže až do neustáleho dráždenia či svrbenia oka, ktoré si potom potrebujeme pošúchať, čím si zasa môžeme spôsobiť poškodenie jeho  povrchu.

Čo všetko prispieva k vzniku syndrómu suchého oka?

Na vzniku syndrómu suchého oka sa podieľajú viaceré vonkajšie faktory, najmä:

• častá a dlhodobá práca za počítačom,

• klimatizácia,

• kúrenie,

• cigaretový dym,

• suché a prašné prostredie,

• stres,

• nosenie kontaktných šošoviek.

Pri prevencii tohto ochorenia je dôležité dodržiavať správnu hygienu očí. Mali by sme sa vyhýbať stresovým faktorom – alkoholu, fajčeniu a vyššie spomenutým vplyvom vonkajšieho prostredia. Pomôcť môže tiež časté vetranie, používanie zvlhčovačov vzduchu v uzavretých priestoroch či vyhýbanie sa klimatizovaným a zafajčeným miestnostiam. Priaznivý účinok na naše oči a zrak má aj pitie dostatočného množstva tekutín, každodenný pobyt na čerstvom vzduchu a úprava stravovacích návykov.

Ak sa u vás stále častejšie prejavujú príznaky syndrómu suchého oka, je dôležité vyhľadať očného lekára, ktorý zhodnotí váš stav, stanoví diagnózu a následnú liečbu. Ak sa príznaky ochorenia prejavujú len v ľahšej forme, na mieste je vyhľadať pomoc v lekárňach. Riešením sú potom umelé slzy, inak povedané očné kvapky s obsahom kyseliny hyalurónove.  Za zmienku určite stojí zdravotnícka pomôcka Artelac®Rebalance, ktorej roztok má príznačnú ružovú farbu, kvôli obsahu vitamínu B12. Zároveň obsahuje optimálne množstvo kyseliny hyalurónovej, ktorá zabezpečí rýchle zvlhčenie oka a nekonečný pocit úľavy. Tieto umelé slzy sú určené aj pre ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny pri počítači, prípadne starších ľudí, ktorým prirodzene klesá tvorba slzného filmu. Očné kvapky značky Artelac® Rebalance môžete používať 2 mesiace po otvorení.

s_artelac

Nájdete ich v lekárňach a na e-shopoch za skvelú cenu. Viac informácií nájdete na www.hyal.sk/produkty

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.