Prečo je zdravie kĺbov pre psov dôležité

Ako majiteľ psa ste určite boli niekedy svedkom, že starší pes sa snaží postaviť, pričom na zmiernenie nepohodlia na zadných nohách používa iba predné labky. Toto je klasický prípad dysplázie bedrového kĺbu a je to len jeden z mnohých kĺbových problémov, ktoré môžu psy zažiť.

Bolesť kĺbov, osteoartritída a dysplázia sú vážne zdravotné problémy kĺbov, ktoré je potrebné riešiť hneď, ako sa objavia ich symptómy. V opačnom prípade sa bolesť môže stať neznesiteľnou a starší psi stratia chuť hrať sa, chodiť na prechádzky alebo vás dokonca pozdraviť pri dverách – akt tak posvätný v našich srdciach, že si bez toho nevieme ani predstaviť deň.

Porucha kĺbu: Čo tvorí kĺb?

Existuje niekoľko základných komponentov kĺbu, z ktorých každý má svoju vlastnú funkciu.

Spojovacie kosti – Kosti tvoria štruktúru kĺbu. To, ako sú tvarované, keď sa pes vyvíja, určuje integritu a stabilitu kĺbu.

Kĺbová chrupavka – Chrupavka tlmení dráždenie a škodenie kĺbov pri vstávaní, behu a skákaní. Chrupavka je pevné spojivové tkanivo medzi kosťami. Keď je zdravá chrupavka poškodená alebo opotrebovaná, kostiam už nemá čo brániť k ich zrážaniu – to spôsobuje výraznú bolesť a zápal.

Synovium a synoviálna tekutina (kĺbny maz) – Medzi kosťami a kĺbovou chrupavkou je kĺbny maz, ktorý umožňuje kostiam voľne kĺzať po sebe. Bez tejto tekutiny je chrupavka náchylná na opotrebovanie. V momente keď je zdravá chrupavka poškodená, pravdepodobne príde na rad artritída.

Väzy - Spojivové vlákna po stranách kĺbu sa nazývajú väzy. Tie sa prichytávajú od kosti ku kosti a bránia im v pohybe z miesta.

Prečo sú kĺby dôležité?

Kĺby umožňujú psom (a nám) voľne sa pohybovať po svete. Bez samotných kĺbov by naše kostry nemali pevnú štruktúru (alebo naopak, boli by sme iba tuhým nehybným vrecom kostí). Bez vypchávky medzi týmito kosťami, kedykoľvek by sme skákali, behali alebo jednoducho zmenili polohu, naše kosti by do seba narážali a poškodzovali našu kostrovú štruktúru.

Bolesť kĺbov, artritída a degradácia kostí sú bežné ťažkosti starších psov, pretože ako starnú, synovium produkuje menej lubrikácie. V momente ako je chrupavka poškodená, oprava kĺbu môže byť náročná a môže znížiť pohyblivosť u starších psov. Z tohto dôvodu nemožno podceňovať dôležitosť zdravia kĺbov psov.

Tipy a triky na pomoc kĺbom

Pomôžte svojmu psovi udržať si správnu váhu – Obezita a nadváha sú potenciálne najväčším zlým faktorom na zdravie kĺbov. Extra hmotnosť nie je dotovaná extra chrupavkou alebo synoviálnou tekutinou, čo znamená, že kosti sú stlačené bližšie k sebe, čím sa zvyšuje ich trenie. Kŕmenie vášho domáceho zvieratka zdravou stravou a prispôsobenie tela vášho psa správnej hmotnosti zmierni určitý tlak na kĺby.

Zlepšite ich stravu – Zdravá strava vytvára zdravú črevnú mikroflóru. Zdravá črevná mikroflóra zlepšuje všetko od nálady cez zdravie srdca až po zdravie kĺbov. Kombinácia zdravých ingrediencií a doplnku stravy je skvelý spôsob, ako zlepšiť kvalitu života vášho psa a udržať jeho kĺby silné.

Cvičenia s nízkym dopadom – Bohužiaľ, ak je váš pes diagnostikovaný s artritídou, môže to znamenať, že aport je mimo stola. Aktivity s vysokým dopadom, ako je beh, skákanie a chytanie, môžu destabilizovať kĺby a vážne zraniť vášho psa. Namiesto toho sú cvičenia s nízkym dopadom skvelým spôsobom, ako udržať vášho psa stimulovaného a v bezpečí.

  • Chôdza – Kto nemá rád dobrú prechádzku na čerstvom vzduchu? Má nízky dopad, je skvelá pre myseľ (vašu aj vašich psov) a je to výborný spôsob, ako si oddýchnuť na konci dlhého dňa. Začlenenie prechádzky do vašej každodennej rutiny je skvelá možnosť, ako udržať vášho psa vo veselej nálade a dobrej kondícii.
  • Plávanie – Plávanie okolo jazier a riek je zábavné cvičenie s nízkym dopadom, ktoré je ideálne pre psov s problémovými kĺbmi.
  • Hry v interiéri – Pretože väčšina vonkajších hier zahŕňa beh s vysokým dopadom, skúste prejsť na hry v interiéri. Naučte svojho psa nájsť hračky pomocou jeho vynikajúceho čuchu. Malá hra na schovávačku bude pre vášho psa vítaným prekvapením.

Trikový tréning – Psy túžia po mentálnej stimulácii. Učenie sa nových trikov a nových slovíčok rozširuje ich slovnú zásobu a vytvára silnejšie puto s vami ako s ich majiteľom. Výskum ukazuje, že niektorí psi sa dokážu naučiť až 250 slov, z ktorých každé zodpovedá iným príkazom.

Pešia turistika – Áno, áno, toto je len opakovanie chôdze. Chôdza však zvyčajne znamená rutinné pachy a tie iste miesta. Aj keď to psy milujú, občasný prechod do nového sveta (turistický chodník) urobí zázraky pre duševné zdravie vášho psa.

Rampy namiesto schodov – Ak vaša každodenná prechádzka zvyčajne zahŕňa lezenie po mnohých schodoch, používanie rámp môže byť spôsob, ako podporiť kĺby vášho psa. Najmä ak váš pes rád skáče z posledných krokov, zabráni to ďalšiemu znehodnocovaniu slabých kĺbov.

Kĺbové doplnky – Väčšina kĺbových doplnkov sa zameriava iba na mazanie, pretože nie sú schopné pomôcť telu vytvoriť novú chrupavku. Aj keď je lubrikácia kľúčová, rovnako dôležité je nájsť doplnok so schopnosťou napomáhať rastu nového kĺbového tkaniva. Kĺbové doplnky sú skvelé na preventívne opatrenia, zastavenie akéhokoľvek pokračujúceho poškodenia a pomáhajú pri oprave poškodených kĺbov ukladaním novej chrupavky. Živiny, ktoré chcete hľadať v doplnkoch stravy pre psov na zlepšenie zdravia kĺbov, zahŕňajú: vitamín C, kyselina hyalurónová a kolagén.

Výživou k zdravým a silným kĺbom

Krívanie, pasivita či strata elánu u vášho zvieracieho miláčika môžu byť príznakmi bolesti kĺbov. Podobne ako u človeka, aj u nich sa kĺby a pohybový aparát postupne opotrebúva a poškodzuje. Už od štvrtého roku veku psa či mačky by mali pravidelne prijímať výživové doplnky určené na kĺby. ArtiVit sirup od spoločnosti VITAR obsahuje komplex látok dôležitých pre kĺbovú výživu. Jeho praktická forma umožňuje bezproblémové podávanie aj pri dlhodobej terapii. Psy aj mačky ho veľmi dobre znášajú. Svojím účinným zložením nielen utlmuje, ale tiež vyživuje a obnovuje chrupavku a premazáva kĺby. Doplnok obsahuje látky, ktoré tvoria päť základných mechanizmov – výživu kĺbu a kĺbové puzdra, protizápalové pôsobenie, lubrikáciu kĺbu a kĺbového puzdra (kyselina hyalurónová), obnovuje poškodenú chrupavku (hydrolyzovaný kolagén) a tlmí bolesť (boswelia serrata). ArtiVit sirup je vhodný na dlhodobé užívanie pre psy i mačky.

arti_vit22

ArtiVit zakúpite u vášho veterinára. Viac na www.vitar.sk , alebo sa informujte u svojho veterinára.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.