Nová sezóna SND ponúka okrem predstavení aj nové služby

Napísal Jana Alexová 06. október 2023

Slovenské národné divadlo vstúpilo do svojej 104. divadelnej sezóny. Okrem atraktívnych premiérových titulov v nej ponúkne divákom aj nové služby a programy. Cieľom vedenia SND v novej divadelnej sezóne je fokus na diváka s dôrazom na deti a mladých ľudí.

Soboty v divadle

Každú sobotu dopoludnia bude v priestoroch novej budovy SND pre deti pripravený zaujímavý program súvisiaci s divadlom.

Do programu sa zapájajú všetky tri umelecké súbory – opera, činohra i balet, ale tiež Umelecko‑dekoračné dielne, technická prevádzka aj marketingové oddelenie. Každá sobota bude mať vlastnú tému i program súvisiaci s dianím v divadle, ktorý bude zverejnený dva mesiace vopred na webe snd.sk.

Podrobnosti o konkrétnom programe tej‑ktorej soboty, ako aj odporúčanie, pre deti akého veku je program vhodný, budú priebežne zverejňované na webe snd.sk. Počet detí na podujatie bude limitovaný, každý účastník bude musieť mať zakúpenú vstupenku.

Prehliadky historickej budovy SND

Historická budova SND dlhodobo láka domácich aj zahraničných návštevníkov nielen svojou divadelnou históriou, ale aj architektonickou hodnotou. Ikonickú stavbu z konca 19. storočia postavili v eklektickom štýle podľa návrhov významných viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.

Momentálne je historická budova SND zatvorená pre nevyhovujúci stav divadelných technológií a čaká na rekonštrukciu. Proces rekonštrukcie je už rozbehnutý, no kým príde k stavebným úpravám, zrejme ešte prejde veľa času. Tento medzičas chce vedenie SND využiť a vniesť do historickej budovy SND trochu života.

Od októbra sa budú konať pravidelné víkendové prehliadky historickej budovy SND pre verejnosť, vďaka ktorým budú môcť návštevníci nahliadnuť do najhlbších útrob starého divadla. Vedenie SND verí, že tým vyhovie aj mnohým návštevníkom, ktorí sa o túto možnosť veľakrát zaujímali.

V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku

i súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali.

Prehliadky sa budú konať raz do mesiaca, vždy v sobotu dvakrát denne – dopoludnia aj vo večerných hodinách.

Študentský pas SND

Od novej sezóny SND spúšťa do predaja Študentský pas SND – predplatenú vstupenku pre študentov za výhodnú cenu 40 € na celú divadelnú sezónu. Študentský pas SND si môže zakúpiť každý študent, ktorý svoje štúdium vie doložiť ISIC kartou alebo iným žiackym či študentským preukazom. Vstupenka je viazaná na meno, je neprenosná a dá sa zakúpiť počas celej sezóny.

Študenti so Študentským pasom SND môžu navštíviť ľubovoľné predstavenie bez viazania sa na konkrétny termín a sedadlo. Platí na nepredané a voľné miesta na všetky inscenácie Slovenského národného divadla vrátane premiér.

Držiteľom Študentského pasu SND miesta v sále SND negarantuje, ponúka im iba miesta, ktoré tesne pred začiatkom predstavenia nie sú predané.

Podpora Divadla pre všetky deti a detských projektov

Cieľom charitatívneho projektu Divadlo pre všetky deti je vďaka darcovským príspevkom dostať na predstavenia SND deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré by sa inak možno do divadla nikdy nedostali, a umožniť im tak zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo.

Od novej sezóny SND projekt naplno obnovuje a prináša pre darcov nové možnosti, ako projekt podporiť. Každý z divákov teraz môže podporiť projekt Divadlo pre všetky deti online pri nákupe svojich vstupeniek. Stačí, ak pri platbe zvolí možnosť dobrovoľného príspevku vo výške 5, 10 alebo 15 €.

Už za príspevok päť eur vieme napríklad zakúpiť vstupenku pre jedno dieťa na dopoludňajšie predstavenie rozprávky

Nebojsa. Za 15 € môžeme kúpiť vstupenku pre jedno dieťa na večerné predstavenie Čert a Káča.

Pre darcov, ktorí by chceli prispieť vyššou sumou, sú na výber možnosti vo výške 100, 300 a 500 €. Všetky dobrovoľné príspevky SND použije na rozvoj detských projektov a nákup vstupeniek pre deti zo znevýhodneného prostredia alebo so zdravotným hendikepom.

Tip pre  milovníkov baletu: SVETOVÉ BALETNÉ SUPERSTARS

Balet SND uvádza 13. a 14. októbra galavečer Umenie pre život. Prestížne gala sľubuje jedinečnú príležitosť vidieť to najlepšie z európskeho baletu. Je pokračovaním dlhodobej tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam, ako aj poďakovanie lekárom a zdravotníkom za ich obetavú starostlivosť.

Najväčšou superstar spomedzi všetkých baletných hviezd, ktoré vystúpia na galavečere Umenie pre život, je nepochybne španielska primabalerína Lucia Lacarra.

Kým profesionálna kariéra väčšiny baletných tanečníkov sa skončí skôr, ako dovŕšia štyridsiatku, ona je vo veku 48 rokov ešte stále v top forme a ako tanečnica je ustavične žiadaná na javiskách po celom svete.

„Som nesmierne rád, že pozvanie na tohtoročný galakoncert prijala španielska tanečnica Lucia Lacarra, ktorú osobne považujem za unikát. Je obdarená telom s dokonalými líniami a dispozíciami, ktoré ju priam predurčili stať sa primabalerínou. Pri vnímaní jej interpretačného umenia mám občas pocit, že jej telo odmieta starnúť. Jej tanečné majstrovstvo, ktoré predvádza, dokáže vyvolať dojem, že nič neváži, že sa vznáša tesne nad zemou. Poeticky povedané, jej tanec je ako vánok,“ hovorí šéfdramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

V galaprograme sa tiež predstavia európske baletné hviezdy z Brna, Viedne, Berlína, Madridu, Londýna, ale aj tanečníci domáceho súboru Baletu SND a Národného divadla Košice.

„Program baletného gala je zostavený s veľkým dôrazom na choreografickú a interpretačnú kvalitu, ale aj na žánrovú pestrosť. Kým napríklad Lucia Lacarra so svojím partnerom Matthewom Goldingom predvedú éterické duetá, v ktorých sa pohyb stane emóciou a emócia pohybom, primabalerína Liudmila Konovalova s partnerom Davidom Datom predvedú technicky náročné a divácky mimoriadne obľúbené pas de deux z baletu Don Quijote. Prehliadkou tanečnej virtuozity je Grand pas classique, ktoré je doslova technickou exhibíciou. To zatancujú Ksenia Ovsyanick z Berlínskeho štátneho baletu a Alejandro Virelles, ktorého tanec akoby popieral zákony fyziky,“ dodáva Kohút.

Galavečer Umenie pre život vznikol z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a vychádzajúc z filozofie, že umenie lieči, je jeho cieľom osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam.

„Exkluzívne podujatie Umenie pre život, ktoré vnímam nielen ako prehliadku tanečného majstrovstva, ale najmä ako poďakovanie lekárom, sestrám a ostatnému zdravotníckemu personálu, bezpochyby patrí v divadelnom kalendári k vrcholom sezóny. V rámci tohto výnimočného projektu už na scéne Slovenského národného divadla vystúpili desiatky prvotriednych umelcov, ktorí predviedli množstvo choreografií špičkových tvorcov,“ hovorí riaditeľ ka Baletu SND Nina Poláková.

Aj vďaka nenahraditeľným kontaktom Niny Polákovej, ktorá bola dlhoročnou primabalerínou Viedenského štátneho baletu a je uznávanou profesionálkou vo svete baletného umenia, sa Baletu SND darí každý rok do Bratislavy priviesť nové a nové európske hviezdy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.