Jar opäť láka na bicykle. Pozor aj na zlodejov!

Jarné počasie prináša do ulíc opäť viac cyklistov, ktorí preferujú ekologický a zdraviu prospešný spôsob dopravy. Zvyšuje sa však aj riziko krádeží bicyklov, či elektrobicykle aj a troj- štvorkolky pre seniorov. Kedy a ako môže pomôcť poistenie a ako ho správne nastaviť?

freepik_bikes_0323

Zdroj foto: Freepik

Drahšie bicykle, či elektrobicykle, ale aj elektrické troj- a štvorkolky pre seniorov sú však zároveň magnetom pre zlodejov. Môže v tomto smere pomôcť aj poistenie? „Práve preto, že lákajú zlodejov, je dnes možné tieto prostriedky poistiť. Dokonca sa poisťujú nielen z dôvodu rizika krádeže, ale aj poškodenia. Niektoré poisťovne ponúkajú dokonca havarijné poistenie pre bicykle, elektrobajky, kolobežky, elektrokolobežky, prívesné vozíky za bicykle, ako aj elektrické trojkolky a štvorkolky pre seniorov. Tie totiž poisťovne tiež zaraďujú do skupiny bicykle a podobné vozidlá s pomocným motorčekom,“ hovorí Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

Ako funguje poistenie

Ceny elektrobicyklov sa dnes pohybujú od vyše 600 eur, elektrické kolobežky od pár stovák do 1000 eur a  trojkolky či štvorkolky pre seniorov orientačne od 1200 do viac ako 2000 eur. Aj preto je na mieste otázka, do akej miery je možné tieto dopravné prostriedky chrániť poistením. „Takéto poistenie nie je nikdy samostatný produkt, vždy je naviazané na poistenie domácnosti ako pripoistenie,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Niektoré poisťovne pritom ponúkajú aj cykloasistenčné služby, pri ktorých môžete využiť napríklad opravu bicykla priamo na mieste, kam sa k nemu vie dostať servisné vozidlo. Alebo napríklad aj odvoz do servisu, prípadne k vlastnému autu alebo do miesta ubytovania, pokiaľ nie je možná oprava na mieste. „Pokiaľ však chce mať klient bicykel, elektrobicykel, e-trojkolku pre seniorov a podobne poistené napríklad proti krádeži, musí v prvom rade splniť podmienky jeho zabezpečenia. Tie sú rozdielne podľa toho, či ho má uložený v byte, v pivnici, garáži alebo zamknutý na ulici,“ upozorňuje Pavol Michalec.

Ako vybrať poistenie

Hlavne pri drahších bicykloch preto treba vybrať poisťovňu, ktorá ponúka dostatočný limit krytia, aby ste neboli sklamaní, že vám bolo vyplatených málo peňazí, za ktoré si taký istý bicykel či kolobežku nekúpite. „Niektoré poisťovne majú krytie rádovo v stovkách eur, no maximálny limit na jeden bicykel môže byť 5 000 eur,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Určite si v poistných podmienkach pozrite rozsah rizík. „Tu treba počítať s tým, že čím viac krytých rizík, čím vyššie limity plnenia, tým vyššia cena poistenia. Za kvalitu sa platí,“ konštatuje.

Ak však podmienky splníte a máte správne nastavený limit plnenia, poisťovňa nemá žiaden dôvod vám nevyplatiť toľko peňazí, aby ste si za ne dali bicykel, elektrobike, e-kolobežku či e-trojkolku a podobne opraviť alebo kúpili nový. Ideálne je, ak viete cenu bicykla doložiť dokladom o nákupe. Pokiaľ ho nemáte, poisťovňa môže určiť cenu bicykla podľa aktuálnej ceny nového bicykla daného modelu a výbavy.

Bicykle sa ako súčasť domácnosti poisťujú na novú hodnotu v čase vzniku poistnej udalosti, teda na znovuobstaranie porovnateľnej veci. Pri poistnom plnení sa štandardne neamortizujú. „No v niektorých poisťovniach sa pri bicykloch s vyšším vekom - niekde napr. 4, niekde 7 rokov - môžeme stretnúť s tým, že sa amortizácia uplatňuje,“ dodáva odborník.

Ukradli ho? Pozor na podmienky

V prípade krádeže záleží, kde k nej došlo. „Krádež bicykla, elektrobicykla, ako aj elektrickej troj- či štvorkolky pre seniorov (poisťovne ju zaraďujú do skupiny bicykle a podobné vozidlá s pomocným motorčekom) na ulici drvivá väčšina poisťovní nekryje. Pokiaľ áno, musí byť rám uzamknutý k pevnému stojanu alebo k iným pevným častiam, napr. plot, zábradlie, stĺp, stojan, strešný nosič, a to zámkom typu "U" s cylindrickou vložkou alebo káblovým/lankovým/reťazovým zámkom s priemerom min. 8 mm,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Dokladovať to môžete zostatkami prekonaného zámku na mieste odcudzenia alebo čerstvou fotografiou uzamknutého bicykla ešte pred jeho opustením.

Pokiaľ je bicykel, elektrobicykel, trojkolka a pod. uložený v pivnici, táto musí mať podľa podmienok poisťovní, ktoré sú ochotné toto riziko kryť, steny z plného materiálu, teda nie latkové, a vstupné dvere zamknuté zámkom s cylindrickou vložkou alebo latkové dvere uzamknuté závesným zámkom s minimálnym priemerom strmeňa 6 mm, pričom uzamykanie visiaceho zámku je buď zámkom s cylindrickou vložkou alebo min. 3-číselným kódom.

Garáž musí mať plné dvere uzamknuté minimálne zámkom s cylindrickou vložkou. To isté platí aj pre kočikáreň, práčovňu, sušiareň alebo bicykláreň v bytovom dome. Avšak nakoľko ide o spoločné priestory, niektoré poisťovne pri krádeži z nich nezaplatia nič, iné majú limit rádovo v stovkách, maximálne 500 eur,“ spresňuje Pavol Michalec.

Akú výšku poistného stanoviť

Niektoré poisťovne majú na bicykle/elektrobicykle/trojkolky pre seniorov v priestoroch mimo bytu stanovené percento plnenia z poistnej sumy domácnosti, zväčša 10-20 %. Pokiaľ by to bolo 20 %, z poistnej sumy domácnosti 15.000 eur je to 3.000 eur za všetky bicykle domácnosti spolu, čo pre 4-člennú rodinu nemusí byť postačujúce. „V tejto súvislosti navrhujeme klientom stanovovať si poistnú sumu štandardnej domácnosti vo výške minimálne 10.000 eur na jedného člena domácnosti bez ohľadu na vek. Pri takomto prepočte by 4-členná rodina mala mať svoju domácnosť poistenú na minimálne 40.000 eur, čo by im ich bicykle krylo až na 8.000 eur,“ vypočítava odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

Ak teda máte doma hodnotnejšie bicykle, elektrobicykle a pod, odborník radí uskladniť ich namiesto spoločných priestorov radšej v byte. Tam môžu byť kryté buď do výšky 5.000 eur na jeden, alebo až do výšky 50 % z poistnej sumy domácnosti, čo by pri predchádzajúcom príklade znamenalo krytie až na 20.000 eur. „Odporúčam, aby si majiteľ drahší model zaregistroval v registri bicyklov a dokúpil si identifikačnú známku s jedinečným QR kódom. Preventívne si tak môže ochrániť svoj bicykel proti zlodejom tým, že im skomplikuje opätovný predaj kradnutého bicykla,“ konštatuje. Naskenovaním QR kódu je ho totiž možné okamžite identifikovať a nájsť tak právoplatného majiteľa.

Pozor na prírodné živly

Krytie proti krádeži je v cene poistenia domácnosti, takže pripoistenie netreba. „Ak ale chceme mať bicykel poistený aj proti živelným škodám mimo domácnosti, či riziku havárie, tu už je pripoistenie nutné. Keď zoberieme krytie 5.000 eur na jeden bicykel, ročné poistné môže byť od 135 eur pri spoluúčasti 150 eur až do 172 eur bez spoluúčasti na škode,“ dodáva. Na požiadanie je možné takto pripoistiť bicykle aj vo vyššej cene ako 5.000 eur, no tiež treba počítať s adekvátnym navýšením poistného.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.