Kalendárium IX.

Mesiac september zaznamenal v priebehu storočí mnoho zaujímavých udalostí. Niektoré z nich vám pripomenie naše Kalendárium...

1. septembra 1535

Francúzsky moreplavec Jacques Cartier (zakladateľ francúzskej koloniálnej ríše v Severnej Amerike) priplával po Rieke sv. Vavrinca do indiánskej osady Hochelage a založil Montreal.

1. septembra 1939
Začiatok II. svetovej vojny: nemecké vojská bez vyhlásenia vojny zaútočili na Poľsko.

1. septembra 1992
Slovenská národná rada (SNR) prijala 1. septembra 1992 ústavu SR na piatej schôdzi. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za 114, proti boli 16 a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade vtedajší predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. V tento deň si ju pripomíname štátnym sviatkom - Deň Ústavy SR.

3. septembra 1783
Parížskym mierom medzi Veľkou Britániou a trinástimi bývalými severoamerickými kolóniami sa definitívne skončila americká vojna za nezávislosť - Veľká Británia oficiálne uznala nezávislosť Spojených štátov amerických.

3. septembra 1939
Veľká Británia a Francúzsko vyhlásili Nemeckej ríši vojnu. Taliansko deň predtým oznámilo, že sa do vojny nezapojí.

3. septembra 1976
Sonda Viking 2 (Program Viking) pristála v Utopia Planitia na Marse a vyhotovila prvé farebné detailné fotografie jeho povrchu.

7. septembra 1666
Londýn (jedno z najvýznamnejších obchodných centier Európy) ľahol popolom. Požiar vypukol 2. septembra a zničil celé mesto od Toweru po Temple, od Temže po Smithfield.

8. septembra 1522
Španielski moreplavci plaviaci sa okolo sveta zazreli po osemnástich mesiacoch brehy svojej domoviny. Ich namáhavá plavba smerom na západ okolo Južnej Ameriky do Ázie dokázala, že Zem je guľatá.

10. septembra 1840
Novozvolený generálny inšpektor evanjelických cirkví a škôl gróf Karol Zay ohlásil program maďarizácie slovanských národov v Uhorsku.

10. septembra 1898
Taliansky anarchista Luigi Lucheni zavraždil rakúsku cisárovnú Sissi.

11. septembra 2001
Boli odpálené termitové nálože v Svetovovom obchodnom centre (WTC) v New Yorku, následkom čoho sa zrútili 2 budovy, zahynulo skoro 3 000 ľudí. Nálože na zničenie budov boli uložené aj v budove WTC č.7, do ktorej nenarazilo žiadne lietadlo. Ďalší výbuch spôsobilo vystrelenie rakety na Pentagón vo Washingtone a ďalšou udalosťou bol únos lietadla v Pensylvánii.

12. septembra 1940
Vo Francúzsku objavili v jaskyni Lascaux kolekciu predhistorických nástenných malieb.

14. septembra 1830
Z Viedne do Bratislavy začala premávať po Dunaji prvá paroloď.

16. septembra 1848
Slovenskí národovci pod vedením Štúrovcov založili vo Viedni prvú Slovenskú národnú radu, ako najvyšší politický a vojenský orgán Slovenska.

19. septembra 1991
V ľadovci Ötztalerských Álp bol nájdený Ötzi.

23. septembra 1939
Zomrel zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud - po ťažkej chorobe, v Londýne.

26. septembra 1663
Turci (po vyhlásení vojny cisárovi Leopoldovi I.) dobyli pohraničnú pevnosť Nové Zámky. Tým dňom začala vlna brutálnych, pustošivých tureckých výprav na Považie a Ponitrie.

27. septembra 1939
Hlavné mesto Poľska Varšava kapitulovalo. Deň na to uzatvorili Nemci so ZSSR zmluvu, ktorá stanovila hranice medzi Nemcami okupovaným Poľskom a ZSSR.

27. septembra 1998
Bol založený internetový internetový vyhľadávač Google, ktorý dokáže vyhľadať webové stránky, obrázky, Usenetové diskusné skupiny, spravodajské servery, videá a ponuky on-line predaja. Vznikol v spoločnosti Google, Inc., ktorú vytvorili v roku 1998 Larry Page a Sergej Brin. a sídli v Kalifornii v USA.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.