Viete, že...

..mikroskopické organizmy sa nachádzajú prakticky všade okolo nás...

Ponúkame vám charakteristiku niektorých takýchto organizmov podľa vonkajších znakov.

Huby – rozkladajú látky na výživne látky a minerály, ktoré rastliny a živočíchy opätovne zužitkujú. Poznáme okolo 100 000 druhov húb, medzi najznámejšie patria – huby, kvasinky a plesne.

Prvoky – sú to jednobunkové organizmy , stoja na rozhraní živočíšnej a rastlinnej ríše. Žijú vo vode alebo parazitujú . Na rozdiel od baktérii sú 1000 krát väčšie. Prvoky sa objavili na Zemi pred viac ako 1,8 miliardami rokov. Z najznámejších prvokov je améba – meňavka .

Baktérie – sú jednobunkové organizmy bez ohraničeného jadra, vytvárajú si vlastnú potravu prostredníctvom chemických procesov alebo parazitujú. Parazitovať môžu na živom organizme alebo neživej hmote. Na Zemi žijú viac než 3,5 miliardy rokov a sú omnoho väčšie ako vírusy.

Vírusy – sú najmenšie a najjednoduchšie mikroorganizmy. Nevie sa ako dlho sú na Zemi, ani ako sa vyvíjali. Podľa toho či obsahujú DNA alebo RNK sa delia na dve skupiny. Sú schopné vyvolávať chorobné stavy (virózy) u rastlín a ľudí. Virózy sú špecifické infekčné ochorenia vyvolané vírusmi. Jedným z opatrením pred vírusovým ochorením je preventívne očkovanie.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.