Viete, odkedy sa na severe Čiech vyrába bižutéria?

Napísal CzechTourism - Kudy z Nudy 18. január 2022

Bižutéria zo skla, kovu a ďalších materiálov sa na severe Čiech vyrába už od konca 17. storočia. Našla si cestu do všetkých kútov sveta, jej domovom však zostáva Jablonec nad Nisou; napokon termín jabloneckého tovaru sa už dávno stal medzinárodným synonymom pre ozdobné trblietavé šperky.

cz_tourism_kzn_bizu

Len kúsok od Jablonca potom leží Jiřetín pod Bukovou, miesto, kde sa v roku 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, ktorý vybudoval značku, ktorá sa v módnom svete stala ikonou. Fantázia sklárov, šperkárov a výrobcov bižutérie sa odráža aj v neobvyklých budovách: jablonecké Múzeum skla a bižutérie s prístavbou zvanou Kryštál a horský obor, strážiaci Krištáľové svety Swarovski.

Hoci Jablonec nad Nisou nie je len mestom skla a bižutérie, krehká krása sklenených výrobkov a šperkov sa nedá prehliadnuť. Sklenené perličky, kryštály a ďalšie poklady, ktoré počas storočí vznikali v šikovných rukách tunajších sklárov, si navyše môžete pozrieť v jedinečnom múzeu, ktoré v našej krajine nemá obdoby: v Múzeu skla a bižutérie.

cz_tourism_kzn_museum

Múzeum skla a bižutérie

Ponúka najväčšiu zbierku bižutérie na svete a najväčšiu expozíciu skla v krajine. Rozsiahle zbierky možno vidieť nielen v stálych expozíciách Čarovný svet bižutérie a Čarovná záhrada, ale aj pri pravidelných výstavách a rozmanitých akciách.

Obrovský kryštál a tisíce darčekov na jedinom mieste

Vôbec najväčší šperk jabloneckého Múzea skla a bižutérie nemusíte hľadať medzi dvanástimi miliónmi zbierkových predmetov, je dobre vidieť priamo z ulice: secesnú múzejnú budovu, pôvodne postavenú v roku 1904 pre exportnú firmu Zimmer & Schmidt, zdobí sklenená prístavba, ktorá sa Krystal. K videniu je tu stála expozícia vianočných ozdôb, pre ktorú múzeum nemalo vhodné výstavné priestory.

cz_tourism_kzn_krystal

Múzeum skla a bižutérie s prístavbou zvanou Kryštál

A pretože jabloneckej bižutérii na jej víťaznom ťažení svetom vždy pomáhali zdatní obchodníci, priamo v Jablonci vzniklo bižutérne centrum Palace Plus. Svoj tovar výnimočnej kvality od bižutérie cez úžitkové sklo a tradičné sklenené ručne dekorované vianočné ozdoby až po komponenty na výrobu bižutérie a značkové šperky tu spoločne ponúkajú desiatky domácich výrobcov. Palace Plus okrem predaja bižutérie organizuje veľké prezentačné akcie, workshopy a semináre.

cz_tourism_kzn_palace_plus

Bižutérne centrum Palace Plus

Zdroj foto: CzechTourism - Kudy z Nudy

1 Komentár

  • Komentár Miriam %AM, %18 %532 %2022 %11:%jan napísal Miriam

    Dcéra sa vydala do Jablonca a boli sme ju pozrieť,kúpila som si krásne náušnice,je to naozaj kvalita overená casom

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.