Viete, čo znamená...

...Bartolomejská noc, noc dlhých nožov a krištáľová noc?

Bartolomejská noc, noc dlhých nožov a krištáľová noc sú označenia krátkych násilných akcií (trvajúcich zvyčajne iba jednu noc) proti väčšej skupine osôb, ktorá je nepohodlná vládnucej špičke. Na rozdiel od minulosti však dnešné akcie označované týmito spojeniami nemusia znamenať fyzickú likvidáciu osôb (napr. známa bartolomejská noc 90-tych rokov v slovenskom parlamente).

Bartolomejská noc ako dejinná udalosť: V noci na sviatok sv. Bartolomeja (z 23. na 24. augusta) roku 1572 došlo k masovému vraždeniu hugenotov (prívržencov Kalvínovho protestantského učenia vo Francúzsku). Odohralo sa predovšetkým v Paríži, ale aj na ďalších miestach Francúzska. Bolo vyústením náboženských a politických sporov hugenotov a katolíkov. Krviprelievanie bartolomejskej noci rozpútala Katarína Medicejská (francúzska kráľovna; 1519-1589) spolu s Guisovcami (katolíckym šľachtickým rodom) po svadbe svojej dcéry Margaréty z Valois a Henricha Navarrského, ktorá mala byť prejavom zmierenia hugenotov a katolíkov. Ako to už ale v ľudskej spoločnosti chodí, stal sa pravý opak a daná svadba vošla do dejín ako krvavá svadba.

Noc dlhých nožov ako dejinná udalosť: 30. júna 1934 dal Adolf Hitler (po dohode s blízkymi spolupracovníkmi) zlikvidovať početnú skupinu vedúcich činiteľov NSDAP (Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany) - t.j. stúpencov strany, na čele ktorej stál.

Krištáľová noc ako dejinná udalosť: Z 9. na 10. novembra 1938 bol na podnet Josefa Goebbelsa zorganizovaný antisemitský pogrom. Zámienkou bol atentát židovského občana na nemeckého radcu v Paríži. Príslušníci SA (úderného ozbrojeného oddielu NSDAP) a SS (ochranného ozbrojeného oddielu NSDAP) pod vedením Hermanna Göringa zaútočili (bez uniforiem, v civilnom oblečení) na židovské obchody, byty, synagógy, školy atď. - budovy vykradli a zdemolovali, niekoľko desiatok ľudí zabili a tisícky Židov odvliekli do koncentračného tábora. Pomenovanie tejto noci ako krištáľová bolo u fašistických pohlavárov pravdepodobne spojené s predstavou "očistenia". Bol to začiatok ďalších brutálnych protižidovských opatrení.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.