Knihobot už hovorí po slovensky

Knižný secondhand Knihobot vlani v Čechách predal okolo pol milióna kníh, tento rok by ich stovky tisíc chcel predať aj na Slovensku. Preto spúšťa web Knihobot.sk, pripravuje marketingové kampane a na leto chystá otvoriť prvú kamennú pobočku s cieľom stať sa jednotkou v predaji knižiek z druhej ruky.

knihobot_1

Knihobot sa slovenskému trhu prvýkrát otvoril v novembri minulého roka, kedy jeho kuriéri začali obsluhovať aj zákazníkov mimo Čiech na zahraničných adresách a platba prebiehala už v eurách. Teraz však na Slovensku prestáva fungovať "na voľnobeh". Postavil slovenský tím, spúšťa medzinárodný web, komunikáciu a marketing začína cieliť aj na slovenské domácnosti. A pripravuje sa na štart prvej kamennej pobočky, ktorá by sa mala v lete spustiť v Bratislave. Svojimi aktivitami má na čo nadväzovať. Necelý polrok pilotnej prevádzky totiž priniesol skvelé výsledky. Slovenskí čitatelia si objednali 51,5 tisíc knižiek. Naspäť do obehu potom stovky zákazníkov vrátili viac ako 10-tisíc titulov, za ktoré im bola vyplatená provízia presahujúca 12- tisíc eur.

Knihobot môže čerpať ešte z ďalšej výhody. Slovenský trh má výrazne menšiu sieť antikvariátov ako Česko a online predaj secondhand knižiek sa tu snaží rozbehnúť len jedno kníhkupectvo. Knihy sa tu predávajú predovšetkým v bazárovom predaji. To je však náročné na čas - každý jednotlivý titul je nutné nafotiť, dohovoriť sa so záujemcom, knižku zabaliť a poslať. A práve ako alternatíva k tomuto modelu Knihobot primárne vznikol. Knižky, ktoré chcú majitelia ponúknuť cez Knihobot do predaja totiž stačí jediný krát nafotiť "v komíne". Nie je potrebné fotenie jednotlivých titulov, ani zoznam kníh. Skutočne postačí len jeden záber zoradených kníh. Následne ich odovzdať kuriérovi, ktorý si pre nich príde zadarmo, alebo ich odniesť na slovenskú pobočku Zásielkovne a potom už len čakať na výplatu provízie. Tá prebehne v eurách na zákazníkom zvolený účet.

Oficiálne sa Knihobot slovenskej odbornej verejnosti a fanúšikom prvý krát predstavil v stredu 11. mája na multižánrovom knižnom festivale BRaK (Bratislavský knižný festival). V rámci sprievodnej akcie PechaKucha Night Bratislava vol. 49. s podtitulom „Knižný biotop“ prezentoval Dominik Gazdoš, zakladateľ a CEO Knihobotu, jeho príbeh a plány s knižným biznisom na Slovensku. BRaK je festival vydavateľov, ilustrátorov, autorov, grafikov, typografov a všetkých priateľov peknej knihy. Multižánrový 9. ročník Bratislavského knižného festivalu #BRaK sa uskutoční od 11. do 15. 5. 2022 v kultúrnom centre Nová Cvernovka. „Som rád, že sa na našom festivale predstavil projekt Knihobot. Vďaka nemu knihy nekončia na povale, v pivnici, či v kontajneri, ale v rukách ľudí, ktorí radi čítajú. Niektoré tituly je už ťažké zohnať, aj preto sa mi páči myšlienka moderného a prístupného knižného seconhandu. Vďaka Knihobotu dostanú knihy nový domov a šancu na druhý život,“ uviedol František Malík, riaditeľ a dramaturg festivalu BRaK.

Máj lásky čas - čítanie vo dvojici s Knihobotom

Knihobot s príchodom na Slovensko fanúšikom okrem širokej ponuky titulov a možnosti rozhýbať knižnice prinesie aj mnoho ďalších aktivít. Aktuálne má skladom takmer 130-tisíc rôznych titulov. Od najstaršej, ktorou je starý nemecký kalendár v koženej väzbe Ewig- währender Calender z roku 1670, až po najnovšie, ktorými sú tento rok vydané knižné novinky. Každá kniha v ponuke Knihobotu má za sebou svoj jedinečný príbeh, ktorý môže pokračovať a jej cestou k ďalšiemu novému majiteľovi. Knihy sa tak dostávajú do obehu a nekončia v pivniciach, čo pozitívne podporuje udržateľnosť a cirkulárnu ekonomiku spoločnosti. Každý mesiac Knihobot fanúšikom vyselektuje tipy pre inšpiráciu a pohodové čítanie podľa aktuálnej sezóny či zvolenej témy. Pokiaľ z ponuky na webe konkrétny titul zmizne, neznamená to, že sa tam čoskoro opäť neobjaví.

Májové tipy predstavujú 10 najromantickejších knižných bestsellerov, ktoré sú aj skvelým tipom na darček. Dvojice, ktoré sa pri spoločnom čítaní odfotia, môžu získať merch a balíček kníh. Súťaž prebieha na Instagrame Knihobot.sk počas mesiaca lásky.

knihobot_2

Ako bude fungovať Knihobot na Slovensku?

● Objednané knihy doručí kuriér do druhého pracovného dňa, prípadne je možné využiť doručenie do siete Zásielkovne
● Predávané knihy stačí nafotiť “v komíne” a odovzdať kuriérovi, ktorý ich vyzdvihne zadarmo, alebo ich odniesť do pobočky Zásielkovne
● Predávať cez Knihobot je možné knižky v akomkoľvek jazyku, nesmú byť ale poškodené ● Provízia je zákazníkovi vyplatená po predaji knižky a činí 60 % z predajnej ceny - 1,19 €

Odkazy na slovenský Knihobot
web: www.knihobot.sk
Instagram: https://www.instagram.com/knihobot.sk/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.