Tipy na komentované prehliadky a rozkvitnuté rozárium

Napísal Región Trnava 22. máj 2024

Komentované prehliadky po celom regióne, ktoré sa začínajú v piatok 24. mája, zavedú návštevníkov do stredovekého podzemia, najväčšieho rozária na Slovensku a aj na praveké hradisko. Záujemcovia ich môžu absolvovať do konca augusta v šiestich naplánovaných termínoch.

1_region_trnava_524

Prehliadky najnavštevovanejších miest v regióne prispôsobila Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism (Región Trnava) obdobiu kvitnutia rozária v Dolnej Krupej, a rovnako aj možnosti absolvovať ďalšie prehliadky v rámci výletov do okolitých obcí. Prvé sa uskutočnia už v máji a nasledovať bude ďalších päť termínov v júni, júli a v auguste.

Na prehliadkach s názvom Podzemné mesto Trnava majú účastníci šancu nazrieť do verejnosti bežne neprístupných podzemných priestorov pod mestom Trnava.

„Komentované prehliadky podzemia organizujeme v piatok podvečer tak, aby návštevníci mohli pokračovať v objavovaní regiónu celý víkend. Sprievodca si návštevníkov vyzdvihne o 17:30 h. pred mestskou vežou. Vstupenky je možné zakúpiť online alebo v prípade voľných kapacít aj osobne pred prehliadkou priamo v mestskej veži,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

„Návštevníci si budú môcť pozrieť stredoveké pivnice pod rôznymi objektami v Trnave. Prezradím, že medzi ne patrí napríklad priestor pod Štátnym archívom. Celá prehliadka potrvá 2 hodiny,“ hovorí Slavomír Dzvoník, sprievodca cestovného ruchu v Trnave.

 Prehliadky v okolí Trnavy

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac nielen o Trnave, ale aj o okolitom regióne, pripravuje Región Trnava prechádzky so sprievodcom v obciach Dolná Krupá a Smolenice.

V obci Dolná Krupá neďaleko Trnavy sa nachádzajú architektonické pamiatky aj významné prírodné prvky, ako park z 19. storočia a najväčšie rozárium na Slovensku. Návštevníci zavítajú do obecného múzea, pôjdu aj do kostola sv. Ondreja a jeho krýpt, nevynechajú ani mauzóleum grófskych rodín Chotekovcov a Brunsvikovcov, ktoré v obci žili do začiatku 20. storočia, a Beethovenov domček.

V tomto roku sú naplánované tri termíny prehliadok, práve v čase najväčšieho kvitnutia ruží - v soboty 25. mája, 8. a 22. júna, so začiatkom o 10:45 h. pred kostolom sv. Ondreja v Dolnej Krupej.

2_region_trnava_524

„Obe prehliadky sú tiež ľahkou prechádzkou v prírode. V Smoleniciach si záujemcovia vyskúšajú nenáročnú turistiku, keď sa pozrú do praveku na hradisku Molpír, a zakončia to pred Smolenickým zámkom, ktorý je najmladším na Slovensku. Turisti budú mať možnosť individuálnej prehliadky zámku a deň môžu uzavrieť na káve alebo domácich koláčoch v rodinnom medovinárstve Včelovina,“ dodáva Alexander Prostinák, na margo prehliadok, ktoré sú naplánované na soboty – 6. a 20. júla a 31. augusta, so začiatkom o 10:30 h. pred medovinárstvom Včelovina.

Cena prehliadok v Trnave je 9,00 eur za osobu. V Dolnej Krupej zaplatíte 15,00 eur a v Smoleniciach 10,00 eur za osobu.

Viac informácií o prehliadkach v Trnave je možné nájsť na stránke: https://www.regiontrnava.sk/produkt/podzemne-mesto-trnava. Bližšie informácie o prechádzke v Dolnej Krupej sú na webe: https://www.regiontrnava.sk/produkt/7-divov-dolnej-krupej a novinky ohľadom turistickej prehliadky v Smoleniciach nájdete tu: https://www.regiontrnava.sk/produkt/prehliadka-smolenic.

Zdroj foto: Región Trnava, Trnavská univerzita

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.