Cvičíte radi jogu alebo s ňou ešte len začínate? Poradíme vám s výberom podložky

Pre niektorých je joga iba cvičením, no pre niekoho je oveľa viac - životným štýlom, filozofiou či cestou k sebapoznaniu. Pri jej cvičení sa zvyčajne snažíme spojiť sami so sebou a zahodiť všetok stres po pracovnom dni.

dtest_jogamat

Cvičenie jogy má množstvo výhod - začať s ňou môže naozaj každý a v každom veku. Stačí vám k tomu v podstate iba jogamatka, teda podložka na jogu, a motivácia. Ak ste v tejto oblasti začiatočník, poradíme vám ako si vybrať tú správnu podložku. Rovnako sa pozrieme aj na zaujímavé výsledky testu jogamatiek od nezávislej spotrebiteľskej organizácie dTest, ktorá si na niektoré dostupné na našom trhu posvietila.

Podložky na jogu sú z rôznych materiálov a je iba na vás, ktorý si zvolíte. Najčastejšie sa však vyrábajú z toho najlacnejšieho - plastu, ktorý má dobré protišmykové vlastnosti. Ďalšou alternatívou sú jogamatky z juty alebo gumy (kaučuku), ktoré sú svojou priliehavosťou podobné plastu. Pre alergikov zas môže byť vhodnou možnosťou podložka z korku, ktorý umožňuje lepšiu údržbu a podložky z neho sa tak dajú jednoducho vyčistiť. Treba však počítať aj s určitou mierou kĺzavosti na podlahe, ktorou je typický. Inou prírodnou alternatívou môže byť napríklad podložka z ovčej vlny. Pri tomto type podložky je už však čistenie náročnejšie.

Pri jogamatkách občas prevláda nesprávny názor, že na nich vlastne nie je čo pokaziť, pretože ide o jednoduchý výrobok. S tým ide ruka v ruke aj tvrdenie, že pri ich výbere sa nemôžete pomýliť. Pravdou však je, že pri výbere by ste okrem vyššie spomínaného materiálu, mali brať do úvahy aj iné požiadavky ako napríklad hrúbku či rozmer. Za zváženie stojí aj to, k akému levelu zručností sa radíte, ako často so sebou jogamatku budete nosiť či miesto, kde sa chystáte cvičiť.

Organizáciu dTest zaujímalo viac, než len informácie od výrobcov. Do nezávislého laboratória tak poslali sedemnásť jogamatiek, aby preverili ich celkovú kvalitu ako odolnosť, obsah nežiadúcich látok či komfort. Testovali sa podložky v rôznych farebných odtieňoch a išlo najmä o tie z gumy a prírodného kaučuku. Prejsť museli rôznymi skúškami ako napr. tlmivosť, protišmykovosť a priliehavosť podložky, ale aj vlhkosť, opotrebovanie či iné praktické skúšky. „Za dôležitú považujeme aj chemickú analýzu obsahu nežiadúcich látok v jednotlivých výrobkoch. Niektoré podložky v tejto skúške neobstáli veľmi dobre, a tak dosiahli iba dostatočné hodnotenie. Objavili sme v nich totiž karcinogénne alebo potenciálne karcinogénne látky,“ hovorí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Najhoršie hodnotenie mala napríklad podložka Sportisimo/Fitforce Yoga Mat alebo InSPORTline Karimatka Yoga. Väčšina podložiek však získala takmer plné bodové hodnotenie, a teda ich výrobcovia jednoznačne ukázali, že to ide aj bez nežiadúcich látok.

Testovanie zahŕňalo aj praktickú časť a jogamatky sa vďaka tým, ktorí jogu pravidelne cvičia,  otestovali aj priamo počas lekcií. Účastníci skúmali to, či je podložka dostatočne stabilná, teda či sa na niektorých miestach nepretláča. Tu opäť sklamala podložka od Sportisimo – Fitforce Yoga Mat, ktorá sa pod závažím stlačila až o 66 %. Darilo sa však napríklad podložke od Decathlon - Kimjaly, pri ktorej účastníci testovania uviedli, že pri kľačaní cítili značný komfort. V praxi sa potom rozdávali body za celkový dojem, stálosť farby či tvaru. Dobré rozbalenie a používanie si praktizujúci pochvaľovali najmä u jogamatiek od Manduka. Vysoké hodnotenie získali najmä kvôli ich sile, stabilite, pohodliu a priliehavosti. Aj napriek dobrému hodnoteniu v praktických skúškach ich dTest neodporúča, a to práve kvôli výskytu nežiadúcich látok.

Zaujíma vás, akú výdrž také jogamatky majú?

Aj toto dTest zisťoval pomocou laboratórnych testov. V praxi si pod opotrebovaním predstavujeme odrenie na miestach, ktorých sa často dotýkame. V tejto disciplíne najlepšie dopadla napríklad jogamatka Bodhi, u ktorej došlo iba k zníženiu lesku vrchnej vrstvy. Odreniny boli viditeľné iba minimálne, a teda po absolvovaní skúšky zostal jej povrch takmer bez zmeny.

Celkovo si v jednotlivých oblastiach testovania väčšina jogamatiek viedla dobre. Tipom dTestu sa však stala Jade Yoga Harmony Mat, ktorá uspela vo všetkých skúškach. Hodnotiaci pri nej deklarovali iba nepríjemnú gumovú vôňu, pretože podložka sa vyrába z prírodného kaučuku. Táto nepríjemná vôňa však časom vyprchá. Je dobré vedieť, že za kvalitu tejto podložky si aj trocha priplatíte. Ak vás zaujíma hodnotenie všetkých testovaných podložiek, navštívte stránky www.dtest.sk, kde si môžete prezrieť celý prehľad testovaných výrobkov a aj to, ako v jednotlivých kategóriách dopadli.

Či sa už rozhodnete pre podložku syntetickú alebo z prírodného materiálu, nemali by ste zabúdať ani na tú správnu starostlivosť, ktorá je rovnako dôležitá ako samotný výber podložky. Len tak sa pri cvičení budete cítiť pohodlne. V závislosti od materiálu sa odporúča podložku po skončení cvičenia vyčistiť, a to buď tak, že ju jednoducho umyjete vodou alebo prostriedkami, ktoré odporúčajú výrobcovia. Nakoniec nezabudnite, že cvičenie robíte najmä pre radosť a vitalitu vášho tela, a preto to s ním netreba preháňať. Naopak, radšej zvoľte pomalšie tempo, a to najmä ak cvičíte počas teplejších dní.

 Zdroj foto: dTest - Petr Neubert/Archív dTest

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.