Zaujímavosti z vianočnej kuchyne

Viete čo sa dalo nájsť na štedrovečernom stole našich predkov? Boli to poväčšine cestoviny a strukoviny, ktoré dopĺňala kyslá kapusta. Ryby si mohli dovoliť len majetnejšie vrstvy a obyvatelia mesta. Tomu všetkému predchádzal prísny celodenný pôst, aby si zaslúžili božie dary na štedrovečernom stole.

vianoce medovnik 17

Chutné pečené a varené cestoviny, varený hrach, zriedkavejšie šošovica, ďalej voňavá kapustnica s hríbmi, zdravá polievka z repy a koreňovej zeleniny. Takto to v minulosti vyzeralo na štedrovečernom stole. Malo sa na ňom objaviť všetko, čo sa na hospodárstve dopestovalo a vyrobilo. Často sa varievala aj kaša z prosa alebo tiež prívarok z hrušiek a zo sliviek. Ryby, bez ktorých si ani dnes nedokážeme štedrovečerné menu predstaviť, boli typické pre bohaté mestské obyvateľstvo a na vidiek začali prenikať až začiatkom 20. storočia. A k nim sa postupom času pridal aj obľúbený zemiakový šalát. A bez mnohých tradičných jedál sa nezaobíde ani štedrovečerný stôl súčasnosti.

Moderné Vianoce v duchu tradicií

- Na štedrovečernom stole by vám nemal chýbať cesnak pre zdravie, bochník čerstvého chleba, šupina z kapra či peňaženka, ovocie a orechy pre hojnosť a dostatok peňazí po celý rok.

- Večeru začínajte spoločnou modlitbou a poďakovaním sa za jedlo.

- Medzi úvodné rituály večere zaraďte podávanie oblátky s medom. Hlava rodiny (zvyčajne otec) by mala popri rozdávaní pokrmu urobiť krížik na čelo každému členovi rodiny, čo symbolizuje požehnanie.

- Z misy s ovocím si náhodne vyberte jedno jablko a prekrojte ho priečne na polovicu. Z tvaru jadrovníka sa dá predpovedať šťastie a zdravie rodiny. Ak má tvar hviezdy je to dobré znamenie, ak má tvar kríža znamená chorobu či dokonca smrť. Potom jablko rozkrojte na toľko kúskov, koľko členov rodiny sedí pri stole a zjedzte ho.

- Stôl prestierajte s jedným tanierom navyše. Zvyklosť hovorí pre náhodného hosťa či pre zosnulých členov rodiny.

Zriedkavé zvyky na spetrenie Štedrého dňa

- Dodržiavajte prísny celodenný bezmäsitý pôst až do večere alebo sa snažte jesť čo najmenej

- Ako na Štedrý deň, tak po celý rok, hovorí sa. Snažte sa správať milo a slušne, malo by to pozitívne ovplyvniť váš život v budúcom roku

- Počas štedrej večere by nemal nikto opustiť kuchyňu, kde sa večeria, alebo vstať od štedrovečerného stola. Zabezpečíte tak súdržnosť rodiny v budúcom roku.

- Súdržnosť rodiny symbolizuje aj uviazaná reťaz okolo stola.

Vedeli ste, že...
...pečenie známeho vykrajovaného pečiva rôznych tvarov má svoju históriu? Bývalo totiž zvykom piecť z vody a múky figúrky domácich či hospodárskych zvierat, ktoré sa potom zavesili nad maštaľ či chliev, aby sa zvieratám v budúcom roku dobre darilo.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.