Prichádza Mikuláš, patrón všetkých detí. Ale čo čert, či krampus?

Napísal Kristína Chudá 04. december 2022

„Pár krát sa vyspinkáš a príde za tebou čert s Mikulášom. Neposlúchal si? Čert si ťa vezme do pekla,“ sú vám tieto vety známe? Opäť je to tu! Predvianočný čas plný svetielok, darčekov, čertov, anjelov, krampusov a Mikulášov.

cert_mikulas_1221

Hovoríte si, že práve toto je ten skvelý moment, ako to vaše „zlato“ a donútiť ho k poslušnosti. Naozaj?

Nezabudnuteľný zážitok? Iste! Pozitívny? Skôr ani nie!

Kedysi čerti vyzerali rozprávkovo a čarovne. Dnešní krampusy sú plní hrôzy, strachu a deti, ktoré sú citlivejšie a kŕčovito sa držia rodičov okolo krku, plačú či kričia, sa po návšteve takéhoto čerta môžu začať pomočovať, či dokonca zadrhávať v reči. Stretnutie s takýmto hrôzostrašným čertom môže byť pre vašich drobcov rovnako stresujúcou záležitosťou, ako je pre dospelých prepadnutie v parku.

Ako sa hovorí, všetko s mierou. Určite by bola škoda úplne túto stáročnú tradíciu pochovať. No musíte si ale poriadne uvedomiť, v akej vývojovej fáze sa práve vaši drobci nachádzajú. Staršie deti (cca od 9 rokov) si už Mikuláša užívajú plnými dúškami a snažia sa uhádnuť, kto je pod tou dlhočiznou bradou. Ale deti vo veku od 4 do 7 rokov práve prežívajú svoje najbujnejšie obdobie plné fantázií a rozprávok a tie ešte nedokážu plne odlíšiť od reality. Pre vašich drobcov je stretnutie so zlým krampusom skutočne hrôzostrašným zážitkom. Dokonca aj vtedy, že sa snažíte ukázať vášmu „zlatíčku“, že to je len prezlečený sused. A keď pojmy ako „peklo“ či „čert“ vnímajú vaši drobci v dvoch či troch rokoch veľmi abstraktné, vydesiť ho môže už to, že do bezpečia domova mu vtrhnú cudzí, navyše veľmi divní a hluční ľudia, a hrnú sa dokonca priamo k nemu! 

Prinášame Vám pár dobrých tipov, ako prežiť sv. Mikuláša.

1. Maličké bábätká vôbec nezaťahujte do mikulášskych osláv. Ak sa k vám predsa chystá Mikuláš, dajte varovať vášho drobca babke. 

2. Ani väčších drobcov nemusíte „hodiť do vody", ale môžete ich pomaličky psychicky otužovať, napríklad najprv sledujte Mikuláša z okna či diaľky, neskôr sa skúste opatrne priblížiť k tým pokojnejším a rozprávkovým čertíkom, ktorým je vidieť ich tvár ufúľaná od popola. Pozitívne skúsenosti s prekonaním strachu posilňujú odvahu vášho drobca a jeho sebadôveru. Nabudúce si tak napríklad trúfne zase o niečo viac.

3. Čerti vonku nie sú všeobecne tak strašní ako čerti priamo vo vašej obývačke.

4. Domov by mal byť vždy bezpečným miestom, kde „votrelci“ nemajú čo robiť. Ak máte bojazlivejšieho drobca, nepozývajte Mikuláša dnu, môže kľudne ostať za dverami a dieťa s rodičmi vyjde von.

5. Ak sa predsa len rozhodnete pozvať si mikulášsku trojicu domov, mal by to byť vždy niekto spoľahlivý, koho poznáte a s kým si dopredu dohovoríte pravidlá aj mieru strašidelnosti.

6. Pokúste sa situáciu vždy vziať pevne do vlastných rúk. Ako? Tak, aby ste vždy boli v úlohe ochrancu dieťaťa. Až bude čert čítať z pekelnej knihy jeho „hriechy", zastaňte sa vášho drobca a vyvážite tak prehrešky dosiahnutými úspechmi či preukázanú snahou. Alebo sa môžete Mikulášovi spoločne pochváliť s niečím, čo sa už váš drobec naučil, čím sa vyznamenal. Sú to drobnosti ale tie sa vašim „zlatíčkam“ vryjú hlboko do pamäte a spomenú si na to ešte po rokoch, ako ste sa ho zastali, pochválili ho a zachránili pred odnesením do pekla.

7. Alebo namiesto strašenia prežite mikulášsky večer bez stresu, v znamení rozprávok a s darčekmi. V nádielke by nemali chýbať sladkosti, ani ovocie.


 Zdroj:

https://zena-in.cz/clanek/navsteva-certa-s-mikulasem-dodnes-toho-lituji

https://www.maminka.cz/clanek/psychicke-nasledky-po-navsteve-certa-pozor-dite-muze-zacit-i-koktat

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.