Celosvetová štúdia ukazuje význam snívania pre kreativitu

Napísal Alexandra Giertlová 15. október 2023

Vstúpte do sveta snov s novými stavebnicami LEGO® DREAMZzz™, ktoré sú inšpirované tým, ako deti snívajú. Prieskum zistil, že dve z troch detí na svete tvrdia, že im snívanie pomáha byť kreatívnejšími.

lego_dream_zzz_1

Spoločnosť LEGO Group predstavuje úplne nový rad LEGO® DREAMZzz™, ktorý oživuje kreativitu detských snov prostredníctvom nového televízneho seriálu a stavebníc. Vytvára tak neuveriteľný zábavný zážitok, v ktorom sú detská fantázia a kreativita prioritou.

Rad LEGO® DREAMZzz™ bol vyvinutý spoločnosťou LEGO Group na základe globálneho prieskumu s viac ako 23 000 deťmi vo veku 6 - 12 rokov z 29 krajín. Štúdia sa zaoberala detskou fantáziou, psychológiou snívania a ich významom pre spracovanie emócií, riešenia problémov a zároveň aj významom hry pre kreatívny rozvoj.

Z výskumu v Českej republike vyplynulo, že sedem z desiatich detí (71 %) zažíva zložité emócie v každodennom živote, akými sú stres a osamelosť. Najčastejšou príčinou týchto emócií je škola (38 %), tretina uvádza chorobu (33 %) a pätina kamarátov (17 %). Viac ako desatina (11 %) z tých, ktorí prežívajú ťažké emócie uvádza, že zažíva viac nočných môr. Skoro dve tretiny (62 %) uvádzajú, že nočné mory dokážu ovplyvniť zvyšok ich dňa.

Odborníci na spánok upozorňujú, že sny môžu hrať kľúčovú rolu pri spracovaní zložitých emócií a pri zapojení detskej fantázie. Kvalitný spánok je pre deti mimoriadne dôležitý. Okrem toho, že deťom pomáha počas dňa lepšie regulovať emócie, lepšie sa učiť a pamätať si, byť zdravšími, pomáha im aj byť kreatívnejšími“ tvrdí certifikovaná spánková poradkyňa pre deti Zuzana Guzmická.

Väčšina detí (86 %) zažíva počas snívania pozitívne emócie a mnohé z nich uvádzajú, že po prebudení majú zo snov úžitok. Takmer rovnaký počet detí (54 %) vymýšľa nápady, ktoré by mohli využiť po prebudení. Viac ako polovica (52 %) detí tvrdí, že aj čas strávený hraním ovplyvňuje ich sny. Stavebnice LEGO® DREAMZzzv kombinácii s príbehmi, ktoré môžu deti sledovať, im približujú spánok a snívanie. Dovoľujú im pretaviť sny do hry, čo má terapeutický vplyv nielen na ich psychiku, ale aj na spánok. Deti si formou hry môžu vymýšľať rôzne ukončenia svojich snov, ktoré sa im snívajú, a to najmä tých zlých. Takýmto spôsobom mozog trénujú, aby sa im zlé sny objavovali menej často,“ prezrádza Guzmická.

Psychologička a odborníčka na behaviorálny spánok Dr. Shelby Harrisová, ktorá na výskume spolupracovala so spoločnosťou LEGO Group, dopĺňa: „Deti sú prirodzenými rojkami a dobrodruhmi, ale s pribúdajúcim vekom ich začína spoločenský tlak obmedzovať a obmedzuje aj ich fantáziu. Snívanie je univerzálny fenomén, ktorý vítajú deti na celom svete. Vzhľadom na to, že v ich každodennom živote pribúda stres a požiadavky, je v dnešnom svete dôležité podporovať voľnú hru a kreativitu. Výskum jasne preukázal, že u detí, ktoré majú prístup k voľnému času na hranie, sa zvyšuje početnosť snívania, a v dôsledku toho sa cítia šťastnejšie a majú väčšiu fantáziu. Je skvelé vidieť nový obsah, ako je rad LEGO® DREAMZzz™, ktorý deťom ukazuje, ako môžu sny využiť v reálnom živote a pomôcť im tak naplno rozvíjať ich tvorivý potenciál."

Vstúpte do sveta snov: Spoločnosť LEGO predstavila televízny seriál LEGO® DREAMZzz™

Televízny seriál LEGO® DREAMZzz™ sleduje dobrodružstvo kamarátov zo školy - Matea, Izzie, Coopera, Logana a Zoey. Tí sa pripoja k tajnej organizácií a naučia sa využívať silu svojej fantázie na ceste do Sveta snov a k porazeniu strašného Kráľa nočných môr! Televízny seriál LEGO® DREAMZzz™ odštartoval 15. mája prvými desiatimi epizódami. V auguste ich doplnili ďalšie epizódy a úplne nové stavebnice.

„LEGO® DREAMZzz™ je náš prvý koncept, ktorý oslavuje úžasný svet snívania a skúma, čo sa stane, ak sa sny stanú skutočnosťou. Obyčajné deti sa stanú neobyčajnými a kreativita sa stane superschopnosťou,” hovorí Cerim Manovi, kreatívny riaditeľ rady LEGO® DREAMZzz™. „Chceme, aby sa deti nebáli realizovať svoje najdivokejšie sny a pri snívaní si užívali skutočnú silu svojej fantázie. A to je iba začiatok,” dodáva Manovi.

lego_dream_zzz_2

Prvých desať dielov seriálu LEGO® DREAMZzz™ bolo k dispozícii na YouTube v playliste LEGO® DREAMZzz™. Seriál je rovnako k dispozícií aj na Markíze, ČT, Netflixe alebo Amazon Prime. V auguste sa pridalo ďalších desať dielov.

Zdroj foto: LEGO®

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.