Ako zbaviť dieťa strachu pred vakcínou? Očkovaním bez ihly

Zdravie dieťaťa je častokrát nutné podporiť očkovaním, ktoré nepatrí medzi najpríjemnejšie zážitky. Predovšetkým u detí sa stretávame so strachom z ordinácií a ihiel. Ako dieťa najefektívnejšie zbaviť stresu?

nasal_vaccine

So stupňujúcim vekom dieťaťa sa rozvíjajú všetky zmysly. Prehlbuje sa intelekt a dieťa si stále viac začína všímať svoje okolie. Jednou z najviac obávaných aktivít je pre dieťa návšteva lekára, ktorá môže byť sama o sebe spúšťačom neželaného stresu. O to viac, ak ide o očkovanie alebo odbery. Tie si deti častokrát spájajú s bolesťou, čo vyvoláva následný odpor a strach. Ako dieťa efektívne zbaviť neželaných pocitov?

Len jemné bodnutie

Očkovanie a odbery sú bežnou súčasťou lekárskej praxe. Dieťa čaká množstvo povinných vakcín a prípadne aj niekoľko odberov, čo samozrejme súvisí s celkovým zdravotným stavom. Injekcia dáva častokrát zabrať aj dospelým, ktorí sa jej oblúkom vyhýbajú. Stretávame sa aj s presným názvom fóbie z ihiel, známej aj ako trypanofóbia. Odborne ju definujeme ako iracionálny, intenzívny a vytrvalý strach z injekcií. Väčšinou však trápi tých najmenších.

Úlohou rodiča je tak dieťa pripraviť po psychickej stránke. Dôležité je začať s prípravou vo veku, keď si dieťa začne spájať zážitky s pocitmi. V tomto prípade ide o lekársku ordináciu a emócie, ktoré v nej prežíva. Samozrejme, nie každá návšteva lekára končí plačom. Tieto návštevy sú veľmi dôležité, nakoľko dávajú dieťaťu pocit istoty v prostredí, v ktorom sa kladie dôraz na jeho zdravie. U starších detí je dôležité vysvetlenie celého procesu a zľahčenie situácie.

Vyhnite sa príliš dlhému opisu a zároveň nehovorte o úplnej bezbolestnosti. Dieťa by sa mohlo počas očkovania zľaknúť. Intenzívny strach dokáže bolesť znásobiť. Snaha je vyvolať u dieťaťa pocit komfortu. Pre menšie detí je nutné, aby sa komfortne cítil aj rodič. Nervozitu dokážu deti jasne vycítiť, preto sa snažte zachovať pokoj. Vynikajúcim prvkom na odľahčenie situácie je obľúbená hračka, ktorú môžu oceniť aj väčšie deti. Moderné očkovanie však dokáže byť aj o mnoho komfortnejšie.   

Moderný systém

Stále častejšie sa stretávame aj s alternatívnymi druhmi vakcín. Dobrým príkladom je moderná vakcína proti chrípke, ktorá je od 3. októbra dostupná aj u slovenských pediatrov. Využíva komfortný nosový aplikátor, ktorým sa malé množstvo aktívnej látky postupne zavádza do oboch nosových dierok. Výhodou je, že dieťa pozná sprejový systém, ktorý využíva aj množstvo dostupných liečiv. Dieťa ostáva v pokoji a pravidelne dýcha. Obsah vakcíny nemusí vdychovať ani vťahovať.

„Imunitný systém zaznamená vírus, ktorý sa nachádza vo vakcíne a vytvára imunitnú odpoveď. Vírus podávaný vo vakcíne je však natoľko oslabený, že nedokáže vyvolať ochorenie ani jeho klinické príznaky. Imunitný systém dieťaťa je stimulovaný na tvorbu protilátok, ktoré využije proti plnohodnotným vírusom,“ informuje hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu, MUDr. Elena Prokopová.

Vakcína je dvojdávková a druhá aplikácia prebieha po 4 týždňoch. Ak bolo dieťa v minulosti očkované proti chrípke, stačí len jedna dávka. Určená je deťom vo veku od 24 mesiacov – 18 rokov, pričom sa najviac odporúča očkovanie pre deti do 9 rokov. Štúdie dokazujú, že deti v tomto veku patria medzi najväčších prenášačov vírusu. Len v prípade chrípky typu A ju dokážu bezpríznakovo šíriť až 8 dní.

Overené skúsenosťami

Pokrokové vakcíny boli dlhodobo testované v zahraničí. Príkladom je  Anglicko, v ktorom sa vakcína teší vysokej obľube. Ročne sa ňou proti chrípke zaočkujú  až 3 000 000 detí. Komfortnejší spôsob očkovania je tak veľkou zaujímavosťou vo svete modernej medicíny. Zbavuje stresu dieťa a častokrát aj rodiča. Éra ihiel môže tak byť už čoskoro minulosťou. Viac o očkovaní s úsmevom zistíte u svojho pediatra.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.