Aj univerzita zadarmo vyjde na vyše 13 tisíc

Vysokoškolský titul niečo stojí. Aj slovenské „bezplatné“ štúdium vytiahne z peňaženky tisíce eur. Pri deťoch s vysokoškolskými ambíciami sa preto rodičom oplatí si na tieto náklady odkladať v predstihu. Čo v tomto smere odporúčajú odborníci?  

shutterstock_study_jazyk

Na Slovensku sa podľa rôznych odhadov pohybujú výdavky jedného študenta vysokej školy najčastejšie v intervale 300 až 600 eur mesačne. Závisí hlavne od ceny ubytovania a kde sa dieťa stravuje. Pri ubytovaní na štátnom internáte (napríklad, cena v Bratislave sa pohybuje okolo sto eur na mesiac) a strave v jedálni sa dá zmestiť do 13 500 eur pri päťročnom štúdiu. Pri vyššom životnom štandarde treba počítať skôr so 400 eurami mesačne, čo znamená pri celom štúdiu náklad približne 18 000 eur. Ubytovanie na priváte a stravovanie sa v reštauráciách tlačí túto sumu viac nahor.

Ani obľúbené Česko nie je zadarmo. „Syn študuje na VÚT v Brne, za každú noc platí ubytovanie 107 Kč, treba počítať aj so stravou, nákladmi na cestovanie a podobne. Z rodinného rozpočtu si tak jeho štúdium vypýta zhruba päťsto eur mesačne,“ približuje Jozef, jeden z mnohých rodičov, ktorých deti študujú za riekou Moravou.

Nejde o malé sumy, preto je vhodné na tieto výdavky myslieť vopred a dieťaťu na štúdium odkladať v predstihu. Najlepšie je začať hneď po jeho narodení. Ak potomok na univerzitu nakoniec nepôjde, tieto peniaze môže využiť napríklad na osamostatnenie sa od rodičov,“ vysvetľuje Martina Šimončičová, ktorá vedie rozvoj online investičnej platformy Portu.sk.

Ide o dlhodobé šetrenie, ktorého najlepšou formou je investovanie. Vhodné je zvoliť dynamickejšie portfólio založené na akciových indexoch s tým, že neskôr je možné peniaze presunúť do konzervatívnejších portfólií. Ak berieme do úvahy, že mladí ľudia odchádzajú na univerzitu najčastejšie v 19 rokoch, na našetrenie sumy 13 500 eur je potrebné potomkovi mesačne odkladať niečo málo cez 20 eur. Ak by si dieťa trúfalo na štúdium na niektorej z top univerzít sveta, mali byť rodičia počítať s vyššími nákladmi a aj výraznejším odkladaním si na ne. Napríklad, pre 33 204 eur, čo je rok bakalárskeho štúdia na Oxforde, by to už bolo 55 eur mesačne.

„Uvedené sumy na Slovensku aj v cudzine platia dnes, no postupne budú rásť. Preto je vhodné výškou investície reagovať na infláciu a vkladanú sumu, ak to situácia dovolí, pravidelne zvyšovať. Vďaka tomu si rodič vytvorí rezervu, ktorá dieťaťu v budúcnosti pomôže. Samozrejme, štúdium na najlepších univerzitách vo svete je bez štipendia dosiahnuteľné iba pre zlomok populácie. No myslieť treba aj na výdavky spojené s návštevou škôl, kde je štúdium zadarmo,“ dodáva Martina Šimončičová. 

graf_portu22

Pozn.: ide o prepočet aktuálneho školného na akademický rok, bez registračných poplatkov, tie sa však pohybujú v nízkych stovkách eur

Zdroj foto: Shutterstock

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.