Veľký prieskum o mobiloch pre deti

Takmer štvrtina opýtaných rodičov kúpi potomkom prvý smartfón už pri nástupe na základnú školu. Prieskum spoločnosti Xiaomi na vzorke 1 156 rodičov detí od 6 do 18 rokov realizovaný v auguste ukázal zaujímavé výsledky.          

girl_mobil_0922

Smartfón či tablet sú bežnou súčasťou života drvivej väčšiny ľudí v produktívnom veku, ako aj veľkej časti seniorov. Ale ako sú na tom deti a mládež? Ako a kedy sa prvýkrát zoznamujú s mobilnými technológiami a na čo ich najčastejšie využívajú? Na tieto a ďalšie otázky bol zameraný prieskum spoločnosti Xiaomi Slovensko  medzi viac ako tisíckou rodičov na sociálnej sieti Facebook.

Z prieskumu vyplynulo, že najčastejšie sa prvý mobil dostáva do rúk 8 až 9-ročnými deťom (31,4 %), štvrtina opýtaných rodičov tento vek posúva na 10 až 12 rokov (25,7 %). Možno mnohých prekvapí, že viac ako pätina rodičov kúpili alebo plánujú kúpiť prvý smartfón svojmu potomkovi už pri nástupe na základnú školu, teda vo veku 6 až 7 rokov (23,4 %).

1_graf_x

Naopak bez veľkého prekvapenia dopadli výsledky pri otázke v akej cenovej hladine rodičia kupujú deťom ich prvý mobil. “Drvivá väčšina (86,7 %) volí smartfóny do 300 eur. Len 10,7 % opýtaných dopraje deťom prvý mobil z prémiovej úrovne do 500 eur a 31 z 1 156 (2,7 %) rodičov zvláda za prvý mobil pre potomka zaplatiť sumu od 500 do 1 000 eur,” hovorí Lýdia Žáčková zo Xiaomi Slovensko. Aj preto Xiaomi pripravilo akciu zameranú na obľúbené smartfóny Xiaomi, Redmi či POCO.

Hlavným dôvodom kupovania mobilu pre deti je bezpečnosť. Teda možnosť komunikácie a prípadne kontrola, kde sa potomok nachádza. Ako primárnu motiváciou ku kúpe mobilu to uvádza až 69,7 % rodičov. Druhým najčastejším dôvodom je zábava pre dieťa a tretím tlak okolia.

Hoci by sa mohlo zdať, že smartfón je najčastejšie mobilné zariadenie, ktoré rodičia kupujú svojim deťom, nie je to pravidlo. Kupuje ho 41,2 % opýtaných rodičov. Ale až 38,2 % z nich ako prvé zariadenie pre svoje deti volí radšej tablet a 15 % zas smart hodinky. Notebook je až na štvrtom mieste.

2_graf_x

Prieskum tiež ukázal, že opýtaní rodičia berú mobilné zariadenie ako pomocníkov, ktorých je dobré mať pod kontrolou. “Až 71,5 % opýtaných využíva rôzne rodičovské funkcie ako sledovanie polohy mobilu, kontrolu aplikácií alebo času stráveného pred obrazovkou. Polovica z opýtaných (52,8 %) pomocou mobilných technológií zároveň stráži, kde sa ich ratolesti nachádzajú,” dodáva Lýdia Žáčková zo Xiaomi Slovensko.

3_graf_x

Zároveň sú slovenskí rodičia pomerne striktní, čo sa dĺžky používania mobilov týka. Len 24,3 % necháva deťom mobil bez obmedzenia času. Ale presne tretina opýtaných dovolí denne stráviť s mobilom maximálne 3 hodiny, ďalšia tretina len 1 hodinu. A 9 % opýtaných necháva deťom mobil len na nevyhnutný telefonický kontakt.

4_graf_x

Pre opýtaných rodičov bolo veľmi dôležité vedieť, že mobil má dieťa nabitý a použiteľný, respektíve oceňuje funkciu extra rýchleho nabíjania. Polovica opýtaných sa priznala, že občas ich potomkovia odídu do školy alebo z domu s vybitým mobilom alebo sa im cez deň vybije. A až 81% rodičov je z toho potom podráždených a nespokojných. Preto polovici záleží na rýchlom nabíjaní, ktoré ponúkajú smartfóny Xiaomi, Redmi a POCO už od nižšej strednej triedy. „Napríklad POCO M4 Pro za necelých 200 eur podporuje 33W nabíjanie či Redmi Note 11 Pro+ 5G dokonca až rekordné 120W nabíjanie, ktorému stačí na plné nabitie len približne 15 minút”, hovorí L. Žáčková zo Xiaomi Slovensko. 

Xiaomi pred novým školským rokom pripravilo pre rodičov a ich deti špeciálnu ponuku. Od 5. septembra až do konca mesiaca budú v rámci kampane Back to school na Mi STORE SK (mi-store.sk) a u vybraných partnerov prebiehať zaujímavé zľavy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.