Najobľúbenejšie destinácie a cestovateľské trendy na leto 2023

Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní susedia a to či už pri dĺžke pobytu, výbere hotelov, alebo All Inclusive.


1_tui_kreta
Zdroj foto: TUI Platanias Beach Resort and Spa/Kréta

Po troch rokoch reštrikcií rastie opäť záujem o skoré rezervácie (tzv. First Minute), ktoré naznačujú trendy na sezónu 2023. Dáta cestovnej kancelárie TUI ReiseCenter Slovensko s.r.o. poukazujú na odlišné dovolenkové návyky Čechov a Slovákov. Slováci sú totiž s priemernou dĺžkou pobytu 8,5 dňa a priemernými nákladmi na osobu 1 200 eur ochotní minúť na dovolenku viac než Česi. Tí plánujú na dovolenke stráviť v priemere 7,8 dňa, pričom priemerné náklady na osobu predstavujú len 811 eur.

Zaujímavý je aj pohľad do kategórie hotelov, ktorý ukazuje, že viac ako 55 % dovolenkárov zo Slovenska si rezervovalo pobyt v štyri a pol až päť a pol hviezdičkových hoteloch, kým najvyššiu kategóriu hotelov zvolilo len 22 % dovolenkárov z Českej republiky. Spoločný pre oba národy je však trend smerujúci ku kvalitnej dovolenke, vrátane All Inclusive a to najmä v najobľúbenejších destináciách Stredozemného mora. Až 69 % doterajších rezervácií letných dovoleniek zo Slovenska a 57 % rezervácií z Českej republiky totiž All Inclusive zahŕňalo. 

Top destinácie

V rebríčku krajín sú spomedzi stredne dlhých letov na prvom mieste Turecko a za ním Španielsko s Gréckom. Do uvedených krajín smeruje spolu až 63 percent hostí TUI zo Slovenska. Turecko túto sezónu oslavuje svoj návrat medzi najpopulárnejšie destinácie, v dôsledku citeľnému medziročnému nárastu počtu dovolenkárov. Ak sa pozrieme na destinácie bližšie, na prvom mieste je Antalya, pred Larnakou a Malorkou. Čoraz žiadanejšie sa stávajú dlhé lety, kde je na prvom mieste spomedzi destinácií Mexiko, nasledované nováčikom Tanzániou, Spojenými arabskými emirátmi a Maldivami. 

2_tui_mexiko
Zdroj: TUI Blue El Dorado Seaside Suite/Mexiko

All Inclusive ako megatrend

Rastie aj trend dovoleniek s ponukou All Inclusive. "Ľudia chcú istotu pevného rozpočtu, čo je v týchto časoch obzvlášť dôležité. Chcú vedieť dopredu a presne, koľko bude dovolenka stáť, čo im All Inclusive rezervácia umožňuje, keďže všetky vedľajšie náklady v hoteli sú už zahrnuté v cene," hovorí Gottfried Math, výkonný riaditeľ TUI Austria.

„V súčasnosti zahŕňajú balík All Inclusive až dve tretiny letných rezervácií zo Slovenska,“ približuje Mariana Metwaly Veiglová, senior sales manager pre Slovensko. „Tri najlepšie hotely, ktoré si slovenskí hostia TUI rezervovali v lete 2023, sú päťhviezdičkový hotel Paloma Finesse v tureckom Side, štvorhviezdičkový hotel TUI Suneo Supetar na severnom pobreží chorvátskeho ostrova Brač a štyri a pol hviezdičkový hotel Holiday Resort Nissi Beach v cyperskej Aiya Napa, všetko na báze All Inclusive,“ dopĺňa Metwaly Veiglová.

3_tui_brac
Zdroj: TUI Suneo Supetar/Brač

Najobľúbenejšie destinácie na leto 2023

1. Turecko

2. Grécko

3. Španielsko

4. Chorvátsko

5. Cyprus 

4_tui_mallorca

Zdroj: TUI Blue Levante/Mallorca

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.