Prepis vozidiel po predaji má nové pravidlá

Od januára sa prepis vozidiel uskutočňuje po novom. Podľa ministerstva vnútra sa tým proces zjednoduší. Kupujúci už môže splnomocniť lízingovú spoločnosť pri kúpe vozidla od nej, ktorá tak následne vybaví aj celý proces prepisu.

cars_people19

Kupujete vozidlo? Napríklad jazdené od lízingovej spoločnosti? Od nového roka 2023 sa prepis vozidiel pri predaji uskutočňuje po novom. Ministerstvo vnútra tvrdí, že celý proces by sa vďaka tomu mal zjednodušiť. „Áno, nový proces vnímajú klienti a aj my ako lízingová spoločnosť veľmi pozitívne. Priniesol zjednodušenie pre všetky zúčastnené strany,“ hovorí Jana Smoláriková, Team Manager Remarketing & Retail Sales Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility a popri operatívnom lízingu poskytuje aj predaj jazdených vozidiel po operatívnom lízingu pre fyzické a právnické osoby prostredníctvom vlastného bazáru www.carsandcare.sk, ďalej krátkodobý prenájom, car sharing, car pooling, mobility budget pre firmy a ich zamestnancov, ako aj ďalšie formy zabezpečenia mobility a služieb.

Úspora času aj byrokracie

Nové pravidlá priniesli úsporu času čakaním na dopravnom inšpektoráte tak fyzickým osobám, ako aj firmám. „V minulosti bolo potrebné realizovať prihlásenie vozidla v okrese, v ktorom má nový majiteľ trvalé bydlisko, čo znamená, že jedna návšteva polície bola nutná v sídle predajcu, kedy sa auto odhlásilo z evidencie, a druhá návšteva v mieste trvalého bydliska nového kupujúceho, kde sa vozidlo prihlasovalo. Toto je už dnes minulosťou,“ vysvetľuje Jana Smoláriková. Dnes sa aj vďaka novým pravidlám, vrátane zmeny registrácie, môže lízingová spoločnosť ako predajca áut postarať o prepis a kupujúcemu táto starosť úplne odpadá. „Nový proces tiež šetrí veľa času pracovníkom na dopravných inšpektorátoch, keďže z pôvodných dvoch návštev dvoch pracovísk sa po novom dá všetko vybaviť jednou návštevou nás ako predajcu, čím sa znižuje administratívne zaťaženie pracovísk dopravných inšpektorátov,“ vysvetľuje Jana Smoláriková.

Zjednotenie okresov

Aktuálne už pritom nezáleží na tom, kto je z akého okresu. Rovnaký proces platí pre klientov z Bratislavy, ako aj pre kupujúcich zo vzdialených okresov, povedzme v Košiciach, či v Prešove. „V praxi to vyzerá tak, že ak zákazník kupuje vozidlo po operatívnom lízingu napríklad u nás, dostane po kúpe vozidla nový malý aj veľký technický preukaz registrovaný už na jeho meno. Klientovi stačí, ak si uzatvorí povinné zmluvné poistenie, môže aj priamo na našej pobočke alebo online, doručí nám QR kód, ktorý je dokladom o úhrade registračného poplatku – ten si môže zakúpiť online alebo osobne na polícii či pošte, splnomocní nás na úkon prehlásenia vozidla u notára a my mu priamo domov doručíme nové doklady od jeho zakúpeného auta,“ vysvetľuje postup Jana Smoláriková.

Ako dodáva manažérka predajného tímu jazdených vozidiel Cars&Care, hoci sa proces v porovnaní s minulosťou zjednodušil, stále je priestor na vylepšenia, a to najmä v oblasti online prehlasovania vozidiel. „Aktuálne prehlasovanie vozidiel riešime najmä fyzicky na dopravnom inšpektoráte, keďže aktuálny online systém má rôzne úskalia, pokiaľ ide o spoľahlivosť. Verím, že technické problémy, ktoré evidujeme a o ktorých komunikujeme priamo so zodpovednými autoritami, sa podarí čoskoro odstrániť a ďalej tak zefektívniť proces aj pre nás ako predajcu,“ podotýka Jana Smoláriková. Predajcovia aj štátne inštitúcie by tak vedeli ušetriť nemalé prostriedky, keďže by prehlásenie bolo možné úplne bez fyzického kontaktu pomocou pár kliknutí, bez nutnosti návštev na dopravnom inšpektoráte.

Rast predaja jazdeniek

Jazdenkám sa pritom darí. Len samotná spoločnosť Business Lease Slovakia predala vlani rekordných 92 % vozidiel po operatívnom lízingu koncovým užívateľom, či už fyzickým osobám, firmám, alebo spoločnostiam, ktoré mali pôvodne auto na operatívny lízing a prejavili záujem si auto po skončení lízingu odkúpiť. Výhodou kúpy vozidla po operatívnom lízingu je bezpochyby jeho jasná servisná a poistná história, vrátane garancie stavu tachometra, čím sa klasické bazáre pochváliť často nemôžu. Od začiatku tohto roka pritom spoločnosť ponúka predaj vozidiel po operatívnom lízingu už pod vlastnou značkou Cars&Care (Autá a starostlivosť), a to všetkých 5 krajinách, v ktorých pôsobí. „Na základe spätnej väzby vieme, že klienti si vážia okrem kvality našich áut aj náš prístup k predaju, ktorý sa úzko viaže na naše firemné hodnoty, a teda naše zameranie na starostlivosť o klienta a jeho spokojnosť,“ dodáva Jana Smoláriková.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.