Lexus má skvelé novinky: bipolárnu batériu a elektronické kľučky

Značka Lexus je od začiatku svojej histórie známa inovatívnymi riešeniami. Je prvou prémiovou značkou, ktorá uviedla do sériovej výroby hybridné pohony, používať aj kreatívne riešenia, ktoré zlepšujú funkčnosť auta a ešte viac dbajú o bezpečnosť vodiča a pasažierov.

lexus_141222

Technologickou novinkou je systém elektronickej kľučky dverí.

Toto riešenie debutovalo spolu s premiérou druhej generácie modelu NX, štandardom je aj v novej generácii modelu Lexus RX a ďalším modelom bude elektrický RZ. Nový systém elektronickej vnútornej kľučky je intuitívny a ľahko sa používa. Dizajnéri sa inšpirovali plynulým pohybom tradičných posuvných dverí shoji, známych z japonských domov. Elektronický systém nahrádza známu kľučku dverí a nachádza sa na lakťovej opierke dverí. Vo vnútri auta otvoríme dvere stlačením tlačidla a potom ich posunieme. Zvonku umožní systém otvorenie dverí len vtedy, keď zistí, že vodič alebo spolujazdec má pri sebe inteligentný kľúč. Tlačidlo uvoľnenia západky bolo umiestnené na vnútornej strane kľučky, ktorá nie je pohyblivá.

23rx_350h_1

Asistent bezpečného  vystupovania

Použitie systému elektronických kľučiek umožnilo aj zavedenie úplne nového asistenta bezpečného vystupovania. Zabráni otvoreniu dverí, ak sa zozadu blíži iné vozidlo alebo cyklista. Ide o prvú technológiu tohto typu na svete, ktorá zabráni otvoreniu dverí v prípade, že hrozí kolízia. Podľa odhadov môže Lexus takto pomôcť zabrániť až 95 % nehôd spôsobených neuváženým otvorením dverí.

Asistent bezpečného vystupovania spolupracuje s elektronickými kľučkami, ako aj so systémom sledovania mŕtveho uhla (BSM). Keď je v zadnej časti vozidla identifikovaný cyklista alebo iné vozidlo, systém informuje vodiča výstražnou kontrolkou umiestnenou vo vonkajšom zrkadle a správou na displeji prístrojovej dosky. Okrem toho zostanú dvere zamknuté, až kým iný účastník cestnej premávky neprejde okolo. Ak predsa príde k pokusu otvoriť dvere, kontrolka v zrkadle začne blikať a auto navyše upozorní vodiča hlasovou správou.

nxc6010_2

Asistent bezpečného vystupovania debutoval s uvedením druhej generácie modelu NX. Je už dostupný v novom modeli Lexus RX piatej generácie a čoskoro sa objaví aj v elektrickom modeli RZ.

Bipolárna batéria – prelomová technológia v Lexusoch RX

Nový Lexus RX je prelomový v mnohých smeroch. Spolu s vlajkovým SUV značky debutuje na trhu aj množstvo moderných technológií. Jednou z najdôležitejších zmien oproti predchádzajúcej generácii  batérie vo verziách RX 350h a RX 500h.

Nová batéria bola navrhnutá tak, aby zabezpečila najlepšie jazdné vlastnosti pri zachovaní nízkej spotreby paliva. Jednotlivé články boli nahradené bipolárnymi článkami, pričom na jednej strane kovového kolektora prúdu bola umiestnená katóda a na druhej strane anóda. To znížilo počet dielcov a umožnilo dosiahnutie kompaktnejšej štruktúry.

lexus_23rx_500h

V porovnaní s batériou v súčasnom RX 450h má nová batéria menší počet článkov (216 namiesto 240), ale dosahuje podobné parametre. Články sú usporiadané v kompaktnejšom integrovanom celku, ktorý nahrádza predchádzajúce trojdielne usporiadanie. Jednoduchšia konštrukcia a väčšia plocha toku elektrického prúdu znamená menší vnútorný odpor batérie.

Znižuje spotrebu paliva

Výhodou novej bipolárnej nikel-metal batérie je vyššia hustota energie, a tým aj vyšší výkon oproti klasickým batériám, čo prispieva k lepšej dynamike auta. Vďaka jedinečnému dizajnu a menšiemu počtu dielcov má nižšiu hmotnosť a je menej vystavená teplotným zmenám. Táto batéria rýchlejšie dopĺňa energiu a umožňuje vozidlu jazdiť dlhší čas výlučne na elektrickú energiu, čím dosahuje veľmi nízku spotrebu paliva.

lexus_23rx_350

Batéria má účinný chladiaci systém a je inštalovaná pod zadnými sedadlami, takže neobmedzuje priestor v kabíne ani v kufri.

RX 350h a RX 500h s novou batériou

V RX 350h je nikel-metal hydridová batéria súčasťou hybridného systému s 2,5-litrovým motorom. Má kombinovaný výkon 250 k a dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy, čo je porovnateľné so súčasným RX 450h, a to pri nižších emisiách CO₂. Automobil spotrebuje v priemere 6,3 l/100 km paliva a vypúšťa od 142 g/km CO₂.

RX 500h je v histórii značky Lexus  prvý hybrid preplňovaný turbodúchadlom. Pohon variantu RX 500 zabezpečuje úplne nová hybridná architektúra ktorú tvorí 2,4-litrový preplňovaný zážihový motor so šesťstupňovou  prevodovkou, integrovaný predný motor a jednotka riadenia výkonu, hybridný akumulátor a kompaktná zadná e-náprava s výkonom 80 kW.  Lexus RX 500h má výkon až 371 k/273 kW a krútiaci moment 550 Nm a zrýchlenie z nuly na stovku trvá 6,2 sekundy. Priemerná spotreba paliva je od 8 l/100 km.

Bipolárne nikel-metal hydridové batérie pre Lexus RX 350h a RX 500h vyrábajú v závodoch spoločnosti Ishihama a Kyowa.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.