Hlad a smäd vás už na cestách za letnými dobrodružstvami nedobehnú!

Napísal Simona Klérková 29. júl 2022

V lete trávime veľa času v exteriéri – milujeme pikniky v prírode, kúpanie sa vo vode, mnohí ľudia radi kempujú, užívajú si grilovačku a často autom zdolávame nemalé vzdialenosti, aby sme sa dostali do obľúbených dovolenkových destinácií.

orava_tf200_recept

Nikde tam však hlad a smäd nespia a nie na každom mieste, kde práve trávime čas, kúpime to, čo máme najradšej – svoj obľúbený vychladený nápoj, či ohriate jedlo pre malé dieťa. Vtedy sa hodí mať vlastný príručný bufet – prenosnú autochladničku Orava TF-200, ktorá môže ísť na cesty za letnými dobrodružstvami spolu s vami. Je vybavená termoelektrickým chladiacim boxom a, keďže má objem až 20 litrov, hravo do nej zmestíte aj početnejšie zásoby, aby vás na cestách za letnými radovánkami nedobehol ani smäd, ani hlad. Vďaka veľkorysej výške sa do nej vojdú aj 1,5-litrové fľaše s dokonale vychladenými nápojmi. Potraviny chladí  až 12 °C pod teplotu okolia, ale dokáže ich aj ohriať, a to až do teploty 55 °C. Má vysokokvalitnú izoláciu veka aj celého tela, disponuje aj Eco režimom, funguje na zapojenie do elektrickej siete v dome, byte, chatke, ale aj v aute či v karavane (duálne napájanie 12 V/230 V). Pochutiny a jedlo však udrží v optimálnej teplote aj hodinku dve po odpojení zo siete, takže vám môže robiť spoločnosť aj na piknikovej deke. Váži len 3,2 kg a má šikovnú vyklápaciu rukoväť pre pohodlný transport.

orava_tf_200

Stane sa vaším osobným príručným bufetom všade tam, kde sa chcete v lete cítiť sviežo a nasýtene. Môže byť vaša za 69 €. www.orava.eu

Pripadajú vám šaláty nudné? Nemusia!

V letných horúčavách sú šaláty jasným riešením, ako si dať niečo ľahké. A určite nemusia byť nudné! Šaláty môžu poslúžiť ako rozmanité hlavné jedlá, keď listovú zeleninu, ako je rukola, žerucha alebo kel, dochutíme rôznymi dresingmi na báze ovocia, balzamikovým octom alebo citrónovou šťavou. Doplňte šalát opraženými píniovými orieškami alebo tekvicovými semienkami. Okrem zeleniny a semien môže jedlo zatraktívniť aj sezónne ovocie, napríklad grilované broskyne spolu s Ramou 100% rastlinnou alternatívou masla.

Kelový šalát s grilovanou broskyňou

kel_broskyna22

Suroviny:

150 g kelu nakrájaného na kúsky veľkosti sústa, bez hlúbu
2/3 šálky rozdrobeného syra feta
1/4 šálky na tenké plátky nakrájané červené cibule
Na grilované broskyne
2 šálky broskýň nakrájaných na väčšie kusy, 1 lyžica hnedého cukru
30 g (2 lyžice) Ramy 100% rastlinnej alternatívy masla

Na zálievku
1 lyžica bieleho vínneho octu
3 lyžice extra panenského olivového oleja
1 lyžička agávového sirupu
1 lyžička dijonskej horčice
soľ podľa chuti

Postup:

Grilovanie broskýň
1. V mise zmiešajte hnedý cukor a broskyne nakrájané na väčšie kusy.
2. Na grilovacej panvici pri strednej teplote rozpustite Ramu 100% rastlinnú alternatívu masla.
3. Keď je panvica rozpálená a Rama rozpustená, vložte broskyne na panvicu reznou stranou dole.
4. Grilujte, kým na broskyniach nezostanú stopy grilovania, asi 10 minút. S teplotou grilovania opatrne, cukor sa ľahko prepáli.
5. Vyberte broskyne z grilovacej panvice a nechajte vychladnúť.

Zálievka
1. Pridajte všetky ingrediencie do malej nádoby, zakryte viečkom a dôkladne pretrepte, aby sa všetky ingrediencie spojili.

Šalát
1. Do veľkej misy vhoďte kel so zálievkou a premiešajte, aby kel trochu zmäkol.
2. Pridajte červenú cibuľu, broskyne a fetu. Jemne premiešajte a ihneď podávajte.

Pozor na to, kedy jete
V lete je dlho vidieť a naše dni sú naplnené aktivitami, stále by sme ale mali venovať pozornosť tomu, kedy naposledy jeme. Dôležité je na jedlo myslieť vopred a brať si so sebou k vode alebo na túry desiaty, aby sme neprišli domov večer úplne vyhladnutí a nemali tendenciu jedlo za celý deň dohnať. Okrem toho majte tiež na pamäti, že v letných horúčavách sa náš kalorický príjem ľahko zvýši rôznymi sladkými nápojmi alebo zmrzlinami.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.