Paštéty

Dobrý gurmán určite ocení chvály, ktoré sa vedú na tento typ pokrmu, žiaľ asi málokto z nás mal to šťastie ochutnať tú pravú ospevovanú paštétu, pokiaľ si ju nevyrobil sám.

>> Móda >> Aktuálne >> Paštéty

Najznámejšími gurmánmi paštét sú bez pochyby Francúzi, ktorí paštéty doviedli na vrchol kvality a k obľube v konzumácii. Pôvod paštéty, ako ju poznáme v rôznych podobách už jedli v starom Egypte, Grécku a v Ríme, preto aj pôvod názvu pochádza od Talianov. Názov pochádza z talianskeho označenia cesta – pasta. Národy tento názov prebrali a prispôsobili svojmu jazyku francúzsky – PATÉ či nemecky – PASTETE.
Známe delikatesy z husacích či kačacích pečienok sa pripisuje štrasburskému šéfkuchárovi Jean -Pierre Klausovi. Špecialitami, ktoré sú však náročne na prípravu zostávajú paštéty plnené do z vykostených lososov, prepeličiek, kačíc, moriek a inej hydiny.

V súčasnosti poznáme nekonečné množstvo paštét, ktoré sa jedia samostatne, sú plnené do mäsových rolád alebo sa plnia do cesta. Dochucujú sa rôznymi koreninami, orieškami a podobne.
Rilety – ide o francúzsky produkt, vyrábajú sa hlavne z bravčového mäsa a husaciny. Mäso sa varí až do rozpadnutia na hrubšie pásiky, tie sa okorenia, dajú do formy a zalejú tukom.
Teriny – podobne sa pripravujú ako rilety, ale mäso sa ponecháva vo väčších kusoch. Ako obal môže slúžiť aj cesto, ktorým sa obloží forma, priestor sa vyplní paštétovou hmotou a všetko sa prikryje cestom, potre žĺtkom a zapeče v rúre.
Rolády – pri príprave sa paštétová hmota natrie na plátky mäsa (morčacie, divina, bravčové, jahňacie a rybie), všetko sa potom zroluje a tepelne upravuje. Podobným spôsobom sa môžu robiť aj údené rolády.
Klobásové rolády - základ tvoria rôzne druhy mäsa, ktoré sa namelie na stroji, doplní sa korením a inými prísadami: pistácie, sušené slivky, marhule, vlašské orechy. Celá hmota sa poriadne premieša, naplní do foriem. Tento typ rolád sa môže variť alebo zapekať. Potom sa nechajú vychladnúť, a podávajú sa ako predjedlo.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.