Vytlačiť túto stránku

Kuchyňa musí mať IQ: ako správne rozmiestniť spotrebiče?

Napísal Trumpeter 10. máj 2022

Požiadavky na dizajn modernej kuchyne sa menia spolu s tým, ako sa vďaka vyspelým technológiám menia aj spotrebiče. Tých postupne pribúda, pričom v súčasných riešeniach ide najmä o zabudované modely.

Ako majú byť spotrebiče umiestnené, aby sa v kuchyni dobre fungovalo a zároveň bola príjemným miestom pre život?

1_oresi_05_22

Ideálne riešenie: Rúra na pečenie a mikrovlnná rúra v bezpečnej manipulačnej výške v kuchyni zostavenej z modelov Wood Point, Glam Face a PIQTORY. Foto: Oresi

Práve vstavané spotrebiče umožňujú kuchyni vyzerať kompaktne a jednoliato. Pomáhajú udržiavať ju prehľadnú a usporiadanú, vďaka čomu je ostrovom rodinnej pohody. Aktuálne sa do kuchýň často integruje aj práčka alebo kombo so sušičkou, čím vzniká viac priestoru v kúpeľni.

Ako všetky spotrebiče umiestniť tak, aby sa s nimi dobre pracovalo, boli bezpečné a zároveň celá kuchyňa vyzerala dobre? „Podmienkou plynulého a pohodlného pohybu v kuchyni je účelné usporiadanie jednotlivých zón na prácu, varenie a odkladanie,“ hovorí Eva Rečlová, dizajnérka Oresi.

Odporúča postupovať zľava doprava. Vľavo by mali byť úložné miesta s odkladacou plochou, teda chladnička, mraznička a potravinová skriňa. Ďalej smerom doprava má byť umývacia zóna, do ktorej patrí drez, umývačka aj priestory na odpadky. Po pravej ruke je dobré mať centrum na varenie – varnú dosku s digestorom. „V ideálnom prípade sú všetky tieto zóny oddelené pracovnými plochami a všetko je zároveň na dosah ruky,“ pokračuje odborníčka z Oresi.

Chladnička

Vo všeobecnosti platí, že chladnička by nemala stáť pri zdroji tepla (radiátor, umývačka riadu, rúra na pečenie) ani na mieste, kam dopadá slnko. V prípade vstavaných spotrebičov sú však pravidlá trochu iné.

2_oresi_5_22

Foto: Oresi

„Moderné rúry na pečenie určené na zabudovanie do kuchynského nábytku bývajú dobre odizolované, preto vstavaná chladnička a rúra môžu stáť vedľa seba. Vstavaná chladnička však potrebuje, aby bolo v jej zadnej časti, kadiaľ sa z chladničky odvádza teplo, zabezpečené dobré prúdenie vzduchu,“ upozorňuje E. Rečlová z Oresi.

Ak dávate prednosť voľne stojacej chladničke, musíte po jej bočných stranách nechať niekoľko centimetrov priestoru na odvádzanie tepla. Zato však môže stáť tesne pri stene.