Kuchyňa musí mať IQ: ako správne rozmiestniť spotrebiče?

Požiadavky na dizajn modernej kuchyne sa menia spolu s tým, ako sa vďaka vyspelým technológiám menia aj spotrebiče. Tých postupne pribúda, pričom v súčasných riešeniach ide najmä o zabudované modely.

Ako majú byť spotrebiče umiestnené, aby sa v kuchyni dobre fungovalo a zároveň bola príjemným miestom pre život?

1_oresi_05_22

Ideálne riešenie: Rúra na pečenie a mikrovlnná rúra v bezpečnej manipulačnej výške v kuchyni zostavenej z modelov Wood Point, Glam Face a PIQTORY. Foto: Oresi

Práve vstavané spotrebiče umožňujú kuchyni vyzerať kompaktne a jednoliato. Pomáhajú udržiavať ju prehľadnú a usporiadanú, vďaka čomu je ostrovom rodinnej pohody. Aktuálne sa do kuchýň často integruje aj práčka alebo kombo so sušičkou, čím vzniká viac priestoru v kúpeľni.

Ako všetky spotrebiče umiestniť tak, aby sa s nimi dobre pracovalo, boli bezpečné a zároveň celá kuchyňa vyzerala dobre? „Podmienkou plynulého a pohodlného pohybu v kuchyni je účelné usporiadanie jednotlivých zón na prácu, varenie a odkladanie,“ hovorí Eva Rečlová, dizajnérka Oresi.

Odporúča postupovať zľava doprava. Vľavo by mali byť úložné miesta s odkladacou plochou, teda chladnička, mraznička a potravinová skriňa. Ďalej smerom doprava má byť umývacia zóna, do ktorej patrí drez, umývačka aj priestory na odpadky. Po pravej ruke je dobré mať centrum na varenie – varnú dosku s digestorom. „V ideálnom prípade sú všetky tieto zóny oddelené pracovnými plochami a všetko je zároveň na dosah ruky,“ pokračuje odborníčka z Oresi.

Chladnička

Vo všeobecnosti platí, že chladnička by nemala stáť pri zdroji tepla (radiátor, umývačka riadu, rúra na pečenie) ani na mieste, kam dopadá slnko. V prípade vstavaných spotrebičov sú však pravidlá trochu iné.

2_oresi_5_22

Foto: Oresi

„Moderné rúry na pečenie určené na zabudovanie do kuchynského nábytku bývajú dobre odizolované, preto vstavaná chladnička a rúra môžu stáť vedľa seba. Vstavaná chladnička však potrebuje, aby bolo v jej zadnej časti, kadiaľ sa z chladničky odvádza teplo, zabezpečené dobré prúdenie vzduchu,“ upozorňuje E. Rečlová z Oresi.

Ak dávate prednosť voľne stojacej chladničke, musíte po jej bočných stranách nechať niekoľko centimetrov priestoru na odvádzanie tepla. Zato však môže stáť tesne pri stene.

 

204 komentárov

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.