Dokonalá kuchyňa musí byť bezpečná aj pre deti

Pre dieťa je kuchyňa obľúbeným a magickým miestom. Často je v nej s mamou, ktorá je zaneprázdnená varením. Dieťaťu to prekáža, ale iba chvíľu, veď v kuchyni je toľko vecí na objavovanie a skúšanie! Ako mu to dopriať a neriskovať úraz alebo zranenie?

kitchen_friendly_kids

Viete, čo vidí a vníma dieťa v kuchyni? Zásuvky a skrinky plné všakovakých predmetov. Mnoho dvierok, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať. Pekné vône, príjemné aj nepríjemné zvuky. Nebezpečenstvo vníma iba okrajovo. Kuchyňa však pre dieťa môže byť aj bezpečným miestom, ak na to rodičia myslia včas. Ideálne už v momente, keď si vyberajú kuchynský nábytok do nového bývania, lebo hoci ešte nie sú rodičmi, raz sa nimi chcú stať. Alebo treba kuchyňu prispôsobiť životu s dieťaťom po tom, keď sa narodí. Aj na to existuje niekoľko dobrých tipov a trikov.

Zdravé materiály

Základom je kuchyňa s certifikátmi bezpečnosti a zdravotnej neškodnosti, aby nábytok pevne držal a nevylučovali sa z neho škodlivé látky. „Kuchynský nábytok, ktorý má certifikát GS (Geprüfte Sicherheit), bol podrobený náročným skúškam v certifikovanom laboratóriu a je zárukou vysokej kvality aj bezpečnosti. Rodičia detí určite ocenia aj certifikát Golden M, zaručujúci, že použité materiály nepoškodzujú zdravie a neobsahujú prchavé látky ani ťažké kovy,“ vysvetľuje manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi Jozef Kňúr.

Rady od skúsených

Druhým krokom je správne usporiadanie kuchyne so systémami, ktoré v nej uľahčujú každodennú prácu, no zároveň sú bezpečné pre deti. Pomôcť pri tom môžu konzultácie so skúseným návrhárom kuchýň, ktorý dokáže myslieť aj na veci a okolnosti, ktoré budúcim rodičom ešte nenapadnú. Jednoducho nevedia, čo všetko dieťa dokáže. „Odporúčam dať si urobiť návrh kuchyne v spolupráci so skúseným odborníkom, ktorý myslí na mnoho okolností a zároveň pozná všetky bezpečné systémy a riešenia. Nová alebo redizajnovaná kuchyňa tak bude pekná a zároveň bezpečná,“ pokračuje J. Kňúr.

Samozrejme, že sa v nej dieťatko zrejme udrie, možno sa o niečo potkne. Docieliť, aby sa tak nestalo, je nielen nemožné, ale aj zbytočné. Dieťa sa učí pozorovaním a na základe vlastných skúseností. Pokiaľ nehrozí, že sa v kuchyni zásadne zraní (poreže sa, obarí, popáli...), kuchyňa je bezpečná.

Kompakt bez výčnelkov

Hrozbou pre deti sú najmä vyčnievajúce časti a prvky kuchyne. „Súčasné trendy v kuchynskom nábytku, ktoré dávajú prednosť jednoliatemu kompaktnému nábytku so zabudovanými spotrebičmi, schovanou bielou technikou, sú bez úchytov a so zamaskovanými, zapustenými elektrickými zásuvkami, pomáhajú zvyšovať bezpečnosť kuchyne,“ je presvedčený odborník na kvalitu z kuchynských štúdií Oresi. Už pri plánovaní je teda nutné myslieť na pre deti bezpečnú ergonómiu. Návrh teda koncipovať tak, aby samotný užívateľ vedel, kde chce odkladať nebezpečnejšie či rizikové položky. V zmysle, čo detské oči nevidia, to detskú myseľ neláka.

Priestor na hru

Podľa psychológov by totiž malo mať dieťa priestor na hranie a objavovanie v každej miestnosti, kde sa zdržiava. Teda aj v kuchyni.

Kým je malé, vystačí si s objavovaním obsahu skriniek. Dôležité je, aby v tých, do ktorých sa dostane, boli preň bezpečné veci – drevené, plastové, bez ostrých hrán. Skrinky s nebezpečnými vecami a čistiacimi prostriedkami treba zabezpečiť tak, aby ich dieťa nemohlo otvoriť. Darmo ho budeme učiť, že nejaké miesto je zakázané, chvíľu potrvá, kým to pochopí a kým ho zakázané ovocie nebude lákať. Kto má deti, ten potvrdí, že je zvyčajne otázkou niekoľkých sekúnd, keď sa rodič nedíva a dieťa je presne tam, kde nesmie byť.

Ako dieťatko rastie, do kuchyne by mala pribudnúť učiaca veža – vysoká stolička, v ktorej dieťa bezpečne stojí pri pracovnej doske a môže pozorovať rodičov pri práci alebo robiť aj vlastné kuchynské aktivity. Keďže deti milujú napodobňovanie a chcú robiť to, čo oco a mama, vhodná je aj malá kuchynská linka, na ktorej môžu samy (akože) variť, piecť, umývať riad...

„Aby mal rodič dieťa stále na dohľad, aby dieťa videlo na rodiča a aby zároveň malo priestor na bezpečnú hru, odporúčam otvorený koncept kuchyne prepojený s obývačkou. Vzniká tým väčší priestor, kde sa môže realizovať dieťa aj rodič,“ pokračuje J. Kňúr s tým, že to platí pre skupiny ľudí, ktoré si stavajú či modernizujú rodinné domy. Pri rekonštrukcii v starších bytových domoch odborník znova odporúča zamyslieť sa nad samotnou dispozíciou už v štádiu navrhovania tak, aby bola kuchyňa prehľadná a pre najmenších členov rodiny aj bezpečná.

Maličkosti, na ktorých záleží

Kuchyňa bezpečná pre dieťa by okrem už spomínaných vecí mala mať špeciálnu zábranu nainštalovanú na varnej doske, aby dieťa na seba nestiahlo hrniec. Riziko popálenia eliminuje indukčná varná doska, ktorá nepáli, ak na nej nie je položený hrniec. „Drobnosťou s veľkým významom je aj detská poistka na indukčnej aj sálavej sklokeramickej doske, vďaka ktorej nemôže dieťa zapnúť alebo vypnúť sporák. K dispozícii je aj bezpečnostná poistka na plynových varných doskách, ktorá zabezpečí, že horák horí až po niekoľkosekundovom pridržaní otočného ovládača. V domácnosti s malými deťmi má svoje miesto aj rúra s trojitým sklom, ktoré ostáva málo horúce a nespôsobí popáleniny, aj keď sa v rúre hodiny pečie kačka,“ dáva dobré rady J. Kňúr z Oresi.

Špeciálnymi úchytmi by mali byť vybavené všetky dvierka na nábytku aj kohútiky na sporáku, ktoré zabránia manipulácii s nimi a ich otváraniu. Ostré rohy a hrany sa dajú zmeniť na bezpečné špeciálnymi násadkami z mäkkého plastu, prípadne zaoblením hrán na pracovných doskách priamo pri ich zadaní do výroby.

„Kuchyňa je srdcom domova a každá rodina v nej trávi veľa času. Preto pri jej návrhu treba myslieť na to, aby bola pekná, príjemná a bezpečná zároveň. Dnes je výber dizajnov a riešení za dostupné ceny naozaj bohatý, takže svoju ideálnu a zároveň bezpečnú kuchyňu si môže dovoliť každá rodina,“ uzatvára J. Kňúr.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.