Vytlačiť túto stránku

A - v kozmetike

Napísal femme 30. jún 2008

Čo je to A? Predsa A vitamín. Pleť je vďaka nemu sviežejšia, hladšia a zdravšia. Vitamín A hrá významnú úlohu tak v zdravej výžive, ako aj pri ošetrovaní pleti.

>> Móda >> Aktuálne >> A - v kozmetike

Nedostatok vitamínu A sa na pokožke prejavuje neestetickým zhrubnutím, šupinatením prípadne nežiaducimi škvrnami. Možno sa tomu vyhnúť, ak strava obsahuje primerané množstvo oranžového ovocia a zelenej zeleniny (marhúl, melónov, papriky, brokolice, špenátu...) či pečene.
No nielen zvnútra je krása pleti živá vitamínom A... Svoju úlohu zohráva A vitamín aj pri ošetrovaní pleti, teda pri použití zvonka. Už viac ako dve desiatky rokov sa totiž kyselina A vitamínu (tretinoin) používa pri liečbe akné a v tejto súvislosti sa zistilo, že redukuje tak vyrážky, ako aj pigmentové škvrny a vrásky: tretinoin jednoducho urýchľuje vo vrchnej vrstve pokožky tvorbu nových buniek, čím sa skracuje proces obnovy pokožky až o tretinu a bunky nestačia nežiaduco pigmentovať; zároveň podporuje tvorbu kolagénových a elastínových vlákien, ktoré majú v kompetencii pružnosť pleti.

Dnes však pomerne agresívny tretinoin nahradil v kozmetickom priemysle retinol (čistý vitamín A). Prvý kozmetický produkt s touto látkou sa objavil na trhu v roku 1996 a stal sa skutočnou star medzi antivráskovými prípravkami. A hoci je retinol tak trochu "problematickou záležitosťou", pretože je veľmi citlivý na svetlo a kyslík (pri kontakte s nimi sa rozpadá), väčšina kozmetických firiem svetových značiek zaradila do svojho vývojového a výrobného programu aj produkty s obsahom retinolu.

Čo treba vedieť o používaní prípravkov s retinolom:
- Viditeľné zlepšenie stavu pleti vďaka kozmetickým prípravkom obsahujúcim retinol by sa mal dostaviť okolo piateho týždňa pravidelného používania; pleť by mala byť celkovo hladšia a jemnejšie vrásky by mali zmiznúť.
- Počiatočné podráždenie pleti retinolom možno zredukovať aplikáciou prípravku najskôr každý tretí deň, potom každý druhý deň... až kým sa neprimeraná reakcia nestratí. Aj pleť s drobnými nečistotami môže na začiatku používania reagovať nespokojne a stav pleti sa môže zhoršiť, postupne sa však upraví.
- Pri používaní prípravkov s retinolom sa zvyšuje citlivosť pleti na svetlo a slnečné žiarenie, preto si treba v čase používania takýchto prípravkov (aj pri zatiahnutej oblohe) pleť chrániť krémom (alebo mejkapom) s vyšším UV-filtrom.
- Vonkajšie ošetrovanie pleti vitamínom A sa odporúča podporiť stravou bohatou na A, C a E vitamíny (v živej, nie syntetickej podobe).