Krása a výživa

Nezaťažujúca, zdraviu prospešná výživa je jednou zo základných podmienok dobrého vzhľadu; navyše, každý vek má svoje požiadavky...

>> Móda >> Aktuálne >> Krása a výživa

Ak svoje telo zásobujete jednoduchými a zároveň rozmanitými jedlami, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné, robíte veľa pre svoju krásu. Tá totiž (i keď to znie pre mladšie vekové kategórie ošúchane) pochádza zvnútra - v podstate to znamená, že kto jedlom prospieva svojmu telu, prospieva tiež duši a výsledkom je vyrovnanosť, spokojnosť, zdravie, vitalita a dobrý vzhľad.
Každý živý organizmus sa však stále vyvíja a mení, tým sa zároveň menia i jeho potreby a požiadavky. Francúzski odborníci zaoberajúci sa stravovaním rozdelili dospelých ľudí do troch kategórií: 18 - 29 rokov; 30 - 45 rokov; nad 45 rokov; pričom pre každý vek podľa nich platí jedna zásada - a to dvojchodové menu. Znamená to, že si treba dať buď predjedlo a hlavné jedlo, alebo hlavné jedlo a dezert.
Mladí ľudia patriaci do prvej kategórie môžu jesť prakticky všetko, samozrejme, nie v akomkoľvek množstve. Odporúča sa, aby denne zjedli dva mliečne výrobky a aspoň dva kusy ovocia; do týždňa dve cestovinové jedlá; chlieb a ryža, ktoré zásobujú telo energiou by mali byť bežnou súčasťou ich jedálneho lístka; okrem toho by mala výživa mladých ľudí zahrňať dostatok bielkovín (ryby, hydinu, vajíčka, syry), ktoré sa podieľajú na vytváraní svalovej hmoty.
Po tridsiatom roku života sa u väčšiny ľudí začína spomaľovať metabolizmus, preto treba obmedziť konzumáciu cestovín, múčnych jedál, sladkostí, mliečnych výrobkov a jedál s vysokým obsahom tuku. Náhradou by mali byť zeleninové jedlá. Veľkou chybou je (či už z nedostatku času alebo zvyšujúcej sa pohodlnosti) redukovať v tomto životnom období fyzickú aktivitu.
Vo veku nad štyridsaťpäť rokov mnohé síce ešte len začína, no organizmus má už niečo za sebou a u väčšiny žien prichádza obdobie menopauzy. Objavujú sa zdravotné problémy, klesá fyzická aktivita, dochádza k priberaniu... V záujme zdravia sa treba definitívne zbaviť návyku na ťažké a sladké jedlá, a zaradiť do svojho jedálneho lístka predovšetkým šaláty (zeleninové i ovocné), celozrnné pečivo, ryby a jedlá s nízkym obsahom tuku (u mäsa treba uprednostniť prípravu v pare, varenie alebo grilovanie).

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.