Pokožka má rada prírodné zložky. Netrápte ju zbytočnou chémiou.

V poslednom období máme tendenciu zahubiť všetko, čo sa nazýva mikroorganizmus. Používame priveľa chemických dezinfekčných a umývacích prostriedkov ako súčasť každodennej hygieny. 

shutterstock_family21

Poznáme „dobré“ a „zlé“ baktérie. Keď sú na pokožke v prevahe tie zlé, je ohrozená a náchylná na ochorenie. Prirodzenú rovnováhu mikróbov narúša používanie produktov s chemickými látkami a s vysokým pH. Koža dospelého je menej citlivá ako detská, preto je najmä u detí dôležité zvoliť prípravky s prírodnými zložkami a s čo najmenším podielom škodlivej „chémie“. Podráždenie a citlivosť na niektoré zložky v kozmetike sa však čoraz častejšie objavuje aj u dospelých. Agresívne látky môžu vyvolať alergickú reakciu, preto je na mieste voliť overenú kozmetiku so šetrným zložením pre celú rodinu.

Ako docielime správny vývoj a mikrobiálnu rovnováhu pokožky? 

  • Regulovaním a udržiavaním normálneho pH pokožky (4,5 až 5,5).  Prospešným baktériám sa darí, keď je koža normálna, príležitostné formy ju kolonizujú, keď je pH zvýšené. Umývacie prostriedky a krémy, ktoré používame by mali mať vyvážené pH (napr. vysoko alkalická kozmetika)
  • Používaním miernych povrchovo aktívnych látok, ktoré nezbavujú pokožku prirodzenej mastnoty a nezvyšujú jej pH.
  • Vyvarovaním sa chemických prísad, ako je napríklad triclosan. Zničia všetky baktérie na povrchu pokožky a vytvoria nepríjemné prostredie, vhodné na kolonizáciu tými „zlými“. Triclosan sa hromadí v našom tele a spája sa s narušením hormonálnej hladiny aj vznikom baktérií, ktoré sú odolné voči protilátkam a antibakteriálnym produktom.

Akú kozmetiku voliť podľa veku?

1. Bábätká od narodenia

Ak je kozmetika označená 0+, znamená to, že sa môže používať už od prvého dňa. Najmenšie bábätká však prakticky žiadnu kozmetiku nepotrebujú, aspoň počas prvých troch mesiacov života ju používajte skutočne obmedzene. Úplne stačí čistá voda, prípadne kvalitné tuhé mydlo či špeciálna pena na umytie intímnych partií a kožných záhybov. Bábätku nebude nič chýbať, pokiaľ neumyjete celé telíčko voňavým gélom alebo ho neponoríte do jemných penových bubliniek. Kúpanie každý alebo každý druhý deň je skôr o večernom rituáli pred zaspávaním, takže prípravky naň vyberajte starostlivo a nechajte si poradiť od tých najpovolanejších – pediatrov. Prípravky tradičnej slovenskej značky Bupi už od narodenia odporúča Slovenská pediatrická spoločnosť.

2. Deti 3+

Stále platí, že detská kozmetika má obsahovať čo najmenej chémie. To znamená žiadne parabény, parafíny, alkohol a farbivá. Použitý parfum by mal byť jemný, bez alergénov. Jemné zloženie minimalizuje riziko podráždenia pokožky. Je vhodné ak kozmetika obsahuje prírodné výťažky, napr. z nechtíka lekárskeho, rumančeka (bisabolol) či levandule. Užitočný pre svoj protizápalový, upokojujúci a hydratačný účinok je napríklad D-panthenol.

3. Deti 6+

U detí sa vytvára kyselinový plášť na pokožke okolo siedmeho roku života. Dovtedy sú oveľa citlivejšie voči dráždivým látkam ako dospelí. Deti v tomto veku sú náročnou cieľovou skupinou, vnímajú, ako produkt vyzerá, ako vonia, v čom ja zabalený. Naďalej sú tabu parabény (nebezpečné konzervanty, látky ropného pôvodu) a parafíny. Konzervanty sú možným spúšťačom alergií a ekzémov, v nápisoch na obaloch ich spoznáte pod označením methylparaben, propylparaben, etylparaben a butylparaben. Čo treba v zložení na obale hľadať? Prírodné účinné látky, napríklad lanolín. Ide o tuk získaný z ovčej vlny, ktorá ma ochranné vlastnosti, pokožku premasťuje a zabraňuje jej vysušovaniu.

4. Dospelí

Nežiaducimi látkami aj v kozmetike pre dospelých sú silikóny, ktoré v zložení ľahké spoznáte vďaka koncovkám -cone, -thicone, -thiconol, siloxane, -silane. Tieto látky upchávajú póry, blokujú prirodzené funkcie pokožky a môžu spôsobiť podráždenie, ba až ekzém. Aby ste sa vyhli nevhodným zložkám, je potrebné starostlivo čítať miniatúrne nápisy v zložení kozmetiky. Takou je napríklad syntetický emulgátor polyethylenglykol (skratka PEG), rozpúšťadlo propylenglykolftaláty - látky pre nebezpečné pre telo aj pre životné prostredie (skratky DBP/DMP/DEP/DEHP). Dobrý znakom je, keď v kozmetike nájdete prírodné účinné zložky, napríklad bylinné výťažky zo známych rastlín (nechtík, breza, šalvia, rumanček, citrónová tráva). V neposlednom rade by ste sa mali pri výbere kozmetiky riadiť „zdravým rozumom“ a pred neznámymi značkami vsadiť na tie, ktoré sú rokmi a skúsenosťami overené, odporúčané odbornými autoritami a lekármi.

Kozmetika pre celú rodinu

Chcete mať istotu, že ste pre seba i svoje deti zvolili kvalitnú a bezpečnú kozmetiku, ale neradi lúštite komplikované nápisy na obaloch? So značkou Bupi nemusíte. Desaťročiami overená slovenská značka detskej kozmetiky ponúka prípravky so šetrným zložením a obsahom prírodných účinných látok. Príjemnú a jemnú hygienu teraz poskytne všetkým členom rodiny nový rad Bupi family. Je vhodný pre detičky od troch rokov a pre dospelých. Novinky na umývanie rúk, sprchovanie, kúpanie a pranie sú s prírodnými výťažkami ako je breza, citrónová tráva či nechtík. Zloženie prípravkov je navrhnuté tak, aby podporovali zdravú pokožku a jej prirodzený vývoj a regeneráciu. Bez parabénov, parafínov, sulfátov, alkoholu či farbív. Nájdete čoskoro v drogériách a bežnej maloobchodnej sieti a už teraz na www.bupishop.sk.

Zdroj foto: Schutterstock

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.