Po akom vzhľade túžia ženy v roku 2023?

Odpoveď na túto otázku prezrádza nový globálny výskum spoločnosti Avon. Táto správa doslova odhaľuje budúcnosť krásy. Skúma, ako sa vyvíja želaný vzhľad žien a ako to ovplyvňuje ich kozmetickú rutinu či voľbu estetických zákrokov.

freepik_faces_women_23

Výskum však neodkrýva iba to, prečo sú tieto invazívnejšie vylepšenia na ústupe, ale prekvapivo nazerá na prepojenie tejto témy so vzhľadom celebrít či dokonca s dôsledkami globálnej hospodárskej krízy. Výrazné a odvážne vylepšenia vzhľadu sú na ústupe. Jasným dôkazom toho, sú zistenia spoločnosti Avon, ktorá v globálnej správe odhaľuje, že ženy začínajú postupne preferovať svoje prirodzené črty aj jemnejší a autentickejší vzhľad. Heslo „čím viac, tým lepšie“ už pri ženskej kráse rozhodne neplatí. Po rozhovore so siedmimi tisíckami žien z troch kontinentov a siedmich krajín a následnom zhromaždení poznatkov od odborníkov z Avonu a nezávislej dermatologickej partnerky doktorky Zoyi Diwan, prináša Avon mnohé zaujímavé zistenia.

Prečo je prirodzenosť opäť v kurze?

Výrazné vylepšenia, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad, už nie sú trendy. V roku 2023 je cieľom prirodzenosť. „Mnoho ľudí za mnou prichádza, aby zjemnili, odstránili alebo upravili kozmetické vylepšenia, ktoré v minulosti podstúpili. Stretávam sa s tým čoraz častejšie, pretože ľudia chcú opäť získať prirodzenejší vzhľad. Očividné zákroky už nie sú cieľom žien ani módnym trendom. Od výrazného vzhľadu sa prechádza k prirodzenejšiemu. Zámerom je totiž vyzerať zdravo. Najobľúbenejšími zákrokmi, ktoré som tento rok zatiaľ zaznamenala, boli ošetrenia na posilnenie pleti. Primárne také, ktoré ju pomáhajú chrániť a zlepšiť jej stav najmä tým, že stimulujú tvorbu kolagénu,“ uviedla Dr. Zoya Diwan, odborníčka na klinickú a estetickú dermatológiu a partnerská dermatologická konzultantka spoločnosti Avon.

Prázdnejšie kozmetické taštičky

Spolu s trendom zdravého a prirodzenejšieho vzhľadu sa na výbere kozmetických prípravkov žien výrazne prejavil aj vplyv šetrenia. Z prieskumu spoločnosti Avon vyplýva, že viac ako jedna z piatich žien na celom svete sa vzdala líčenia a starostlivosti o pleť (22 %), takmer štvrtina prestala chodiť do kaderníctiev či iných skrášľujúcich salónov (23 %) a takmer tretina prestala s manikúrou (31 %). To všetko v dôsledku neustále rastúcich životných nákladov. „Zistenia našej správy zdôrazňujú zložitú situáciu v oblasti toho, čo ovplyvňuje rozhodovanie žien o kráse a ako sa význam krásy v priebehu času neustále vyvíja. Bez ohľadu na vašu osobnú definíciu krásy alebo váš rozpočet veríme, že každá žena by mala mať slobodu vyjadriť sa prostredníctvom krásy. To je jeden z dôvodov, prečo sme hrdí na to, že postoj žien ku kráse chápeme, a sprístupňujeme im vzhľad, o ktorý sa usilujú,“ vysvetlila Angela Cretu, generálna riaditeľka spoločnosti Avon. Podľa výskumu si teraz každá piata žena (21 %) kreuje svoj vzhľad najmä pomocou kozmetických produktov, aby ušetrila peniaze za drahé zákroky a procedúry.

Inšpirácia od známych tvárí

Vplyv celebrít, influencerov a sociálnych médií, ktoré nás inšpirujú, sa neustále vyvíja a rastie. Ani v roku 2023 to nebude inak. V desiatke celebrít, ktoré nás estetikou svojho looku najviac inšpirujú, nachádzame, až na pár výnimiek, také, ktoré sú známe prirodzenejším vzhľadom. Destiatku tvorí Jennifer Aniston, Beyonce, Taylor Swift,  Ariana Grande, Zendaya, Kim Kardashian, Emma Watson, Kylie Jenner, Adele a Kendall Jenner. Samozrejme, obrovskú moc v oblasti krásy majú aj sociálne médiá. Avšak napríklad sila populárnych filtrov, ktoré sa dlho považovali za zdroj inšpirácie pre vysnívaný vzhľad, upadá. Iba menej ako jedna z piatich žien (19 %) uviedla, že sa pri kozmetických úpravách inšpiruje filtrami zo sociálnych sietí. Namiesto toho ženy viac ovplyvňuje videnie skutočných výsledkov v reálnom živote (47 %) alebo odporúčania od priateľov a rodiny (37 %).

Ženy chcú vyzerať zdravo a prirodzene

Nedávna správa spoločnosti Avon Power in Ageing odhalila, že takmer tri štvrtiny (72 %) žien sa chcú zamerať skôr na zdravý, než na mladý vzhľad. Prirodzenejší vzhľad chcú zase podľa najnovšieho globálneho výskumu dosiahnuť dve tretiny (65 %) žien. Olivia Eskens, vedecká pracovníčka zodpovedná za technický dizajn produktov v Avone, trefne poznamenala: „Ľudia sa celosvetovo odkláňajú od okatého zakrývania svojich neistôt a namiesto toho objavujú spôsoby, ako zvýrazniť svoju prirodzenú krásu.“

Z prieskumu spoločnosti Avon vyplýva aj to, že najobľúbenejší vzhľad súčasnosti je "jemný glam" (uviedlo 36 % žien).

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.