Prírodné tipy pre zdravé, suché, svieže a voňavé podpazušie

Napísal Bc. Helena Nevečeřalová 30. jún 2022

Aby ste sa cítili dobre, nesmie vás byť cítiť. Trendom tohto leta a účinnými prostriedkami v boji proti nepríjemnému zápachu sú prírodné deodoranty. Ich obľúbenosť u zákazníkov rastie. Podľa výsledkov MojaLekáreň.sk predaj medziročne stúpol o 10 percent, za posledné tri roky dokonca o 50 percent.

podpazusie_2019

Prírodné deodoranty sú šetrné k pokožke, neškodné voči zdraviu a ekologické. Obsahujú prírodné látky, ktoré pohlcujú vhkosť, pokožku hydratujú, chladia a ukľudňujú. Naviac nádherne voňajú. S nimi sa síce neprestanete potiť, avšak ich účinné zložky vám doprajú svieže a voňavé podpazušie. Nadmerné potenie prirodzene zmierňuje šalvia lekárska, úprava jedálnička, materiálovo vhodné oblečenie a posteľné prádlo. 

Prírodné deodoranty sú určené pre ženy aj mužov. Pomáhajú predchádzať nadmernému množeniu baktérií, ktoré rozkladom potu spôsobujú nepríjemný zápach. Obsahujú čisto prírodné zložky, ktoré pokožku v podpazuší hydratujú, vyživujú, chladia a regenerujú. Sú ekologické,šetrné a neškodné voči zdraviu. 

U zákazníkov sú tieto deodoranty stále obľúbenejšie. Podľa výsledkov MojaLekáreň.sk predaj medziročne stúpol o   10 %, za posledné tri roky dokonca o 50 %. Tento trend podporuje aj lekárnička PharmDr. Kamila Horníčková, ktorá je v MojaLekáreň.sk špecialistkou na „zelenú“ lekáreň aj zdravý životní štýl a svoje odborné vedomosti predává zákazníkom v online poradni.

Priznám sa, že sama už niekoľko rokov volím prírodné deodoranty bez hliníkových solí, ropných zložiek a ďalších dráždivých látok. Je to tým, že sa orientujem na ekologický a šetrný prístup v starostlivosti o svoje telo, starostlivosti o deti, domácnosť i záhradu,“ priznáva PharmDr. Kamila Horníčková.  

Jednou z účinných prírodných látok v prírodnom deodorante je napríklad kamenec alebo soľný kryštál, ktorý sa používa pre svoje dezodoračné a antibakteriálne vlastnosti. „Je to čisto prírodná antibakteriálna minerálna soľ, ktorá sa môže používať už niekoľko storočí, ale v našich podmienkach ju doceňujeme až teraz,“ hovorí lekárnička PharmDr. Kamila Horníčková. 

Ďalšími blahodarnými látkami sú napríklad Aloe Vera, ktoré pokožku hydratuje, chladí a ukľudňuje, alebo sóda, ktorá pohlcuje vlhkosť a bráni tak množstvu baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Kakaové maslo a kokosový olej zase dodávajú deodorantu krémovú jemnosť. 

„V prírodných deodorantoch sa ďalej nachádzajú rôzne bylinky vo forme extraktov, ktoré dodávajú deodorantu vôňu a vďaka svojim vlastnostiam napomáhajú účinku deodorantov. Nájdeme tu často aj vilín, mätu, citrón, šalviu, levanduľu, ružu, aloe vera, tea tree alebo aj lopúch,“ popisuje PharmDr. Kamila Horníčková. 

V prírodných deodorantoch naopak nenájdete škodlivé hliníkové soli (označované ako aluminum zirconium, aluminium chlorohydrate alebo aluminium chloride), chemické farbivá, umelé parfumácie, chemické konzervanty ani látky ropného pôvodu. 

Pokiaľ s prírodnými deodorantmi ešte len začínate, pripravte sa na to, že niekoľko dní bude trvať, kým sa vaše telo začne zase potiť prirodzene. Prvý prírodný deodorant vám tiež nemusí hneď pasovať. Ak sa nadmerne potíte, tak je vhodné okrem používania deodorantu upraviť aj stravu. Do jedálnička treba pridať ovocie a zeleninu a obmedziť živočíšne tuky. Dôležitá je aj hormonálna rovnováha. Dbajte aj na výber vhodných materiálov oblečenia a posteľného prádla. 

„Niekomu vyhovujú krémové deodoranty s obsahom sódy. Iného môže prítomnosť sódy dráždiť a bude mu vyhovovať deodorant s kamencom. Záleží tiež na strave a oblečení, ktoré nosíte na tele. Ak budete nosiť prírodné materiály, ako je bavlna alebo len jej zmesi, tak sa telo bude potiť primerane a tak aj deodorant bude účinkovať lepšie,“ radí PharmDr. Kamila Horníčková.  

S nadmerným potením sa stretávajú aj ženy v období menopauzy. V tomto prípade stavte na šalviu lekársku. „Táto bylinka priaznivo pôsobí na prirodzený proces potenia. Možno ju piť v klimaktériu, kedy sa žedy so zmenami v oblasti potenia stretávajú veľmi často. Pri pití nálevu zo šalvie pozor, nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Pri menopauze odporúčajú pravidelné pitie bylinkovej zmesi  Lekárníkov čaj, kde má šalvia lekárska tiež svoje nezastupiteľné miesto,“ odporúča PharmDr. Kamila Horníčková.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.