Ako ochrániť zdravie a mladosť kože

Napísal Henrieta Martinková 14. jún 2022

Slnko je pre fyzické, ale aj psychické zdravie človeka nesmierne dôležité. Vďaka nemu si telo dokáže vytvoriť dôležitý vitamín D, potrebný na stovky životne dôležitých procesov v ľudskom tele. Lenže, ako vo väčšine prípadov, aj tu platí, že všetkého priveľa škodí.

freepik_opalovanie

Čo je tu problém?

Je to až neuveriteľné, ale koža si pamätá každé jedno opálenie i spálenie a nezáleží na tom, či to bolo v minulosti alebo nedávno, či ste mladí alebo starí, ochrana pred UV žiarením je dôležitá v každom veku. Koľkokrát ju podceníme, toľkokrát dostaneme do kože zápis, sumár ktorého raz nemusí byť ani radostný, ani príjemný a už vôbec nie závideniahodný.

Pod UV žiarením sú zastúpené až dve žiarenia – UVA a UVB.

UVA je typické dlhou vlnovou dĺžkou a v UV žiarení má najväčšie zastúpenie, tvorí z neho približne 90 %. Je najzradnejšie, pretože jeho intenzita sa počas dňa nemení, preniká do hĺbky pokožky, spôsobuje jej vysúšanie a poškodzuje kolagénové a elastínové vlákna. V koži vytvára voľné radikály, ktoré vedú k predčasnému starnutiu, tvorbe pigmentových škvŕn a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. V preklade, koža sa z neho ide zblázniť.

Aká výživa je dôležitá?

Z tohto dôvodu je nevyhnutný prísun antioxidantov ako vnútorne, tak aj prostredníctvom starostlivosti o pokožku, nakoľko oxidačný stres môže prerásť až do vzniku nádorov. UVB má o niečo kratšiu vlnovú dĺžku než UVA žiarenie a pôsobí na povrch kože. Stimuluje tvorbu melanínu a vedie k opáleniu pokožky. Na druhej strane, UVB má význam pre tvorbu vitamínu D, ktorý vzniká premenou 7-dehydrocholesterolu.

Bez opaľovacieho krému ani na krok

Nevyhnutným produktom kozmetickej starostlivosti deti aj dospelých je opaľovací krém. Ideálne je siahať po prírodnom kréme, ktorý neobsahuje umelé zložky, parfumy, vašu pokožku ochráni, zregeneruje a vyživí. Kvalitné rastlinné zložky ako vitamín E, extrakt z riasy kombu, kyselina citrónová, alantoín, rebríček obyčajný, slnečnicový olej a Celligent ® dokážu neutralizovať voľné radikály, chránia bunky pred oxidačným stresom a opravujú ich DNA. Špičková ochrana teda minimalizuje poškodenie buniek a pigmentové škvrny. Je vodeodolný a môže ho používať celá rodina!

Pri kréme to však nekončí

V každom prípade treba mať v zálohe mlieko po opaľovaní, ktoré po celom dni na slnku upokojí, ochladí, hydratuje a vyživují opálenú alebo spálenú pokožku. Funguje ako prvá pomoc, takže ho majte vždy, keď sa chystáte na celodenný výlet alebo dovolenku. Vďaka prírodným zložkám, ako je mentol, pantenol a sorbitol, sa koža dokáže rýchlejšie regenerovať a zachováva si elasticitu.

Nemenej dôležitou súčasťou kozmetickej taštičky je tiež SPF balzam na pery, keďže ochrana pier je rovnako dôležitá ako ochrana celej pokožky tela. Okrem toho, že chráni pred UV žiarením, zvláčňuje a vyživuje suché, popraskané pery a taktiež ďalšie citlivé miesta (nos, lícne kosti).

Pripravila Henrieta Martinková, odborníčka na zdravie a výživu pleti, distribútorka luxusnej prírodnej kozmetiky Annemarie Börlind a Dado Sens pre SR.

dado_borland

Zdroj foto: Freepik, Annemarie Börlind

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.