Vytlačiť túto stránku

Hypnóza

Napísal femme 02. jún 2010

Tušili ste, že stav podobný hypnóze prežívate niekoľkokrát denne? A to pri samovoľnom prebúdzaní a zaspávaní.


Tieto prejavy, sú sprevádzané súčasne postupným uvoľňovaním tela a podvedomým sústredením istej časti mysle. Tento stav nám umožňuje využívať naše telesné i duševné schopnosti pre nástup očakávaných zmien.

Hypnóza sa využíva hlavne pri liečbe psychiatrických ochorení, ale stále viac je vyhľadávaná pre jej relaxačno-motivačné možnosti. Pomáha tlmiť, a v mnohých prípadoch aj odstraňovať psychosomatické a somatické problémy.

Liečba hypnózou sa neodporúča pri závažných psychiatrických a psychických diagnózach. Vykonávať by ju mal len odborník – erudovaný psychiater, psychológ či psychoterapeut. Tí, ktorí sa obávajú hypnózy, môžeme uistiť, že jej účinky nie je možné zneužiť proti dotyčnej osobe, počas hypnotického tranzu nie je možné pacienta/klienta inštruovať, aby jednal proti svojmu prirodzenému presvedčeniu, a po každom sedení sa bezproblémovo prebudí, ako z normálneho spánku. Tento tranz je možné predlžovať len z terapeutických dôvodov a vykonáva sa pod dohľadom špecialistov. Veľmi dôležitá je spolupráca a dôvera medzi hypnotizérom a hypnotizovaným, pretože proti vôli klienta prakticky nie je možné navodiť hypnózu.

Hypnóza a jej význam

Hypnotický tranz je možné navodiť individuálne alebo v skupinovej terapii. Pomáha pri psychickom uvoľnení, upokojuje, odstraňuje trému a únavový syndróm, rieši poruchy spánku, posilňuje sebavedomie, neopodstatnenú úzkosť či strach a zbavuje zlozvykov (okusovanie nechtov, migrény, fajčenie, alkoholizmus a ľahkú formu drogovej závislosti...). Zo somatických problémov, si hypnóza dokáže poradiť s alergiami, ekzémami , bradavicami a spazmatickými prejavmi (kŕče, stuhlosť svalov).