Vytlačiť túto stránku

Viete, že...

Napísal femme 15. október 2009
...niektoré mimické prejavy  majú v rôznych kultúrach odlišný význam?
 

Ľudia prejavujú svoje pocity neverbálne, rozličnými mimickými grimasami a zvukmi.
Tvár sa stáva obrazom, ktorý nám pomocou očí a úst hovorí o momentálnej nálade. Ázijské národy sa zameriavajú hlavne na oči, na rozdiel od ľudí zo západu, ktorí sa sústredia na celú tvár. Rozdiely vnímania nálady sa prejavuje aj v smajlíkoch (grafický symbol vyjadrujúci náladu vytvorený z interpunkčných znamienok), 
//  :-( – smútok  < európsky// - // (; .) – smútok< ázijský //. My pri úsmeve či smútku zdôrazňujeme ústa // :-) //, aziati sa zameriavajú viac na oči //^_^//.

Dobrá nálada a úsmev je univerzálnym liekom na naše problémy. Pri úsmeve sa uvoľňujú svaly, vylučujú sa vo vyššej miere endorfíny – hormóny šťastia, ktoré spôsobujú dobrú náladu, zvyšujú náš sexepíl, znižujú vysoký krvný tlak a navodzujú pocity šťastia. Psychológovia odporúčajú pri malých smútkoch a depresiách tzv. „predstieraný úsmev“ s „vycerenými zubami“. Predstavte si len ten pohľad do zrkadla, ktorý nám zlepší náladu!  Nezabúdajte, že s úsmevom sa ľahšie nadväzujú vzťahy a úspešnejšie riešia konflikty.

Smiech má pozitívne účinky na našu psychiku, úprimný a hlboký smiech nám navyše spaľuje kalórie. Na základe štúdie obéznych ľudí, prišli vedci k názoru, že 15 minút denne smiechu počas roka, zníži našu hmotnosť o dva kilogramy. 
V prípade mamičiek a ich kojencov, má smiech vplyv na tvorbu melatonínu v materskom mlieku, dôsledkom čoho je znížené riziko alergií.   
Na záver, ak môžete nešetrite úsmevom a smejte sa čo najviac, pomôžete takto druhým a hlavne sama sebe!