Všetko o podomietkových inštaláciách

Napísal Hornbach 26. september 2022

Kúpeľňa je priestor, ktorý by nemal byť iba pekný ale predovšetkým funkčný. Práve preto vznikli kompletné podomietkové kúpeľňové riešenia, ktoré sa ľahko inštalujú a zlepšujú nielen dizajn ale hlavne funkčnosť vašej kúpeľni.

podomietkove_instalacie

Čo sú podomietkové inštalácie a aké majú výhody

Podomietkové inštalácie, známe tiež ako moduly, sú moderné systémy, ktoré sú zabudované v stene. Vonkajšie komponenty batérií či toaliet (rúrky, nádržky, ovládacie jednotky, atď.) sú elegantne ukryté za stenou, vďaka čomu získa vaša kúpeľňa dokonalý uhladený dizajn. Podomietkové inštalácie ponúkajú celý rad výhod. Medzi najväčšie výhody patrí jednoznačne úspora priestoru a používateľský komfort. „Podomietkové inštalácie uľahčujú hru s priestorom a funkčne posúvajú kúpeľňu do 21. storočia. Aj preto sú medzi interiérovými dizajnérmi mimoriadne obľúbené. Najobľúbenejšie je predovšetkým podomietkovo inštalované WC, pri ktorom uvítate hlavne jednoduchšiu údržbu oproti štandardnému kombi WC. Okrem toho sa môžete vyhrať aj s dizajnom kúpeľne – zaujímavé ovládacie tlačidlá, LED osvetlenie, integrované odsávače pachov či flexibilná stavebná výška je iba niekoľko príkladov, ktoré podomietkové inštalácie umožňujú,“ hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia Kúpeľne a sanity v projektových marketoch Hornbach.

Aké možnosti existujú?

  • Závesné WC

Závesné toalety sú elegantné a čoraz viac obľúbené. Pokiaľ ide o montáž splachovacej nádržky pri WC systémoch, existujú dve možnosti: kombifix alebo jadrofix. Systém kombifix je určený na zamurovanie do nosnej steny a jadrofix je vybavený kovovým rámom, ktorý sa zafixuje do podlahy alebo bočných stien. Tento systém sa hodí predovšetkým na inštaláciu v panelových domoch. Pri podomietkových inštaláciách je potrebné mať na pamäti rozmery podomietkových modulov. „Napr. podomietkové sprchové či vaňové batérie väčšinou nedostanete do priečok, ktoré sú tenšie ako 10 cm. Pri montáži kombifixu je tiež dôležité podmurovanie, aby nedochádzalo k následnému uvoľneniu,“ upozorňuje odborníčka.

  • Sprchové a vaňové batérie

Druhým najbežnejším artiklom podomietkových inštalácií sú zabudované kúpeľňové batérie, a to buď vaňové alebo sprchové. Okrem zrejmých výhod z hľadiska estetiky majú zapustené batérie aj niekoľko ďalších benefitov, ktoré stoja za zváženie. Úspora priestoru tu platí dvojnásobne. „Inštaláciou podomietkovej batérie v sprche alebo pri vani ušetríte dobrých 5 cm. Výhodou je tiež možnosť inštalácie integrovanej hlavovej sprchy či bočných trysiek,“ hovorí Marcela Bínová.

  • Umývadlové batérie

Aj keď nie sú ešte veľmi zaužívaným systémom v domácnostiach, nástenná umývadlová batéria je akousi samostatnou kapitolou podomietkových inštalácií. Jednou z hlavných výhod nástenných umývadlových batérií je, že umožňujú získať viac miesta v okolí umývadla. Vďaka tomu, že celé pripojenie je vo vnútri steny, máte k dispozícii celú plochu sanitárnej keramiky, ktorá slúži ako podpera pre vaše kúpeľňové predmety. Okrem toho je jednoduchšia aj samostatná údržba, pretože sa vyhnete odstraňovaniu vodného kameňa z batérie. „Medzi nevýhody nástenných armatúr je, že sa inštalujú do steny, a preto si vyžadujú náročnejšie stavebné a inštalatérske práce. To má za následok zložitejšiu údržbu v prípade porúch, pretože je potrebné pracovať aj na murive,“ upozorňuje odborníčka na sanitu.

Na čo dávať pozor

Pri výbere sprchovej alebo vaňovej podomietkovej batérie je dôležité vedieť, koľko odberných miest bude batéria obsluhovať. „V prípade inštalácie viacerých odberných miest podomietkovej batérie je potom potrebné dbať na odporúčania výrobcov ohľadom dimenzií prívodných rúrok (zvyčajne ½" alebo ¾") a požadovaných tlakov (zvyčajne min. 1atm). Pri nedodržaní odporúčaní by sa vám mohlo totiž stať, že požadovaný výsledok nedosiahnete,“ hovorí odborníčka z Hornbachu a dodáva „Pozor treba dávať aj pri inštalácii stenových či podlahových odpadov. Aj tieto podomietkové elementy majú svoju stavebnú výšku, s ktorou je potrebné kalkulovať pri plánovaní kúpeľne. Pamätajte, že voda tečie z kopca. Pri inštalácii odpadov zvyčajne postačí 1% spád.“

Zdroj foto: HORNBACH

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.