Späť do lavíc: Izbička pre prváka alebo študenta?

Napísal Terézia Weisová 03. august 2023

Začiatok školského roka je významným dňom pre deti aj ich rodičov. Či už vaše dieťatko sadne do školskej lavice po prvýkrát alebo študuje na strednej či vysokej škole, potrebuje mať svoj priestor aj doma. Prváčik sa nezaobíde bez písacieho stola s kvalitnou stoličkou, ale ....

asko_030823

... zároveň by ste mali zachovať miesto pre detské hry. Izba pre teenagera je už skôr malá garsónka, ktorá kombinuje niekoľko obvykle samostatných miestností – od spálne a obývacej izby, až po pracovňu a šatňu.

„Vybavenie detskej izby rodičia priemerne obmieňajú každých šesť rokov,“ hovorí Andrea Štěpánová, marketingová

riaditeľka ASKO – NÁBYTOK. Podľa nej sa približne po tejto dobe menia potreby, záujmy detí a narastá aj množstvo učiva, a preto je potrebné im ich kráľovstvo prispôsobiť. Základom je samozrejme posteľ s kvalitným roštom a matracom, ale každá izba by mala byť vybavená aj pracovným stolom a pohodlnou ergonomickou stoličkou. Štěpánová dodáva: „Nemali by ste zabudnúť ani na dostatok úložných priestorov. S pribúdajúcim vekom vašich ratolestí síce bude ubúdať hračiek, ale pribudnú učebnice, oblečenie a ďalšie veci súvisiace s koníčkami detí a dospievajúcich.“

Izba pre prváčika

Malý školák potrebuje miesto, kde sa detská hravosť prepája s pracovným kútom. Zapojte ich do procesu plánovania a nechajte ich vybrať doplnky, obliečky alebo drobný nábytok. Je to dôležité preto, aby sa dieťa vo svojom útočisku cítilo príjemne a bezpečne. Pri stole dbajte predovšetkým na dostatok osvetlenia a šírku pracovnej plochy. Niektoré písacie stoly zo sortimentu ASKO - NÁBYTOK majú aj výškovo nastaviteľnú dosku, ktorá s deťmi doslova porastie. Stolička by tiež mala mať nastaviteľnú výšku sedu a poskytovať pohodlné opretie tak, aby lakte a kolená boli v pravom uhle. Pre menšie deti môžete kvôli tomu zaobstarať stoličku pod nohy.

Druhý stupeň, kedy sú už hry na ústupe

Deťom v šiestej triede začína trochu iný režim na aký boli doteraz zvyknuté. Menej hier a viac učenia znamená aj premenu ich detskej izby. Zároveň sa obvykle postupne menia aj ich detské záujmy. Preto v tomto veku už v izbičke zvyčajne nenájdete žiadne hračky, a tak nie je potrebné rozsiahle miesto na podlahe. Na výslnie sa dostáva skôr elektronika a zároveň už treba viac úložného priestoru. Skvelé sú preto variabilné systémy, ktorých jednotlivé moduly spolu perfektne ladia a môžete ich obmieňať podľa aktuálnych potrieb vašej ratolesti.

Stredná škola - byt v jednej miestnosti

Študenti už majú svoj vyhranený vkus a veľa koníčkov, chcú mať z izbičky chill-out zónu, pracovňu, spálňu a niektorí možno aj obývaciu izbu a šatňu. Pri výbere písacieho stola už môžete siahnuť po kancelárskych kúskoch, ktoré majú dostatok úložných zásuviek. V miestnosti študenta obvykle dominuje pracovný stôl a posteľ. Pokiaľ je izba dostatočne priestranná, môžete zvoliť už širší variant – jeden a pol lôžko. Hodiť sa bude určite aj veľká šatníková skriňa, knižnica alebo regál a komody na uloženie vecí. Všetko potom zjednotia štýlové doplnky a textílie, ktoré izbu tiež zútulnia.

Posteľ so strešným rámom Juletta

1_juletta_823

Očarujúca posteľ Juletta so strieškou sa skvele hodí práve do detskej izby. Prebuďte ich kreativitu a ozdobte spoločne rámy postele svetelnou reťazou, splývavou látkou alebo sieťou. Každý variant z nej opticky vytvorí úplne iný kúsok nábytku. Posteľ je vyrobená z masívneho borovicového dreva. So starostlivo vybraným roštom s rozmermi 90 x 200 cm a kvalitným matracom bude spánok na posteli Juletta skoro ako na obláčiku. Cena tejto postele je 279,90 €.

Variabilný systém Step

2_step_823

Nábytková zostava Step čerpala inšpiráciu z prírody. Krásna kresba dubových plôch je doplnená o detaily v bielej a dekor šedého betónu. Hodí sa ako do chlapčenskej izbičky, tak aj do dievčennskej. Možno sa zapáči aj rodičom a zaobstarajú si ho do svojej domácej kancelárie. Nábytok Step je vyrobený z laminovanej drevotriesky s dekorom sušienkového duba, matnej bielej a imitácie šedého betónu.

Variabilný systém Faro

3_faro_823

Kolekcia nábytku Faro vás na prvý pohľad zaujme svojim škandinávskym di-zajnom. Masívne nohy dopĺňajú biele plochy a šedé či dubové detaily na zásuvkách a dvierkach. Subtílna úchytka potom podčiarkne minimalistický moderný vzhľad. Tento program sa skvele hodí do detskej izby, a to už od prvého stupňa. Vďaka nadčasovému dekoru sa určite zapáči aj dospievajúcim ale-bo vysokoškolákom.

Variabilný úložný systém Milano

4_milano_823

Elegantná a moderná – to je kolekcia nábytku Milano. Lesklé biele plochy jednoducho zladíte s akoukoľvek výmaľbou. Regály Milano využijete v dets-kej izbe, ale aj v domácej pracovni, obývacej izbe alebo predsieni. Jednotlivé regály je možné medzi sebou ľahko kombinovať a vytvoriť si tak úložný priestor podľa vašich predstáv. Priehradky regálov môžete doplniť o praktické úložné boxy, ktoré ASKO - NÁBYTOK ponúka v mnohých krásnych dekoroch.

Zdroj foto: ASKO - NÁBYTOK

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.