Skrášlite fasádu pomocou živých rastlín

Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny totiž dokážu úplne premeniť vzhľad objektu a prepožičať mu autentické kúzlo – či už ide o kamennú budovu, nízky múrik alebo drevostavbu. Pokiaľ túžite po zmene výzoru stien, altánku či pergoly, stavte na živú fasádu.

hornbach_822

Dom porastený psím vínom, murovaný plot skrytý pod brečtanom, altánok prekvitnutý plamienkom alebo dychberúca pergola, po ktorej sa vinú voňavé popínavé ruže či úchvatná vistéria – to všetko len vďaka dômyselnej kombinácii zelene a stavby. Rastliny ľahko oživia starý popraskaný múr, ktorý slúži ako plot, a milosrdne skryjú aj rokmi skúšanú omietku. Vedia objektom vdýchnuť dušu a pohľad na ne vždy poteší.

Iba lístie

Pokiaľ sa vám páči iba listnatá okrasa, môžete zvoliť buď stálozelenú klasiku v podobe niektorej odrody brečtanu alebo efektné psie víno ktoré sa na jeseň vyfarbí do sýto bordových odtieňov, ale na zimu opadá. „Obe rastliny sú stredne rýchlo až rýchlo rastúce a samostatne popínavé, čo ich doslova predurčuje na to, aby ozdobili steny budov alebo murované ploty. Typická matná tmavozelená farba brečtanu pôsobí veľmi upokojujúco a jeho menšie listy vedia pokryť fasádu naozaj dôkladne. Psie víno vyzerá na fasáde vyložene magicky a jeho farba sa v priebehu roka mení od lesklej zelenej cez temne bordovú až po takmer fialovú,“ vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. Rôzne kultivary brečtanu a paviniča sú vhodné aj pre alergikov a migrenikov, pretože nikdy nekvitnú a nemajú žiadnu vôňu. Darí sa im aj na slnku, ale najmä v tieni a polotieni.

Drobné kvietky

Priaznivci nežného vzhľadu ocenia prevažne listnaté rastliny s drobnými kvetmi, akým je napríklad pavinič päťlistý. Jeho lesklé listy, ktoré sú na jar a v lete sýtozelené, sa na jeseň sfarbia do výrazne vínových odtieňov. Táto rastlina je veľmi obľúbená najmä pre svoj nevšedný vzhľad, ktorý je na jar ozdobený drobným bielym kvetenstvom, z ktorého na jeseň dozrejú modré bobule. Pavinič je veľmi nenáročný a možno ho vysádzať kedykoľvek, pokiaľ nie je zamrznutá pôda. Darí sa mu najmä v polotieni a na zimu opadáva. Najlepšie vynikne na murovanom povrchu – skrášli múry budov, murované ploty či rôzne vysoké múriky.

Kvety korunou krásy

Je vaším snom krásne prekvitnutá a omamne voňajúca pergola alebo altánok, po ktorého stĺpikoch sa vinú popínavo kvitnúce trvalky? V tom prípade môžete vyberať z pestrej škály plamienkov, vistérií ale aj popínavých ruží a hortenzií alebo rôznych odrôd zemolezu či trubača. Záleží len na dispozícii záhrady a vašich preferenciách, ku ktorému variantu sa prikloníte. „Kým napríklad trubač miluje slnko, kvitne od júla do septembra, ale pritom nijako výraznejšie nevonia, popínavá hortenzia preferuje tieň alebo polotieň a z jej málo voňajúcich kvetov sa dá tešiť od júna do augusta,“ upresňuje špecialista z Hornbachu.

Pre milovníkov omamujúcej vône a záplavy kvetov sa ponúka napríklad niektorý z výrazne voňajúcich kultivarov zimolezu, ktorého kvetmi sa môžete kochať od mája až do septembra. Svedčí im skôr polotieň. Ak potrebujete skrášliť pergolu na slnečnom mieste, zvoľte vistériu. Svojou záplavou farebných aromatických kvetov zaručene pritiahne na toto miesto všetku pozornosť. Vždy však berte do úvahy aj obdobie, kedy rastliny nekvitnú. „Nevyberajte si trvalky len podľa farby kvetu. Predovšetkým v tienistej časti záhrady využívajte rastliny, ktoré ponúkajú rôzne tvary a veľkosti listov, a predovšetkým rôzne odtiene zelenej. radí český záhradný a krajinný dizajnér Ferdinand Leffler.

Pokiaľ túžite po kvetmi zdobených stenách domu, je ideálnym riešením nainštalovať na steny drevené alebo kovové konštrukcie, po ktorých sa budú môcť kvitnúce popínavé trvalky plaziť. Rozprávkovú krásu vedia domom prepožičať popínavé ruže a rôzne odrody plamienka. Efektne ozdobia vstupné dvere alebo okná, ale pri troche snahy a uváženej výsadbe zvládnu pokryť aj celé múry. Ruže navyše svoje okolie aj krásne prevoňajú.

Zdroj foto: HORNBACH

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.