Aké stavebné novinky a trendy prevládajú v oblasti terás?

Pred pandémiou Covid-19 prevažoval dopyt po okrasných a bezúdržbových záhradách. Počas lockdownu sa ale tento trend zmenil. Ľudia majú väčšiu túžbu pestovať, a to aspoň bylinky. . Do popredia sa dostávajú vyvýšené záhony a do módy sa vracajú aj skleníky.

deuceninck_1_21622

Dôraz na jednoduchú údržbu a vzhľad ale pretrváva. S tým priamo súvisí aj rastúca obľuba drevoplastu v slovenských záhradách či vyššie predaje robotických kosačiek.

„Každý majiteľ rodinného domu túži po krásnej záhrade, kde bude môcť tráviť voľný čas s rodinou a zároveň si tam bude môcť niečo vypestovať. Je dôležité mať dobrý projekt s vhodne navrhnutou výsadbou, ale aj správne zvolenou terasou. Patrím k zástancom prírodných materiálov, ale ak sa zákazníci nemajú čas o drevené terasy starať, nevnucujem im svoj názor. Výsledkom by mal byť exteriér s udržiavanou a peknou terasou, čomu treba prispôsobiť výber materiálu,“ hovorí Ing. Katarína Irša Chovancová z GardensK, s. r. o, odborníčka na krajinnú a záhradnú architektúru.

Namiesto dreva drevoplast?

Obľubu si v súčasnosti získavajú drevoplastové terasy – pri dome, okolo bazéna alebo dokonca na balkóne, či na streche. S drevoplastom sa dá aj vďaka jeho odolnosti voči škodcom a vplyvom počasia na záhrade čarovať. Rastúce percento drevoplastových terás v súčasnej dobe pozoruje aj Katarína Irša Chovancová: „Kvôli nedostatku času a pracovnej vyťaženosti mnohí zákazníci inklinujú k bezúdržbovým záhradám a terasám, o ktoré sa treba minimálne starať. Obľúbené sú  kompozitné terasy, pretože drevoplast na rozdiel od dreva netreba každoročne ošetrovať, lakovať či impregnovať.“

Dopyt po kompozitných terasách, ktorý sa z roka na rok zvyšuje, potvrdzuje aj Petr Klaban, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck, ktorá vyrába drevoplastové terasy Twinson: „Priemerná terasa má rozlohu okolo 20 m2, skladá sa z komorových drevoplastových dosiek a je vo farbe lieskového orecha alebo hnedej kôry. Zákazníci sa teda stále prikláňajú skôr k zemitým odtieňom dreva, pomaly však už začínajú aj trochu experimentovať. V prípade masívnych dosiek vnímam vyšší záujem o atraktívne sivé odtiene (napríklad dymový dub), ktoré sa hodia k moderným fasádam alebo stavbám.“

deceuninck_2_21622

Trendy vo svete terás

Terasa v škandinávskom štýle

Práve vďaka práci z domu sa v poslednom období stali terasy akýmsi predĺžením interiéru. Sú komfortné a navyše vybavené prvkami, ktoré by sme kedysi hľadali v exteriéri len ťažko.  Z hľadiska dizajnu sa do popredia dostáva  škandinávsky štýl, ktorý bolo doposiaľ vidieť najmä v interiéri. Práca so svetlom, jemné farby, dôraz na eleganciu – tento trend postupne preniká aj do vonkajšieho priestoru a možno ho nájsť už aj na terasách.

Atraktívnym dizajnom vynikajú komorové drevoplastové dosky Essential XL z odolného materiálu Twinson s neobvyklou šírkou 18 cm. Hlboké a popritom jemné drážkovanie na povrchu odráža svetlo špecifickým spôsobom a terasa pôsobí veľmi moderne a nadčasovo. Výhodou terasy Essential XL je aj jej nízka konštrukčná výška (od 36 mm pri pokládke na betón) a možnosť plávajúcej pokládky (netreba ju kotviť k podkladu, čo by v prípadne napríklad strešných terás mohlo viesť k porušeniu hydroizolácie). Montáž tejto terasy je jednoduchá vďaka systému spôn a hliníkových nosníkov. Vybrať si možno zo 6 farieb. Dosky vyniknú najmä na väčších plochách, ale dajú sa použiť aj na chodníky, do okolia bazénov, dokonca i na balkón či plochú strechu.

deuceuninck_3_21622

Zdroj foto: Deceuninck - Essential XL

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.