Popularita tepelných čerpadiel raketovo rastie

Dopyt po tepelných čerpadlách v posledných rokoch rástol, na Slovensku sa zvýšil takmer o 50 %. Vzhľadom na neistotu spojenú s dodávkami plynu alebo zmenami v dotáciách na vykurovacie zariadenia dopyt prudko stúpa aj v tomto roku.

tc_enbra_1_622

Len vďaka najnovšiemu dotačnému programu by si malo tepelné čerpadlo nainštalovať takmer päťtisíc domácností. Väčšina ľudí si tepelné čerpadlo kupuje do nového rodinného domu, vzhľadom na sezónnosť používania ich v kombinácii s fotovoltickými panelmi preferujú aj majitelia rekreačných objektov.

Hlavné dôvody stúpajúceho dopytu po tepelných čerpadlách sú neistota spojená s dodávkami plynu, stúpajúce ceny elektriny a veľké zmeny v dotáciách na malé obnoviteľné zdroje energie. Tento trend potvrdil aj projekt Zelená domácnostiam, ktorý ponúkal štátne dotácie na inštaláciu tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Prihlášky do tohto projektu sa vyčerpali už za 11 minút, pričom takmer 94 percent z 5 000 domácností, ktoré na dotácie dosiahli, sa rozhodlo pre tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlá sú aj súčasťou dotácií na obnovu rodinných domov z programu Plán obnovy. „Dopyt po tepelných čerpadlách každoročne stúpa. V roku 2018 bol medziročný nárast predaja týchto zariadení na Slovensku takmer 47 percent. Dôvodom je aj to, že sa tepelné čerpadlá u nás dovtedy príliš nevyužívali, ich popularita enormne stúpla. Teraz ich vďaka projektu Zelená domácnostiam pribudne takmer päťtisíc. Vzhľadom na obrovský záujem verejnosti však odhadujeme, že dopyt po tepelných čerpadlách bude minimálne dvojnásobný“, hovorí Martin Prísečan, produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa zaoberá predajom vykurovacej techniky.

Pri súčasnom vývoji energetiky a zdrojov výroby tepla považujem vykurovanie tepelnými čerpadlami za optimálne riešenie. Hoci sú všetky energie vrátane elektriny drahšie, tepelné čerpadlá sú z hľadiska vykurovania najmenej závislé od dodávok energie,“ hovorí Martin Prísečan. Na druhej strane však okrem obstarávacích nákladov treba zohľadniť aj prevádzkové náklady, ktoré okrem iného zahŕňajú pravidelné ročné servisné prehliadky či pozáručné opravy – práve tie celkovú návratnosť tepelného čerpadla zvyšujú.

tc_enbra_2_622

Väčšinou v novostavbách, populárne aj v rekreačných objektoch

Tepelné čerpadlá si ľudia najčastejšie kupujú do rodinných domov. Podľa Martina Prísečana je najväčší záujem o toto riešenie pri novostavbách, objavuje sa však aj pri starších domoch. Rastúca popularita tepelných čerpadiel sa prejavuje aj pri rekreačných objektoch. Nahráva im skutočnosť, že so začiatkom chatovej sezóny sa zvyšuje aj vplyv slnečného žiarenia. „Solárny systém je preto jedným z najvýhodnejších zdrojov ohrevu vody. V kombinácii s tepelným čerpadlom, hlavne v zimnom období, sa tým predlžuje aj životnosť tepelného čerpadla,“ hovorí Martin Prísečan.

Ďalším dôvodom je snaha používateľov nájsť jednoduché a efektívne riešenie pre objekty, ktoré sa nevyužívajú každodenne, ale iba na príležitostnú rekreáciu. Podľa Martina Prísečana tento trend možno pozorovať najmä v posledných piatich rokoch. Na ohrev teplej vody si tak ľudia čoraz častejšie vyberajú ohrievače s tepelnými čerpadlami, ktorým stačí obyčajná zásuvka.

Očakáva sa, že tento trend bude aj naďalej pokračovať. Kým v roku 2020 sa v Európe predalo 568 000 tepelných čerpadiel, podľa odhadov sa tento počet do roku 2030 ešte zdvojnásobí. „Súčasná situácia na trhu môže očakávaný vývoj ešte akcelerovať. Neistota v oblasti dodávok plynu spojená s rastom cien výrazne mení pohľad spotrebiteľov na väčšine kontinentu. Ak sa vývoj radikálnejšie nezmení, v nasledujúcich piatich rokoch by sa mohol počet tepelných čerpadiel v Európe zdvojnásobiť,“ dodáva Prísečan.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.