Záujem o plynové kotly neopadá, vďaka nižšej cene...

Napísal TS ENBRA 27. september 2022

... jednoduchšej inštalácii aj lacnejšiemu servisu. Aj napriek výraznému rastu obľuby tepelných čerpadiel siaha stále mnoho používateľov po moderných plynových kotloch.

enbra_22_1

Uprednostňujú ich predovšetkým v prípadoch, keď chcú nahradiť starý nevyhovujúci model za úspornejší variant, ktorého návratnosť sa aktuálne pohybuje okolo 3 rokov. Pre mnohých spotrebiteľov je hlavným dôvodom tejto voľby aj cena, ktorá je oproti tepelnému čerpadlu výrazne nižšia. Pri plynových kondenzačných kotloch oceňujú aj ich jednoduchšiu montáž, minimálnu hlučnosť či nižšie náklady na servis.

Súčasný boom tepelných čerpadiel na prvý pohľad odsúva do úzadia klasické plynové kotly, ovplyvňuje to aj vyššia cena plynu či neistota spojená s jeho dodávkami. Aj napriek tomu však mnoho používateľov aktuálne siaha práve po plynových kondenzačných kotloch. Spravidla ide o prípady, keď ľudia využívajú starý plynový kotol, ktorý pre svoju spotrebu aktuálne predstavuje vysokú nákladovú položku. Vzhľadom na dispozíciu domácnosti či rodinného domu, ktorá je pripravená na kotol, aj preto siahajú po tomto riešení.

„Pri porovnaní celkovej spotreby energie zvládnu nové zariadenia oproti starším plynovým kotlom pri súčasných cenách plynu ušetriť až 40 percent celkových nákladov. Návratnosť nového zariadenia sa tak pohybuje okolo iba troch rokov,“ uviedol Martin Prísečan, produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa zaoberá predajom, servisom a poradenstvom v odbore vykurovacej techniky. Kľúčom je najmä výrazne vyššia účinnosť. Zatiaľ čo pri starších kotloch sa pohybuje iba okolo 70 %, moderné kondenzačné varianty dosahujú až 109 %. Využívajú totiž aj teplo vzniknuté kondenzáciou spalín. Moderným kotlom preto stačí na vykúrenie bytu či domu menší výkon, ktorý sa spravidla pohybuje pod 20 kW. „Pri kúpe nového zariadenia teda určite nie je nutné kupovať kotol s výkonom, aký má ten pôvodný,“ doplnil Prísečan.

Nižšia cena oproti tepelnému čerpadlu               

Finančná stránka hrá rolu aj pri rozhodovaní medzi kúpou kotla a už uvedeného tepelného čerpadla. Cenový rozdiel je totiž pri základných modeloch zrejmý na prvý pohľad, čo je podľa Prísečana často hlavný dôvod, prečo ľudia radšej siahnu po kotle. „Ak by sme porovnali priemernú cenu plynového kondenzačného kotla a aktuálne často požadovaného tepelného čerpadla, prvý variant vychádza niekoľkonásobne lacnejšie,“ uviedol produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia. Na obe riešenia je, samozrejme, možné využiť dotácie, vždy je však nutné celkovú sumu za dané zariadenie najprv uhradiť celú, dotácie sa totiž vyplácajú dodatočne. „V prípade tepelného čerpadla to môže znamenať aj sumu okolo 10-tisíc eur, čo si v súčasnej situácii nemôže dovoliť úplne každý. Aj preto siahnu radšej po kondenzačnom plynovom kotle, ktorý peňaženku toľko nezaťaží,“ uviedol Martin Prísečan.

Vstupné náklady potom u mnohých používateľoch môžu narásť aj z hľadiska zmeny dispozície, keď nie je domácnosť na inštaláciu a fungovanie tepelného čerpadla pripravená. Často to znamená búranie či inštaláciu nových rozvodov. Rodinné domy s viacerými samostatnými bytovými jednotkami potom musia prichádzať s kaskádovým riešením, ktoré vyžaduje vyšší výkon tepelného čerpadla, a teda násobne vyšší rast jeho obstarávacej ceny oproti plynovému kotlu.

Nízke náklady na servis

V prípade splitových tepelných čerpadiel je takisto nutné zohľadňovať umiestnenie vnútornej a vonkajšej jednotky, ako aj ich vzájomnú vzdialenosť. Tá by aj vzhľadom na zjednodušenie montáže mala byť skôr kratšia než dlhšia. Pri kúpe takého zariadenia je teda dobré zaujímať sa o maximálnu vzdialenosť oboch jednotiek, prípadne prevýšenie. Pozor je nutné dávať aj na hluk, ktorý vydávajú ventilátory tepelných čerpadiel a s ním spojené vibrácie. Nie vždy je preto vhodné tepelné čerpadlo inštalovať na miesta, v ktorých je priamo spojené s konštrukciou domu.

Pri plynovom kotle tieto limity odpadajú. „Nie je nutné riešiť vzdialenosť od vnútornej jednotky, problém nie sú ani poveternostné podmienky. Kľúčové je iba pripojenie k zdroju plynu, odpadá zároveň riziko hluku či vibrácií, plynové kondenzačné kotly sú v tomto smere používateľsky maximálne komfortné,“ povedal produktový manažér spoločnosti Enbra Slovakia s tým, že veľkú výhodu vidia používatelia aj v menších rozmeroch zariadenia. Môžu tak plynový kotol inštalovať aj do stiesnenejších priestorov, vďaka nerušivému dizajnu zas môžu byť umiestnené aj mimo technickej miestnosti, napríklad v kuchyni či predsieni.

Zásadnú výhodu z hľadiska preferencií používateľov predstavuje aj pravidelný servis. „Oproti tepelným čerpadlám disponujú kotly výrazne širším montážnym a servisným zastúpením v jednotlivých regiónoch. Vďaka tejto skutočnosti je aj pravidelný servis čo sa práce týka zhruba o polovicu lacnejší,“ uzavrel Martin Prísečan.

Zdroj foto: ENBRA


O spoločnosti ENBRA SLOVAKIA

ENBRA SLOVAKIA s.r.o., je obchodná spoločnosť zaoberajúca sa distribúciou a predajom v oblasti meracej, regulačnej a vykurovacej techniky. Bola založená v roku 1991. Obchodné aktivity spoločnosti sú zamerané na priamy predaj produktov meracej, vykurovacej a chladiarenskej techniky, realizáciu zákaziek, službu rozúčtovania a metrologické služby.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.